Investice do nemovitostí: Proč jsou nové byty skvělou volbou

  • 12.12.2023

Investování do nemovitostí představuje zajímavý způsob, jak poměrně bezpečně uložit přebytečné finance a ochránit je před inflací. Proč jsou skvělou volbou nové investiční byty? Podívali jsme se na jejich výhody.

nové byty Praha
Zdroj: Pexels

S novým bytem máte méně starostí

Koupíte-li si byt ve zbrusu novém projektu, je prakticky jisté, že s ním budete mít ve srovnání se starší jednotkou výrazně méně starostí. Ano, sem tam se může objevit prasklina ve zdi, nějakou drobnost bude možná po pár měsících nezbytné reklamovat. Tyto neduhy za vás ale zpravidla bezplatně vyřeší stavební firma (resp. developer) v rámci záruční lhůty a po jejich odstranění budete mít stavbu, která bude mnoho let v dokonalém technickém stavu. Žádné potíže s ucpanými odpady, závadným vodovodním potrubím, přetíženými obvody elektřiny nebo třeba protékající vodou z vyšších pater či ze střechy. Moderní novostavby navíc často zahrnují i moderní prvky, jako jsou například skleněné příčky, které dodávají interiérům moderní vzhled a zvyšují pocit prostoru nebo využití systémů pro chytrou domácnost.

Chcete-li tedy své peníze uložit do investice, na kterou nemusíte příliš myslet, nový byt je vhodnou volbou.

Ceny nemovitostí opět porostou

Ačkoli se v roce 2023 nacházíme v době, kdy ceny nemovitostí stagnují, či dokonce pozvolna klesají, z dlouhodobého hlediska se odborníci shodují, že ceny nemovitostí se opět dočkají růstu. Pro byty to platí dvojnásob. Nové byty Praha i další velká města stále potřebují jako sůl. V Česku roste počet obyvatel, lidé se navíc stále častěji stěhují do větších měst, kde žijí single, nebo mají po republice více nemovitostí, ve kterých žijí střídavě (například jeden byt v Praze a jeden u rodičů v menší obci apod.).

To nevyhnutelně vede k tomu, že poptávka po bytech je dlouhodobě vyšší než trh dokáže nabídnout. Jakmile klesnou úrokové sazby hypotečních úvěrů, lze očekávat návrat k cenovému růstu. A vaše investice se v tu chvíli začne zhodnocovat.

Můžete si vybrat byt dle svých představ

Investice do bytů mají velkou výhodu v tom, že si můžete vybrat nemovitosti přesně podle svých finančních možností. Dle toho můžete pořídit byt s větší či menší podlahovou plochou, ve vyšších či nižších patrech a ve více či méně žádané lokalitě.

To nicméně platí pro všechny byty, nejen ty nové. Nové byty ale mají výhodu v tom, že si je dle svých představ můžete také zařídit. Kupujete-li totiž nový byt ještě ve fázi projektu, developer vám zde dle vašeho výběru položí podlahy, obklady a upraví i nejrůznější detaily (například konkrétní typ vypínačů a zásuvek). Do jisté míry také můžete mít možnost upravit dispozice bytu – někteří developeři umožňují posunutí, odstranění či naopak postavení dodatečných příček bytu dle přání zákazníka. Chytrými kroky tak můžete hodnotu bytu zvýšit již na samém počátku.

Do bytu si můžete sehnat nájemníky

Investici nemusíte zhodnocovat pouze růstem hodnoty bytu samotného. Svůj byt můžete nabídnout k pronájmu, díky čemuž budete mít ze své investice pravidelné příjmy. Ty vám mohou částečně či zcela pokrýt splátky hypotečního úvěru. Návratnost investice tímto krokem značně urychlíte. Nový byt ve skvělém stavu přitom obvykle můžete pronajímat za vyšší částku než byt starší

Zdroj foto: Pexels

Diskuse na téma článku