Hypotéka přes finančního poradce - ano nebo ne

Profilova fotka
Dobrý den, jelikož nás zaujala nabídka na nemovitost, začali jsme se nezávazně zajímat o konkrétní podmínky a dostali jsme se až k finančnímu poradci. Po hodinové schůzce jsme se defacto dostali ke stejným číslům, jaké jsem si předtím sama vygenerovala v kalkulačce na internetu. Nemovitost nás nakonec nezaujala, ale o koupi nějaké jiné v budoucnu uvažujeme stále, ovšem mě po předchozí zkušenosti vrtá hlavou, zda je vlastně finanční poradce pro hypotéku potřeba nebo ne? Z logiky věci si zajdu osobně do banky, kterou mi kalkulačka vyhodnotí jako nejlepší, nebo??? Myslela jsem si, že mi alespoň sjedná lepší úroky, prostě jakoukoliv výhodu. Uniklo mi něco jen proto, že jsme se nakonec pro nemovitost nerozhodli? Řekla bych si, že to byl prostě jen "špatný" finanční poradce, ale byl mi nezávisle na sobě doporučen z více stran, tak jsem prostě čekala něco "wau", ale když mi nakonec předložil stejná čísla jako kalkulačka na netu.... byla jsem vážně zklamaná. Sice jsem se dozvěděla naprosto nepodstatnou informaci - jakou maximální měsíční splátku si můžu z jeho pohledu dovolit, ale to přeci vím sama, pokud mám v merku své měsíční výdaje a příjmy. Díky za jakékoliv zkušenosti a postřehy.
Odpovědět
Nám poradce pomohl. Společnost, u které máme sjednanou hypo, by nám podle kalkulačky neposkytla takové podmínky jako při sjednání prostřednictvím fin. poradce. Takže za nás ano. 👍
Odpovědět
My jsme jednali s poradcem, protoze jsme nemeli tolik casu porovnavat si nabidky. Navic jsme si chteli vyjednat specificke veci. Ve vysledku ale radu detailu manzel vedel a znal lepe jak ten poradce, a to bylo dobre. Pro nasi situaci to takove detaily nebyly. Ne ze by byl manzel z oboru, ale umi cist 😉 Takze vyuzili bysme toho znovu? Uz asi ne. Nebo s velkou obezretnosti - najit si nabidky sam a jit uz s nejakou konkretni a s otazkou, zda by to dotycny umel sjednat vyhodneji.
Odpovědět
Profilova fotka
@aliishaa Za nás ano bez ní by jsme si nesplnili sen.
Odpovědět
Můžete si sama obejít banky a zkusit usmlouvat. Já už jsem to tak udělal ve dvou případech a vždy jsem se dostal na lepší podmínky, než jaké nabízejí na první dobrou. Schopný poradce by asi zvládl totéž a ještě by ušetřil čas. Teď už jenom najít toho schopného.
Odpovědět
Profilova fotka
@aliishaa Za mě finanční poradce určitě ano. Kvalitní finanční poradce vždycky pomůže. Nižší úrok v řádu desetin procenta není vždycky hlavní položka ve smlouvě. Jsou důležitější věci. Podmínky čerpání, podmínky za nedočerpání, mimořádné splátky, komunikace s bankou při dokládání dokladů... to jsou všechny věci se kterými vám může pomoci.
Odpovědět
@aliishaa my máme i přímo svého poradce (přiřazeného zaměstnance) v bance. I tak je nejlepší porovnat více nabídek a nechat si je vytisknout a pak obejít pár bank, oni umí nabídnout ještě lepší podmínky, když mají zájem, ale k tomu musí vidět už "lepší " nabídku z jiné banky. A taky k hypotekam se váže hodně dalších položek, jak už je výše řečeno, třeba i nutnost si zavést u banky účet a mít nějaký objem prostředků měsíčně např atd. Tam zas můžou být další poplatky za vedení účtu atd. Takže schopný finanční poradce porovnává i toto, ale za nás chodíme vetšinou přímo do banky. Když budete mít svého poradce v bance, na vše, ne jen hypotéku, tak se pak více snaží. Některé banky mají i určitě další zvýhodnění, jako například při hypotéce nad 3 mio máte zdarma prémiový účet, kde jsou lepší úroky na sporicicm účtu (ci lepsi podminky k creditnikartě), či bez poplatku možnost investic, zdarma 3 pojištění dle svého výběru atd. Některé banky mají vše online, takže nemusíte běhat na pobočku a jen naskenujete potřebné dokumenty (a že jich je celkem dost u hypotéky v průběhu čerpání). U některých bank se ví, ze mají "mírnější " odhace na cenu nemovitosti, což je taky super,když potřebujete vysokou hypo (tohle ví často realitaci). Takže, za nás je to pak kompletní balíček. A jinak všechny tyhle komplexní věci by měl právě porovnat finanční poradce, ne jen výše úroků a poplatků. Náš známý (finanční poradce) nám čas od času napíše, kde je nejvýhodnější úrok a když banka nedorovna, tak refinancujeme jinde (máme více hypoték). Takže, ano finanční poradce je důležitý, ale musí se opravdu vyznat.
Odpovědět
@aliishaa záleží jak velký servis u něj máte a jak jsou velcí zda mají možnost lepšího úroku. Třeba nás banky odmítli a jen díky tomu že měl známé v bance tak jsme hypo dostali. Sice s horšín úrokem (1,99) ale aspoň něco. A pak je tu servis já dával papíry jemu a s bankou řešil už on. A máme tam i pojistky a to je to samé já vyfotím zprávu pošlu mu to a za pár dní mám prachy na účtě. Navíc když cokoliv se stane mám volat první mu 24/7 a on mi řekne co říct doktorům aby se pojišťovna vyždímala co nejvíc a nemohli se vymlouvat z plnění. Ano může si to člověk dělat sám a vše vyřizovat když se mu chce ale proč tak já mu nedám nikdy ani korunu tak ať to za mě dělají.
Odpovědět
Pomohl nám poradce, bez něj nevím, jak bych zjistil všechny informace o hypotékách v různých bankách. Koneckonců, většina z nich je v bankách již známá a je pravděpodobnější, že je vezmou, když je něco potřeba i dříve.
Odpovědět
@edison101 Tomu opravdu neverim, ze by banka normalne uver nedala a najednou, jen se zjevi poradce, tak ho klient dostane. Bance muze byt poradce uplne jedno, ten neni zadna zaruka. Jde ji jen o to, aby svoje penize i s uroky dostala vsechny zpatky. Na poradci si nevezme nic. Tezko verit tomu, ze by nektera banka byla tak neschopna, aby si tohle dobre nespocitala....
Odpovědět
@bayt tak tomu věřte vysvětlím situaci. rodiče se díky krizi v roce 2009 dostali do insolvence a na mě se přepsal úvěr na rekonstrukci RD protože by jej jinak zabavili. Po roce banka najednou že to chce okamžitě zaplatit a zahájili exekuci ani na její pobočce netušili proč že se vše platilo jak mělo nakonec jsme se dohodli u soudu že se bude platit dál stejně. Protože nikdo v bance nebyl schopen říct (nebo nechtěl) kdo to znich spustil. Navíc při splácení úvěru mi přišlo potvrzení o splácení dokonce mi i něco vrátili ale po nějaké době jsem zjistil že v registru dlužníků mám že pořád dlužím a můj dluh mi i u té banky narůstá. A ta tvrdila že to není možné že podle nich to mám splacené tak jsem se s nimi dohadoval skoro rok než připustili že je u nich něco špatně a dali to do kupy to už v registru bylo že dlužím majlant. Takže v registru jsem jako nejhorší možný zákazník ikdyz se nikdy nestalo že by jediná splátka měla zpoždění. Ale to jak jsem chtěl žádat o hypo nikoho zajímalo prostě jsem v registru takový tak smůla až mi byly oni doporučení a tomu se to podařilo sice bylo tam že mi půjčí max 50% atd. Takže nebýt jeho nemám nic zkoušel to i jiný a bez šance.
Odpovědět
@edison101 Tak to jo, v takove situaci verim...
Odpovědět
Profilova fotka
Děkuji za všechny komentáře - je pravda, že když je služba zadarmo, tak proč toho nevyužít, neuvědomila jsem si všechnu tu omáčku okolo, s hypotékou nemám zkušenost a primárně mě zajímala výše měsíční splátky, výše úroku, doba splácení, mimořádné splátky... což je evidentně chyba.
Odpovědět
Článek se načítá
@aliishaa Z posl. dvou nákupu nemovitosti mohu za sebe doporučit Fin.poradce z Gepard finance. Dvě hypo, 2 města a 2 různí Fin.piradci z této firmy. Pokaždé profesionalita,vstřícnost, ochota, rychlost. Druhou nemovitost jsme kupovali přes RK, takže ten 2.fp místo mě spolupracoval s tou RK a zároveň s mojí bankou, takže já se dostavila dala by se říct až k podpisu smluv. Na www této firmy máte recenze k fp z různých měst, tak se koukněte.
Odpovědět
@aliishaa Nám poradce vyjednal lepší úrok, poradil na čem je možné ušetřit (například na životním pojištění mimo banku) a některé poplatky nám byly prominuty nebo vráceny (například nám odpustili poplatek za odhad a tuším návrh na vklad do katastru). Spravuje nám všechna pojištění a finance. Nám to zjednodušilo práci a ušetřilo dost peněz. Vždy od něj dostaneme několik nabídek od různých společností. U hypotéky ty desetinky procent rozdílů udělaly fakt velký rozdíl v celkové sumě i měsíční splátce.
Odpovědět
Profilova fotka
@aliishaa také za mně - poradce ano. To, co se dočteš (nebo co si spočítáš na kalkulačce) na internetu, je v ideálním případě, když vše funguje tak, jak má. Ve skutečnosti to tak není. Kromě háčků, které jsou popsané v příspěvcích výše, jsou zde věci, které se úplně pochopit nedají. Ty samozřejmě víš, jaké máš příjmy a výdaje a kolik můžeš splácet, banky to ale velmi často vidí jinak. Kromě toho, poradci, kteří jednají s těmi bankami třeba již delší dobu, mají mnohdy také osobní vazby, které by teoreticky žádný vliv mít neměly, ale mají. Velmi často je to tak, že ty přijdeš do banky se svými podklady a neuspěješ, pak tam s tím samým přijde poradce a uspěje
Odpovědět
Já mám bohužel stejnou zkušenost a to už jsem je oslovovala 3x. Také jsem čekala něco, nemuselo to být velké, ale aspoň něco. Vždy si řeknu, že už s nimi nebudu ztrácet čas, ale pak, že to ještě zkusím. No nepřesvědčili mě, resp, ještě nikdy mi nepomohli. Naposledy mi to vysvětlil pan poradce (když mi nabízel stejný úrok, jako banka přímo mě), že přidaná hodnota je v tom, že nemusím chodit do banky a on vše zařídí. A nějaké jiné podmínky..... tak o tom se nikdy nikdo nezmínil. Ale pravda je, že jsem nikdy nic speciálního nepotřebovala. Naposledy mi ještě banka sama automaticky snížila sazbu, když se dozvěděla, že má manžel vip profesi-z pohledu banky. A nejhorší je, že mě pak vždy ponižuji, jako že tomu nerozumím a jsou arogantní až agresivní. Sice jsem to vystudovala (což řada z nich ne), ale jsem ženská a čtu celé všeobecné podmínky, tak jsem úplně mimo.
Odpovědět
Fin poradce pracuje za peníze, ne za poděkování 😄 A doporučení banky je často dle výše jeho provize - většinou ji dostane od banky, tady není zvykem, aby ji platil klient. Nicméně klient to zaplatí v úrok.sazbě. Kalkulačky jsou orientační, v bance se vždy dají osobně vyjednat lepší sazby (protože neplatím za poradce). Jen je potřeba udělat si čas,
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?