Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Martine, pořád se probírám Tvým povídáním o jedlích. Domyslela jsem si správně, že jedli také méně napadají škůdci ?
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 Hm, je pravda že jedle má méně přirozených nepřátel - škůdců - než smrk, ale platí to jen pro živé stromy. Suchou nebo zpracovanou jedli napadají stejní prevíti jako smrk. Pokud je na dřevě kůra (stačí i zbytek) je to výzva pro tesaříky, krasce, pilořitky a v neposlední řadě pro dřevokaze (to už tu někdo řešil). Tesaříci jsou asi největší hrozba a potom ještě červotoči, ale ti až v proschlém dřevě. Co se technických vlastností týče, je to velice podobné jako smrk. Dříve se z jedle stavělo přednostně, ale podle mě to bylo hlavně tím, že jiné dřevo moc nebylo. V Beskydech bylo více bučin ve směsích s Jedlí, smrku nebylo tolik co dnes. Na Východním Slovensku kolem Vranova se dříve stavěli dřevěnice z Jilmu a z dubu - ne proto, že by tam byli lidi bohatší, nebo že to bylo lepší, ale proto že jiné dřevo nebylo... Takže podle mě nemá smysl špekulovat, které dřevo je na stavbu baráku lepší, protože co se týče požadavků na technické vlastnosti - tak pokud dodržíme princip stavby roubenek a srubů a dimenzování nosných prvků (průvlaky, vaznice, krokve, stolice atd.) a max. překlenovací vzdálenosti - tak vyhovují všechny dřeviny (sm, jd, bo, dg, md) Co se trvanlivosti týče, čím pryskyřičnatější tím trvanlivější, ale zase křehčí (opět - pokud se dodrží zásady konstrukce, jako třeba přesah střechy apod. - nehraje druh dřeviny roli) Myslím, že typickým rysem naší doby je - dělat ze všeho vědu... 8-) My máme barák celý z jedle, protože jsem k ní měl přístup a co bylo hlavní - byla levná x-) A nesmrdí Kashenko ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi Tak to by se mi hodilo, s tím deníkem. :-) Ale asi si zahraji na spisovatele a něco přes víkend sepíši, jen nevím, jak to má vypadat, jaké podrobnosti tam mají být. Vezmu fotodokumentaci a popíší to podle data... ;-) Máš pravdu, stavitelé základů vytyčení mají, ale těžce jsme je dnes sháněli, mají jiné telefony. .... Takže musí být dva doklady-vytyčení před zahájením a pak ještě geometrický plán-no to mi přijde dvakrát totéž :-p Jo, jo, byrokracie...
Odpovědět
Profilova fotka
@lavita parada!!!!!! tesime se s tebou!
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Martínku, už a nebo vubec? (vuně jedle :))))
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa Soni, ve stavebním deníku není třeba mít nic podrobného! Většinou se tam píše, kdy se začalo, a stavitelé tam píší počasí a počet lidí na stavbě,,, :) Asi nejduležitejěí je pro změny, které jsou pak duležité pro fakturace :) pro sú jsou snad duležitá jen data a krátké popisy... my třeba nemáme ani předávácí protokol a jak to asi tak udělám, když mi firma padla před dokončením? - to by mne zajímalo, co mi úředníček na to poví :))) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa a byla ses tam ptát- na stavebním , nebo to bereš jen podle nějakého seznamu??ptže fakt půl věcí vůbec nechtěli....
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa Povinný protokol o vytyčení je v případě uznání plotu či jiné trvale stabilizované hranice nesmyslný a nadbytečný. Stačil nám jeden geometrický plán, vytyčovák nechtěli,deník taky ne asi proto ,že to máme na ohlášku do 150m2.
Odpovědět
Profilova fotka
@lubki přesně tak
Odpovědět
@lavita gratuluji, tak nás pak nezapomeň zahrnout fotkama ze stavby :-) @sonafa já bych se na ten deník vykašlala, fakt ho chtít nebudou :-) Hlavně se píše prý proto, když se něco reklamuje ,nebo nastane nějaký problém na stavbě, aby se mohlo nahlídnout do deníku na postup prací zpětně. Tak mi jsme dnes přeměřili srub a za půl roku už vůbec neklesl. Začínáme poslední (5 rok) ,kdy má srub sesychat. Tak ještě to změříme koncem roku. Máme ještě všude min. 2 cm na klesání, tak klidně může ještě seschnout. Báli jsme se , aby nám to vyšlo a dopadlo to dobře.
Odpovědět
@sonafa ... my jsme si přinesli deník domů .... a po 5 ti letech ho netknutý minulý měsíc vyhodili ... Nikdo nic nikde nechtěl ... asi klika ... a nebo se slitovali při kolaudaci, protože mi den před ní vytrhli dvě 8 ky a tak jsem nebyl zrovna repre typ ... PF
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha prakticky vůbec...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@jptn Jednak je to na seznamu ze stavebního povolené, ale hlavně jsme jim většinu dokladů předali na SÚ, a oni poslali temím kolaudace a vypsali všechny doklady, které jsme jim ještě nedali, že máme doložit při ustním. A ten deník a vytyčení stavby tam napsali. @kasha Ty jsi dříve psala, že se deník sepíšeš sama-takže to neděláš? ;-) většina lidí staví na ohlášku, tak ti to mají asi snadné. Vůbec nechápu, proč po nás chtěli stavební povolení, když soused má také jen ohlášku. My musíme kolaudovat a on se jen směje.... :-| @kanavi vy jste kolaudovali na stavební povolení? Vy by jste se rozměry také měli vejít do ohlášky, ne? @lubki My žádný plot ani pevné ohraničení hranic nemáme, ale myslím že to není důvod proč to chtějí. Vždyť máme geometrák, dělaný cca měsíc po vytyčení, tak proto mi to přijde trošku hloupé.
Odpovědět
@sonafa my jsme kolaudovali také na stavební ohlášku. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa Soni, to proběhla úplně klasická kolaudace jako na povolení.....
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa JOJO, Soni, jsme také na ohlášku a předpokládám, že stavební deník nebude chtít, jinak si ho budu muset napsat :))
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Ale tady v mém okolí stavitelé na ohlášku tvrdí, že při ohlášce kolaudaci dělat nemusí. Je to nesmysl, nebo je to někdy možné? A dnes přišla kolaudace studny, hurá :-) První krůček hotov!
Odpovědět
@sonafa také nám to někdo tvrdil, že kolaudace probíhat nebude, když máme jen ohlášku, ale není to pravda. A nebo to záleží na stavebním úřadu,jak se rozhodnou? nevím ? :-p
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa @kanavi také jsmeo tom předtím slyšeli... že se vydává snad jen jakýsi Souhlas s užíváním stavby" nebo tak nějak.... nicméně my máme normálně "Kolaudační souhlas ;-) ..... a je mi to celkem jedno, hlavně, že už máme číslo popisné :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn @kanavi @kasha Tak díky holky za rady :-) , já jdu shánět další podklady. :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa SONI, skutečně podle stavebního zákona na ohlašku nemusíš čekat na kolaudaci. Ty jim oznámíš, že začínáš bydlet a oni do 30 dnů bud přijdou a nebo nepřijdou a když nepřijdou, je to souhlas :)) praxe je samozřejmě uřad od uřadu jiná,,, však to znáš, co úředník, to jiný výklad zákona :)) a nenahádáš se i když máš pravdu, oni si pak něco vymyslí :))
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Ti se mají, ti ohláškoví :-D To bych tak cca 15 prosince oznámila, že bydlím a myslím, že by bylo o zbytečné starosti méně. Ke konci roku už by se nikdo nehonil. .... ale teď mi tu zrovna napovídají, že to platilo jen do roku 2012. Že podle novely zákona už kolaudaci mít musí.
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa .. jen si nemysli:-D my kolaudovali 21.12... :-D a mezi svátky byl Souhlas.
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa hmm, já si myslím, že se vztahuje k ohlášce to, kdy byla vypsaná,,,, ale ono je to stejně jedno,,, 8-( 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa ohláška je skoro to samé jako klasický stavební povolení(hlavní rozdíl je práce dodavatelsky st.deník atd... nebo svépomocí do 150m2) tzn.kolaudační souhlas k užívání stavby je nutný v obou případech.
Odpovědět
Profilova fotka
@lubki @KASHA Tak to vy dva říkáte přesně opačné věci. :-D Ale to je pro mne asi stejně jedno, já mám stavební povoleni. Ale je fakt, že všichni co tu stavěli na ohlášení tak zatím kolaudovali. Tak se Karinko těš :-) , hlavně aby už to bylo,viď. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa Soničko, ano už aby to bylo,, a psala jsem Ti, že to záleží na úředníkovi a že ohláška má souhlas a jestli je to kolaudační souhlas nebo kolaudace, to je asi docela jedno,,, oni ani asi nemeni lejstra a používají ta stejná,,, a v ohlašce a stavebním povolení je veliký rozdíl - protože při ohlášce si všechno zajištuješ sama (včetně souhlasu sousedů) a když máš stavební povolení, tak to musí udělat uředník :)) JINAK prý veliká úspora pro stavebníka - to bych vážně chtěla vidět,,, :))) a Vy to máte větší jak 150m2? nám to vyšlo tak tak :)) asi 148m2 :)), ale zase záleží na uředníkovi, zda Ti tam vecpe přilehlé zpevněné plochy-zastřešené-nebo ne,,, jojo, je to legrace :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha No, že by to při stavebku musel vše dělat úředník, to tedy asi taky nebute tak pravda. Třeba zrovna sousedy jsme si oběhávali sami, aby to bylo rychlejší. Stejně jako před 16 lety na současný dům. A pokud si vzpomínám, hodně podkladů ke stavebku jsme jim dodávali my osobně - vyjádření ŽP, Povodí Vltavy, vyjádření eOnu, povolení lesů.... vlastně mě nenapadá, co obesílal úředník :-D Jinak samotný srub je samozřejmě pod 150,máme 124,8m2, ale nám asi počítali i terasu, protože je pod ní suterén, a ta má dalších 116m2. Jo, jo.....
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa nojo, je to jasne,,,, každý úředník je jiný,,, sousedy měli obeslat ONI, mají to za povinnost :)
Odpovědět
Profilova fotka
...jen pro pobavení: Když nám naše ouředlnice nehodlala za žádnou cenu umožnit postavit srub na kraji lesa - že se tam prý nehodí! - zvolil jsem zvláštní taktiku. Protože si stále dál a dál vymýšlela nová potvrzení, přinesl jsem i potvrzení, že kolem našeho pozemku neteče žádný veletok, že nestavíme u letiště, ani na pozemku armády, dokonce jsem získal díky pochopení ministerstva potvrzení, že se na našem pozemku neplánuje stavba atomové elektrárny. Stačilo vyprávět, jaké máme problémy, tilidé se zasmáli a příslušný papír mi poskytli!
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?