Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
@tomas80 Ještě tomu tmavnutí můžeš nadběhnout a předem zvolit dostatek pigmentu. Pigment je zároveň asi nejúčinnější složka proti UV záření, které to tmavnutí způsobuje. Další možností předejití tmavnutí jsou transparentní UV absorbéry a UV stabilizátory (viz. google). Existují i odstraňovače zašednutí, jako poslední nádech nad rakví. např. http://goo.gl/t0KdXW Toto vše by ale dělal asi jen blázen :D
Odpovědět
tak, zachvilu ma caka zateplenie sokla, a potrebujem poradit, prvy rad sokla je zo straceneho bedneni 20x20, presah roubenky do vonkajsej strany je 10 cm, niekde je to aj menej, a to z toho dovodu ze zakladova doska ktora by mala mat mieru 9x6m ma par cm odchylku, na zakladovu dosku sa teda spravil prvy rad betonoveho sokla, a tym my vznikla medzera. Kedze to chcem olepit xps hrubky 8 alebo 10 cm, a ukotvit ho na spodnej strane z dovodu ze mam hydroizolaciu, vznikne mi tam medzi soklom a xps dost velka medzera. Uvazujem ze to bud vyplnim tensim xps alebo tam nastriekam viac peny? Vedeli by ste mi poradit ? prikladam aj obrazok pre predstavu ako ten odskok na sokli vyzera...
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia myslim ze je jedno cim se to vyplni ja jsem se rozhodnul ze kdyz neni zatepleny srub nemusi byt ani sokl :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia mame teda jen 4cm xps a taky obcas odskok ale mezeru jsem nevyplnoval nicim. Vzduch je taky izolant :)
Odpovědět
@geodett Říkáš, že to vážně chceš dle Detail 1. ? http://goo.gl/bWd8Jg http://goo.gl/jxyZY možná by pro srub šlo i říct, že jde o Detail 3...
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik kdo hleda najde :-) aneb sladka nevedomost, sokl je ze dreva a to je prece izolant
Odpovědět
@geodett tě podezírám, že ty máš i základy s deskou vylitý ze dřeva :-D . Já mám sokl 20cm ztracený b. + 10cm modř.trám. Těch 10 tis. Kč na zateplení, nám paranoidním, za to stojí :-N
Odpovědět
@petronia na tvoje řešení si počkám, taky tam budu mít fuky. Ale ani ještě nevím, jak tam xps přidělám, jestli nějaký kotvy nebo stačí lepidlo. Případně nerovnosti vykrýt tím lepidlem. Jako hydroizolaci mám klasickou lepenku.
Odpovědět
@petronia tak tady najdeme odpověďi oba ;-) https://youtu.be/d0ucnZf73DQ
Odpovědět
@tomas80 na skok se ještě vrátím. Do interiéru se jako nejvhodnější pigment, pokud chceš zachovat co nejvíce přírodní barvu / vzhled, jeví pigment bílý. Ten má z pigmentů nejvyšší krycí účinnost proti pronikání UV záření, degradaci ligninu => šednutí. Zároveň prosvětlí místnost, zvýrazní kresbu - ale musí ho být jen nezřetelně. Případně drahé olejové lazury s těmi transparentními UV absorbéry (např. http://goo.gl/AtXw9i ) Teorii jsem musel načerpat, víc se o to zajímám a sám to řeším neboť NEkupuji drahé lazury ale hodlám si to také namíchat. Ani mě nic jiného nezbývá, mám tu 200l lněného oleje, 200l tungového a 50l světlicového (interiér) , jsou čisté a bezbarvé (přirozené zbarvení je bezpředmětné). V podstatě už stačí jen ten pigment a to je momentálně můj kámen úrazu, páč jej nemůžu splašit (obzvlášť bílý), nejlépe se vzorníkem = naživo, ne eshop, kde ani neuváději, s čím se dá míchat. Musí být smíchatelný s olejem a měl by to být co nejjemnější pudr. Přitom to vypadá tak snadně. Kdyby ses do něčeho podobného pustil, byl bych vděčen za nějaké přínosné informace. V posledním případě mě napadá míchat můj čistý olej s nejtmavší nedrahou vhodnou lazurou, co najdu na trhu, jen kvůli dodání pigmentu.
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik tam jsem srabacky pouzil 50 kubiku betonu :-) a na desce mam rovnou 20 cm smrk tram
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia sem to připěnil, když to mělo smysl sem to vyplnil kouskama, průser u roubenky je ta rovná hrana prahového hranolu - to u srubů není...
Odpovědět
Článek se načítá
@petronia Těch 10cm přesah je docela hodně.Nevím kolik cm máte trámy,ale až to bude sedat tak to může dělat neplechu,protože to nebude sedět celou plochou.Celá stavba to je nějaká váha a trámy si sedají.
Odpovědět
Profilova fotka
Drazí srubaři, mám na Vás otázečku. Firma, která nám staví srub, nám nabízí i nátěr. Spolupracuje s firmou, která používá Kreidezeit a Lazurol. Uvažujeme, že by jsme si to od nich nechali i natřít, ale váháme, kterou ze zmíněných lazur využít. Má někdo zkušenost? :) Děkuji ;-)
Odpovědět
@magdatr Já bych šel do Kreidezitu.Pak Osmo,Remmers taky celkem kvalitní.Žádnej nátěr ale nevydží deset let.Nátěr bych si udělal sám.
Odpovědět
@krocandurman trámy máme 30cm, sokel na ktorom su tramy je 20 cm, robil nam to chlapik ktory v roubence býva, a ma tiez taky isty sokel.
Odpovědět
@petronia To možná bude stačit,oni by se mohly otevřít rybiny,když to nebude pořádně sedět.Poslal jsem vám zprávu. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr já bych do žádné lazury nešla, pakliže je to syntetika,,, u domu, který se staví z čerstvého dřeva,,, a vubec. My jsme si natírali sami Kreidezeitem-olejem na exteriér. a vnitřky zase lejem na interiér a schody tvrdým podlahovým olejem,,, každý rok si to někde zase natírám - nejdříve odchází u nás jih a západ :) (chtějí za to docela dost-profíci)
Odpovědět
Profilova fotka
@krocandurman @kasha - Děkuji za rady :) Co se týká nátěru (pokud bych neřešila peníze), proč by jste si natírali raději sami, než využili firmu? Myslím, že na tom se nedá nic moc zkazit, ne?
Odpovědět
@magdatr pokud neřešíš peníze a nemáš na to ani čas nebo máš nějaký handicap, tak si to nech natřít. Nic proti ničemu. Natírání si děláme sami asi jen kvůli úspoře peněz. Není to náročné, spíš relax (oproti jiným pracem), zapojí se celá rodina. Jsou teda místa, kde není lehké se dostat, jako např. štíty, ale nějak to vždy dobře dopadne :)
Odpovědět
Aj, ještěže jsem o měsíčním dřevu nevěděl před těžbou. Neměl bych srub ani trochu šedý....neměl bych ho vůbec :-D Čtěte.: http://goo.gl/DUrszi @tomas80 rozhodně z toho nech vyrobit schody a nemusíš mít strach, že ztmavnou 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik - čas je to, co moc nemáme :D Máme soukromou firmu, takže volné víkendy moc neznáme, v práci se s partnerem střídáme, protože máme roční dceru. Ten "volný" čas se u nás hrozně špatně hledá a co jsem se dočetla někde mezi stranou 48 - 280 je natírání dost časově náročné. Kolik vrstev jste dělali? A kolik času Vám to zabralo...?
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr ano, čas to vezme,,, kreideziet má 3 nátěry - základní a pigment a i po nějaké době další pigment :) znám jen kreidezeit, baví mně, nebot kdykoliv si mužeš cokoliv opravit sama,,, až na ty štíty, ale kazí se mi zdrak, tak to mám sátel superové :-D
Odpovědět
@magdatr zase tak časově náročné bych to neviděl. Srubovinu natřenou ještě nemám ale už jsem se nanatíral sám stovky m2 desek. Mě čas zatím netlačí tak to nějak postupně našudlám, jinak bych to viděl, že parta 4 lidí to natře jednou vrstvou klidně za 1 slunečný den max. 2 i s vnitřkem. To lépe vyhodnotí ti, co mají natřeno. Dávat budu vrstvy dvě, s tím, že první napouštěcí se nechá pořádně vsáknout / zaschnout. Asi taky záleží čím a co vše uvnitř chcete natřít. Např. z lazur je čl. víc sfetovanej než z čistého oleje a nevydrží dlouho. Nejdéle to samozřejmě trvá, když člověk natírá sám = čekačky na ohřev oleje + chození, lození. Jinak tím, že máte soukromou firmu máte právě možnost si řídit čas samy, jen ujde zisk, sám si takto ubližuju :-S . Nejdřív jsem si říkal, jak nechám většinu udělat řemeslníky, že vydělám víc za hodinu v práci než jim zaplatím ale nedá mi to a prodělávám, páč jsem nervózní, když tam někdo je a já ne, baví mě to a vzniká silnější pouto mezi mnou a domem viz. nedávná debata :) Ale každý to tak nemusí mít, hlavně se moc nestresujte.
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik měsíční dřevo,,,, tyjo, znám měsíční kámen :),,, a proč píšeš že bys neměl srub :-D měl bys ty rovné stěny co jsou v článku? :)
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik Mohu se zeptat na ohřev oleje? Zatím jsem se nikde nedočetla, že by se měl olej ohřívat...?
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik ja jsem v podstate vyrizenej, nemam ani mesicni ani zimni tezbu, ja to vlastne muzu rozrezat a spalit ten barak :-D
Odpovědět
@kasha páč byl problém sehnat jenom zimní těžbu nejříve listopadovou, vlastně horní kolo a celá vazba je až z dubnovýho a celá stavba se díky tomu termínově strašně posunula. Kdybych požadoval měsíční ezoekobiorawultranature těžbu, tak bych teď tak maximálně vymetal základovku a líně pošomtával záhonky. @magdatr olej se ohřívat nemusí ale je to lepší, pěkně zřídne a lépe se vpije. Obzvlášť při nižších okolních teplotách. Takže v létě v hicu asi zbytečný. Ohřívám v hrnci na nějakých 40°C (max.50) aby tam šel strčit prst. Čistý olej ředím ještě pomerančovým cca 1:7. Ale jak je to u hotových lazur nevím, za ty prachy by měla lazura sama vyskočit z plechovky a ideálně se fcucnout :-D
Odpovědět
A teď chci zase poradit já :) 1. Broušení rohů. Fakt jsou škaredý. alespoň uvnitř by se měly vybrousit. Zkusil jsem dlátem, jak to dělá Petr ale to mi moc nejde. Ručně šmigrlem je děsivá představa. V diskuzi jsem našel info, že brusku má na fotce Kanavi a misheel ale nenašel jsem. a) Je to vibrační multibruska (alá žehlička) ? Koupil jsem v Lídlu toto: http://goo.gl/gpC7zC ale když jsou klády nějak, tak se všude nedostane. Už jsem na ní stihl zničit háčky toho sucháče. Zítra na to zkusím přidělat nějaký bazmek, třeba zvýším škvírový dosah. b) Nebo je lepší taková ta kmitací s různými nástavci ? Renovátor nebo jak se tomu nadává. c) Nešlo by to rotační přímou bruskou (fortuna) ? Pneumatickou jsem koupil dnes ( http://goo.gl/uHYoDy ) ale jaký zvolit nástroj ? rašpličku nebo lamelový kotouček ? Nejsou nejlevnější. 2. Opět broušení. Mám takovýto strom: http://jpeg.cz/images/2016/03/18/ah9Z... Nějaká slíva od silnice, suchá, odkorněná. Ale dost lýka zůstalo. Je takový nečistý i tím, že dlouho ležel. Chci to čistý, světlejší, a co nejhladší. Poklud možno aby zůstaly červocestičky zpod kůry.Ocelový kartáč dělá rýhy, nylonový taky nic moc. Co říkáte na opískování, půjde to ? https://goo.gl/Kn1vfg Nebo třeba opálit a okartáčovat ? Broušení jako srub zavrhuji, to dělá mnohohran, velký úběr, i je tam moc křivostí, které chci zachovat nebo se tam stejně nedá flexou dostat. Ony ty experimenty se docela prodražují, tak když mi ještě dnes někdo napoví, možná ušetřím. Díkec předem :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@magdatr interier jsme natirali 2x vcetne stropaku (mysleno prizemi bez zaklopu), v sestave 2 dospeli+2 pubertaci jsme to dali za cca 6 hodin/jeden nater. Natirali jsme cistym saflorovym olejem, takze se nezdrzujes kdyz to na Tebe kapne ;-). Venku spodek mame zatim pouze jednou, planuji jednu sobotu to vzit wapkou a po tydnu to ve 4 lidech za sobotu musime natrit ]-(
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?