Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
pěkný domek :-) k tomu půdorysu. ono bude celkem jedno, jestli to bude 6 x 4m nebo třeba 3 x 2 m. důležitý bude počet sloupů, které budou celou konstrukci podpírat a síla hranolů. pokud nebude z čela ve vstupu pozednice podepřena (viz. foto), budete muset použít hodně vysoký hranol, aby se to časem moc neprohlo (dávám tomu max. 2 roky a půjde to vidět i okem). jinak to udrží i fošna, ale člověk se časem díví, jak moc je dřevo ohebné a pružné :-D na tvé předloze jsou podle mě sloupy cca 20 x 20 možná i 24 x 24. samozřejmě to není nutné, ale abys nebyla těmi 10 x 10 nemile překvapena (bude to vypadat blbě a konstrukčně to nebude žádná sláva - nešel bych do toho). na další fotce ti pro představu posílám sloup z našeho podkroví 18 x 18. myslím, že nejsem daleko od pravdy...
Odpovědět
Profilova fotka
ty červené sloupy bych udělal minimálně 16 x 16. ty zelené bych udělal 16 x 8 s tím, že bych je tam dával cca po 90 cm. bude to fest podepřené bez vidliček ale hlavně se to snadno omlátí palubkama.
Odpovědět
Profilova fotka
Ty jo...díky moc. Fakt mohu otravovat? :-) Máš pravdu s těma sloupkama, to chce asi něco většího. Znamenám si... A ještě, právě vepředu, jak bude to velké okno, tak tam by sloupek neměl být, to okno by mělo být celé.. Proto by asi ten trám nahoře měl být nějaký pořádný...
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 16x8 je imho zbytecne... i nosne konstrukce patrove drevostavby se delaji z 6cm sirokych... jinak kamarad ted stavel zahradni domek 6x5m a pouzival nejvetsi tramky 12x12. Mel projekt spocteny od statika.... sedlova strecha s betonovyma taskama, takze mnohem vetsi zatez...
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans @tomas80 A ty trámky-z KVH nebo z normál dřeva? A ještě se poptám, to okno vepředu-to je můj nápad,takže klidně z nápadu mohu malinko vycouvat a mít tam jinak prosklou část, tak aby tam sloupek mohl být..to by bylo asi lepší, co? Zvlášť pokud tu pravou stranu chci mít pevné prosklení. jen vlevo ty francouzské dveře...
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 normal drevo.
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 mame dreveny objekt na tabory rozmer 25x8 m, sloupky 10x10 cm, pozednice 10x16 cm, stropni tramy delky 8,5 m jsou 16x8 cm (ano to by chtelo vice, ale drzi to jen se to trochu houpe), vetraky (ty sikminy) mame ve vsech rozich plus jeste v pulce baraku pouzit vetsi sloupky treba 12x12 nebo 16x16 neni urcite problem, ale je to jen esteticka zalezitost konstrukcne to moc vyznamu nema vse jsme delali z bezneho dreva narezaneho na pile takze mokre, KVH je zbytecne drahe strechu mame lehkou jen onduline, krokve jsou 16x8 cm
Odpovědět
Profilova fotka
Hlavně jde o to, aby jim sloupy lícovali z obou stran. V podkroví jsme dělali vydrevu ze zbytku vazby, takže jsme pak museli dorovnavat. Kdo to nikdy nedělal, neuveri, jaký je to pakec. Ušetříte něco málo za drevo, ale strávíte tam mládí :-) na druhou stranu co s tím, když je to hoblovane a impregnovane
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 tam bude nutné vyřešit ten dlouhý překlad. Od toho se bude odvíjet výška ostatních pozednic. V takovém rozpětí se prohne i 20 x 10. Ono to samozřejmě nepraskne, ale mne osobně by to vadilo. Pokud budu mít čas, nafotim cca rok staré garazove stání ve vedlejší vsi, kde to jde vidět. Ten sloup bych tam dal. Vyřeší všechno a zavazet v takovém sezení nebude
Odpovědět
Profilova fotka
Nebo to udelat z oceli :). Mame nosne jekly 180x60 tl.3 a na rozpeti 6m je pocitan pri zatizeni konstrukci a snehem 140kg/m2 pruhyb 14mm. V realu to je nepostrehnutelne protoze jsme nakonec misto skla (40kg/m2) volili drevo a hlinikovy plech coz vazi zhruba pulku a 100kg snehu jsem tam jeste nevidel :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans neměl jsem odvahu to navrhnout na tomto fóru :-D švagr je majitel firmy, která vyrábí konstrukce (haly) ze železa. Projektuje, naceňuje, svařuje, začinal jako umělecky kovář, takže o zeleze ma reálný přehled. Cituji: jekl je bahno a ty íčka z Číny dnes stojí za h... daj tam drevo :-D ma to i lepší protipožární vlastnosti. Pak si vyber :-D V případu Morana jsem osobně jednoznačně pro pozednici z kulatiny :-) zbytek konstrukce bych omlátil z obou stran palubkama. Ideální stav... co?
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans tím jsem samozřejmě nechtěl říct, ze to mas špatně udělané. Taky cípu železo, kde se dá :-D Železo je nenahraditelne stejně jako drevo. Navíc jsme spolu se švagrem vyvinuli jedinečný železný dilatační systém u příček ve srubu, který po týdnu realizace snad konečně úspěšně namontuje :-D no co, každá firma se chlubí, jaké mají know-how na sedani srubu, ani my nemůžeme zůstat pozadu :-D třeba to od nás Němci koupí...
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@tomas80 v pohode. Ja bych tam zase kulatinu necpal pusobilo by to na mne moc tezkopadne. Stejne bych tam nechtel twn dalsi podpzrny sloupek. Jinak ted koukam ze jsem se upsal profil je 160x80
Odpovědět
Profilova fotka
Moc děkuji všem za diskuzi. Fakt jo..hrozně mi to pomáhá si urovnat myšlenky..Ještě by to chtělo toho Kashi "maníka z pily" a bylo by to paráda :-) Teď jsem nahlodaná, že bych to prosklení udělala jednodušší, s tím sloupkem...Jdu si udělat výpisky z vašich komentářů :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Zkusila jsem si to rozvrhnout, boční sloupky 140, "pomocné" :-) 100.
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě...a já vím...:-) je to úsměvné..ale zase ten pocit :-)
Odpovědět
Profilova fotka
ráda bych trochu odbočila od témata, omlouvám se. Mohl by někdo poskytnout spolehlivé informace o tmavnutí modřínu v interiéru? Dostala se ke mně informace, že modřín na strop je špatně, že ztmavne a místnost je pak tmavá. Co vy na to?
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 ano, je to pravda, ale nelze napsat, že je to špatně. modřín se do interiéru běžně používá na schodiště, dveře apod. z modřínu se staví celé sruby, takže úvaha o nevhodnosti na strop značně pokulhává. modřín má krásný přechod z běle do jádra. v interiéru zhnědne, ale určitě nezčerná jako venku. je to vynikající dřevo. jako alternativu lze použít borovici, která neztmavne a může se pyšnit trvanlivostí i krásnou barvou dřeva... modřín a borovice jsou mojí favoriti. ven cpu modřín kvůli trvanlivosti, do interiéru borovici, protože je nádherná.
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 tzn. 140 / 140 a pomocné sloupy 100 / ? je lepší když to na palubky lícuje (nutné to ale není, dá se to v rozích pergoly posunout na sloupku pomocí latí) = 140 / 140 + 100 (70) / 140
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 Pomocné byly myšleny 100x100. Ono mi to lícovat asi nebude nikde, když tam jsou ta okna. Jen ta pracovní bouda-tam budou vnější i vnitřní stěna lícovat. A na stropě je 10x16 , 6 metrové ? 3 kusy nebo 4 kusy? A pak ještě něco? Budou tam OSB desky, zespodu pobité palubkami, zvrchu šindel. OSB jsou 2500 na 1250 , nebo 675. (zadní jsem opravila, tu část u části na naářadí, aby ty rozměry byly stejně vepředu i vzadu, od sloupku-860-100 sloupek-900-sloupek 140. Ještě že na to až tak nechvátám :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 tmavne postupne vsechno, ale modrin vice na taborovem drevodomku jsme uvnitr palubky natreli svetlou lazurou s nadechem do zluta, ale presto to po 10 letech viditelne ztmavlo
Odpovědět
Profilova fotka
Krásný den všem, já si jdu také pro radu. Ty bláho, fakt jsem ráda, že naše vlákno tak skvěle funguje, to se jen tak nevidí :-). A teď má otázka, řešíme, kdy ve srubu natřít vnitřky, myslím, po jakých pracech na domě se do toho pustit? My teď momentálně máme dokončenou hrubou stavbu a začínáme se střechou. Pak teprve budeme začínat vnitřky, příčky, vodo-instalo, elektřina, podlaha, atd.. a okna samozřejmě. Říkali jsme si, že vevnitř bychom to chtěli natřít co nejdříve, aby to zbytečně neztmavlo oxidací, ale nevíme, jestli některé práce nepůjdou proti naší myšlence. A otázka č.2, čím máte natřeno vevnitř? Moc děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova My teda natírali vevnitř, až když byla veškerá ta hrubší práce hotová. My si to tedy zpestřili ještě broušením,které jsme chtěli jako fakt hezčí, než bylo. Máme přírodní vosk od Kreidezeitu. Osobně bych nenatírala dříve, než se tam nebude nějak moc dělat. (samozřejmě, když už jsme dělali vršek-sádroš, prachu bylo šíleně, tak už spodek natřený byl, ale už se tam nedělaly rozvody, dlažba...)
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 Nazdáár, vedle srubu hranoly??? Co takhle to zkusit tak napůl ve stylu post & beam. Sloupky a pozednice z kulatiny a výplně v drážkách kulatin z prken, nebo i z nesámek. V německu jsem to teď viděl dokonce v kombinaci - sloupy z oddenkových kulatin a výplň ve formě panelu (OSB - rám + izolace - OSB) povrch panelu má více možností - od omítky, po nesámky místo OSB. Pozednice bych použil silnější kvůli eliminaci "pásků", boční pevnost by převzali výplně (panely) atd. Sežere to sice na objem víc dřeva, ale zase by se cosi ušetřilo na pořezu, ale ten výsledek...
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova brouseni a nater jsem mel prakticky pred vsemi pracemi, jelikoz to byla soucast dodavky od srubaru a nevidim v tom nejaky zasadni problem - je potreba pak z kulacu vysat prach a umyt je (to mne jeste ceka) natreno mam svetlicovym olejem se vcelim voskem od Moravia Bio
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Jsi hodný, díky :-) ALe ty trámky nebudou vlastně ani vidět, budou tam srubové palubky. Já právě nechci nic monstrozního, proto jsme nakonec i dali střechu pultovou, kdyby byla střecha sedlová, už by to bylo také mohutné. Nevím, jestli si trochu vybavuješ naši zahradu...máme tam jen jeden dřevník a pak takové origoš sezení-to byl manželův první počin, když jsme měli jen zahradu a že tam někdy bude srub (že z nestavebního vyběhám stavební :-) byl jen sen...Takže my bychom rádi něco, co by +- navazovalo k tomu dřevníku a k tomu místu, kde to bude stát místo toho současného sezení.
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 jasné, v pohodě. Když já mám slabost pro fortelnou práci a co je slabší než 3 cm, tomu nevěřím 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova rozumím. Stejně jsem to bral i ja, když jsme do dělali střechu.je to ale fakt blbost to natirat v této fázi. Ještě ze mne to lidi tenkrát rozmluvili. Po natreni olejem bude drevo po půl roce dokončení jak prase. Chytne x nečistot a na masné. Nátěr te si na zemi Palubky, desky na strop. Zbytek bych fakt nechal na konec. Savo drevo znovu vybeli. 1:1, ale asi nechám natur yellow :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 :)))) to je už na stavební ohlášku :)) a maník Ti to jistě neřekne, když nebudeš brát jeho dřevo,, a proč nechceš jeho dřevo :))))) a sorry za poblíš - netuším kde se ztratilo ž :)))
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha @morana128 nic nehlasit s tim budou jedine problemy :-D
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?