Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

včera 19:5919222

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

20. říj 2019

@tomas80  tak většinou je hromosvod soucasti projektove dokumentace domu a "zkolaudovat" bez toho aniz by byl na dome je proti zakonu 🙂
    Ono nemit hromosvod který je napojeny na v zakladech umistene uzemněni a spojene s uzemněním v elektroinstalaci domu je riziko pro veškerou elektroniku připojenou do sítě s čímž je spojená pojistka na dům a domácnost.
    Ale je pravda že pokud si objednáte revizi na elektroinstalci v domě tak hromosvod není součástí
    co mám v práci za kolegy tak by mi neodpustili že si nedám na dům hromosvod 🙂 je to celé oddělení lidí od fochu

registrovaný 22. 9. 2015

1 549 příspěvků ve fóru

20. říj 2019

@vedma1  vzhledem k tomu, že máme cca 6 měsíců po kolaudaci, ti mohu s klidným srdcem říci, že povinnost hromosvodu je pouze "laická"představa. hromosvod není povinný, i když je součástí projektové dokumentace. stavební úřad již nemá právo tyto věci požadovat, jelikož vydává pouze souhlas s užíváním.tak mě to bylo stavebním úřadem zdůvodněno. dalším faktem je, že česká pojišťovna (ostatní nevím) hromosvod nevyžaduje, tudíž se jeho absence nevztahuje na pojistku. hromosvod jsme si nakonec nedali z toho důvodu (zemnící kulatinu mám vyvedenou v rozích domu), že jeho ukotvení do srubu = do dřeva znamená podle vícero elektrikářů při zásahu bleskem takřka jistotu požáru. jak nám bylo řečeno, dřevěnice se chrání proti blesku externím hromosvodem, což je tyč, která se umístí do blízkosti srubu a samozřejmě jej převýší. smyslem je nepřitahovat si záměrně blesky na barák. zda-li je hromosvod dobrá nebo špatná věc, o tom můžeme diskutovat do nekonečna. navíc jsem tím zabil 3 měsíce života a zjistil, že 100% rozhodnutí neexistuje. my jsem se nakonec rozhodli tak, že budeme bez hromosvodu stejně jako praděda a děda (elektrikář), kteří měli dům bez hromosvodu hned vedle našeho srubu.

registrovaný 4. 3. 2015

31 příspěvků ve fóru

20. říj 2019

@esmeralda2  Vím, ale tady chodí na kontrolní prohlídky a nemáme vše dle projektu 😒

• Sponzor fóra

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

20. říj 2019

@tomas80  tak urcite je to na kazdem esi to na dům da. Ale jestli mate stavebni povoleni dle stavebni dokumentace ve které je hromosvod tak by mel byt. nejlepší je aby nikomu do baraku blesk neuhodil 😎

registrovaný 20. 1. 2016

186 příspěvků ve fóru

21. říj 2019

@tomas80  Ono to trochu záleží na tom, co máš na střeše. Holá keramická nebo betonová střecha je i bez hromosvodu úúúplně v pohodě. Pokud tam ale máš televizní nebo internetovou anténu, tak ve skutečnosti hromosvod máš, jenom o tom nevíš.Hlavní důvod k instalaci, třeba u mne, není přímý zásah, ale svedení přepětí které se v kovových prvcích na střeše indukuje při každé bouřce. Veškerá atmostérická elektrika se ti potom ze střechy uzemňuje přes elektroniku v obyváku, pokud nemáš funkční svodiče.
    Při přímém zásahu bleskem se samozřejmě kotvicí body opálí, na požár bych to úplně neviděl, ale eseticky pěkné to nebude.Z elektroniky toho moc nezůstane. Můžeš mi věřit, že té elektriky je ve vzduchu celkem dost. Zajdi si v červenci nebo srpnu na střechu baráku, kde je instalovaná BTS nějakého mobilního operátora a poslechni si jak to tam bzučí.

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

21. říj 2019

@martisko3  tj kontrolni prohlídku jsem nastesti nemel 🙂 a snad uz to preziju

registrovaný 22. 9. 2015

1 549 příspěvků ve fóru

21. říj 2019

@obludak  antény mám pod střechou 😉

registrovaný 21. 10. 2019

1 příspěvek ve fóru

21. říj 2019

Zdravim měl bych dotaz děláme na staré chalupě nový dřevěný stro ,tramy jsou oszaeny uz ňáký pátek ale najednou začli modrat,jde stím něco udělat ,děkuji za odp.

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

21. říj 2019

@orgis  to je borovicove drevo?

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

21. říj 2019

@orgis  zamodrale drevo jsem kdysi jen obrusoval protože se natira jako prevence na odstraneni chemikalii jsem nasel jen Weiss Holz pripravek udajne funguje ale nikdy jsem nezkousel

registrovaný 22. 9. 2015

1 549 příspěvků ve fóru

21. říj 2019

@orgis  pokud je dřevo v suchu a bez kůry, nemělo by již svévolně zamodrat. to je divné. odstranit se to bohužel nedá. zatmavení dřeva od uv ano, ale zamodrání je problém. k tomu muselo dojít již po těžbě. zkus na kousku savo, ale moc tomu nevěřím...

registrovaný 11. 11. 2009

1 135 příspěvků ve fóru

21. říj 2019

@vedma1  nefunguje, jenom poničíš vrchní strukturu. Něco se vybělí, ale spíš to bílé, které bude ještě bělejší, a zůstane větší kontrast. Ani chlornan sodný nefunguje ani nic jiného. Prostě je třeba se smířit s tím, že dřevo je zamodralé. Je to výsledek chemických procesů. Je to jenom estetická vada, na kvalitu dřeva to nemá vliv. Dá se na to zvyknout a ten kontrast časem zeslábne

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

23. říj 2019

@esmeralda2  tak aspoň vim ze nemam zbytecne kupovat - nastesti modre drevo nemam jen kdysi z pily ale to bylo na plot takze obrousit nebyl problem

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

23. říj 2019

@esmeralda2  tak jedine zabarvi tmave hnedym pigmentem v oleji 🙂

registrovaný 19. 8. 2019

3 příspěvky ve fóru

23. říj 2019

Zdravím všetkých, ktorí majú alebo stavajú zrub. Mám dotaz ohľadom zateplenia strechy a stien.
    Výrobca zrubu mi navrhol použitie 18cm hrubej minerálnej vlny (pod betónovú krytinu, difúznu fóliu a parozábranu, OSB dosky). Mne to príde stašne málo keď zrub chceme celoročne obývať a očakával by som aspoň 30cm hrubú vrstvu. To samé platí aj pre steny. Tam mi navrhli 15cm vrstvu minerálnej vlny. Viete mi poradiť aká hrúbka vlny by bola ideálna? A je lepšia vlna alebo pena? Vďaka za radu

• Sponzor fóra

registrovaný 21. 2. 2011

2 270 příspěvků ve fóru

23. říj 2019

@anfo  18 cm vlny do strechy je opravdu dost malo, pokud vlna tak aspon tech 30 cm, nebo nejaky jiny material, ja mam 16 cm nadkrokevni izolaci od Bramacu a melo by to byt jako cca 30 cm vlny a 24 cm polystyrenu
    ve stitech a stenach v podkrovi mam 20 cm
    pena je izolacne lepsi ale o dost drazsi, dalsi variantou jsou prirodni izolace drevovlakno, konopi, apod.

registrovaný 11. 11. 2009

1 135 příspěvků ve fóru

23. říj 2019

@anfo také máme nadkrokevku, Puren PIR 12 cm. Neumím to přirovnat k množství vaty, ale má to labmbdu 0,022, ten stejný materiál máme v podkroví ve svislých příčkách

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

24. říj 2019

@anfo  mame krokevni izolaci 18cm tvrde cedicove vaty + dalších 18cm toho stejného v podhledu nad sadrokartony - dohromady 36cm a v lete je nahore 26-27°C když se nevetra coz si myslim je dobry

registrovaný 19. 8. 2019

3 příspěvky ve fóru

24. říj 2019

@geodett @esmeralda2 @vedma1 - vďaka ze potvrdenie a uistenie, že je to fakt málo.
    Ináč, aký materiál by ste zvolili na vnútorné (vnitřní) steny? Moja predstava je mať vnútorné steny biele - omietnuté, preto by som na prízemí použil tehlu (za krbom plnú pálenú tehlu kvoli akumulovaní tepla) a na poschodí to bude asi dosť veľká váha, tak zvažujem medzi hneď niekoľkými možnosťami - 1. priečkami z OSB dosiek vyplnené vlnou, 2. farmacel, 3.ekopanel

registrovaný 22. 9. 2015

1 549 příspěvků ve fóru

24. říj 2019

@anfo  máme 14 cm nadkrokevní izolace PIR a bohatě to stačí. ve štítech v podkroví máme 26 cm deskové vaty + záklop z osb a dhf desky. v podkroví jsme celou zimu netopili. máme dvě malé děti. 18 cm vaty do střechy je asi fakt málo. pokud tam dáš ještě napřevaz alespoň 6cm, bude to snad stačit. proč ale riskovat?

registrovaný 19. 8. 2019

3 příspěvky ve fóru

24. říj 2019

@tomas80  keď tomu rozumiem správne, tak celá strecha má nadkrokevnú izoláciu okrem štítov, kde je použitá desková vata? Inak v podkroví na obvodové steny, čo si použil? Videl som fotky vašeho zrubu a trošku sa aj inšpirujem 🙂

registrovaný 7. 2. 2014

189 příspěvků ve fóru

25. říj 2019

@anfo  zdravim, ohledne krbu - ja mam krb s vymenikem a daval jsem za nej ytong stejne tak v celem spodnim patre. jinak na pricky v 2.patre doporucuji fermacell (osobne jsem delal OSB a stejne je musíš něčím překrýt protože ať jsem na to zkoušel cokoli tak jsem se nakonec vratil k sadrokartonum - tak mam dvojity zdi 😃) jenze když jsem to zacinal delat tak fermacell se teprve objevoval jako novy materiál 😞 takze jsem do toho bohužel nesel, ale kolega co do toho sel tak si to strasne chvalil - práce rychla presna a zadela se to tmelem jako SDK

registrovaný 22. 9. 2015

1 549 příspěvků ve fóru

25. říj 2019

@anfo  zbylo mi několik pir panelů ze střechy, tak jsem je nacpal do obvodových stěn. je to namixované s deskovou vatou. ta vata taky výborně izoluje, ale podle mě je důležité, aby vaty byly 2 vrstvy kvuli převázání. jednu vrstvu máme 20 cm, druhou 6 cm. vodorovný rošt jsem dělal ze střechových latí na kant... mezi to jsem nacpal 6 cm vatu a zaklopil osbéčkem. z venku šla dhf deska. chtěl jsem se vyhnout parotěsu a difuzní folii ve skladbě stěny.

registrovaný 22. 9. 2015

1 549 příspěvků ve fóru

25. říj 2019

@anfo  na plnou pálenou cihlu se vykašli. my z toho máme vyzděné celé jádro v přízemí. je s tím strašně moc práce, velká spotřeba malty a nepřibývá to. navíc ta akumulace není asi nijak veliká. je rozdíl, když ti akumuluje celý barák anebo pouze pár příček. bohatě stačí, když použiješ nějaký heluz nebo porotherm. bude to rychlé, levnější se stejným výsledkem. dnes bych udělal ještě to, že příčku za kamny bych vyzdil ze šamotových cihel. zbytek bych udělal jak jsem psal výše.

registrovaný 13. 2. 2017

100 příspěvků ve fóru

25. říj 2019

@anfo  Ahoj. Ja mám v zrube 20cm konopnej izolacie potom 4cm vzduch na tom 2cm konopnu dosku + 2cm vzduch a potom 7mm Aluthermo. V lete zima v podkrovi v zime teplo

registrovaný 25. 9. 2017

8 příspěvků ve fóru

27. říj 2019

Ahoj, srubaři nám dodělávají hrubou stavbu a vazbu na pozemku, v půlce listopadu přijdou střechaři. Chtěla jsem se zeptat nátěr zvenku chemií když dáme až na na jaře, co myslíte? Aktuálně je dům od srubařů doslova slitý bochemitem. A ještě jeden dotaz ohledně štítů, pročítám co se dá na modré střeše, ale pokud by někdo z vás zkušenějších a jistě šikovných si našel čas a napsal pár řádek ke stavbě štítů budeme rádi. Díky moc za váš čas.

registrovaný 20. 1. 2016

186 příspěvků ve fóru

27. říj 2019

@tomcat85  Bochemit, podle Poláka, vydrží maximálně tři pořádné deště. Takže, pokud bude deštivo než bude pod střechou, určitě na to Bochemitu nelitujte, zejména na čáati které po zastřešení nebudou dostupné.

registrovaný 13. 2. 2017

100 příspěvků ve fóru

28. říj 2019

@tomcat85  bochemit sa dazdom vymyva. Prioravok Deron sa vodou nevymyva odporucam skor tento

registrovaný 25. 9. 2017

8 příspěvků ve fóru

28. říj 2019

@kamenica
    ano víme, deron máme v plánu použít.Děkuji

registrovaný 12. 12. 2011

387 příspěvků ve fóru

10. lis 2019

zdar všichni, tak buď mňa to někam přeplo (ten nový web) a nevidím na aktuální diskusi, nebo probíhá bojkot, nebo jste všichni vyhořeli, nebo jako co?

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?