Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@martina995 koupelna, tech míst. Dlažba, zbytek kvalitní vinyl. Je teplý sám o sobě. Alespoň mi to tak přišlo, když jsem po něm chodil. 😁
Odpovědět
Neviete presne číslo stránky, kde sa riešila piloritka? Vyhľadali mi to tu, ale nejde mi tam prespať presne na reakciu 😱
Odpovědět
@stanlee https://www.google.com/search?client=...
Odpovědět
@obludak Diki
Odpovědět
Zdravíčko vespolek, konečně máme projekt roubenky i ČOVky a začínáme s vyřizováním povolení. Jaké máte teď zkušenosti se zdražováním? Nechal jsem si provést nacenění v lonském roce, abych věděl, kolik si mám půjčit a teď jsem si nechal zpracovat nacenění znovu již dle projektu a jsem 2-3 miliony v mínusu. (Relativně malá roubenka, cena za hrubou stavbu, plus okna, plus krytina bez základové desky 3.200 000) 😞 Smlouva o hypotéku uzavřená. Můžu prodat byt, ale počítal jsem s tím, že mi bude mořit část splátek, které tvoří polovinu příjmu. Některé firmy mi řekly, že mají ještě dřevo za loňské ceny, tak že si mám nechat roubenku vyřezat, dovést ve dvou balících na kamionu a složit na pozemku a čekat, až bude vše na úřadě vyřízeno, což se může táhnout dlouho a nemusí to ve finále ani dopadnout. Dřevo navíc bude pracovat, kroutit se, praskat, sesychat. Tesař mi řekl, že bral např. lepené hranoly BSH za 13 tisíc kubík, teď je bere za 21 tisíc, jiný tesař dokonce za 35 tisíc, soused prodává v dřevoprodeji. Blbé OSB z dřevoodpadu, metr 230 Kč, teď za 409 Kč, měď + 100%, železo +40-100%, polystyrén +100% a není, doprava se také zvedá... Někdo zase říká, že je začátek stavební sezóny a mám počkat na zimu a třeba v zimě koupit okna, střešní krytinu a že až se ten trh trochu rozjede a naplní, zase to bude lepší. Ne že by ceny poklesly nějak výrazně, ale už se nebudou zvedat. A teď co včíl? Jít do toho a pak zjistit, že mi chybí dvě mega (a v nejhorším prodat byt)? Nebo si nechat schválit projekt, zaplatit bance pokutu v řádech sta tisíců a žít spokojeně bez dluhu v paneláku? Nebo upravit projekt, vykašlat se na podkroví a udělat jen přízemí? Co byste radili? Teď o tom asi tři týdny přemýšlím a jsem z toho docela v pasti. Díky za reakce.
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 tady je asi dobra rada draha, tezko rici, kazdopadne ceny rostou brutalne, drevo se zlevnovat podle mne uz nebude, protoze vse co jde se exportuje do Ciny, kde za to dostanou vice nez kdyz to prodaji tady nekomu na pilu (to jde hlavne o kurovce teda) a cerstveho nekurovcoveho je malo pokud zvladnete bydlet v roubence zatim bez podkrovi tak je to taky cesta, ale podle mne se to moc nezlevni protoze zaklady, hrubou, okna, strecha to vse clovek musi udelat bez ohledu na to zda bude mit podkrovi na cisto nebo ne
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 @geodett Souhlas, těžká rada, šílená doba.....např aktuální ceny hranolů a obyč OSB jsou úplně mimo, proti tomu je aktuálně stále dobrá doba na úvěr, kdy inflace válcuje úroky. Napiš si na papír +/- a současně krajní variantu financování ....něco z toho vypadne. Asi každý tady ti podepíše, že výsledná nákladová realita vůči původnímu projektu se nepotkala, ale nenech se odradit pokud jde o tvůj sen
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 dáváš těžkou otázku a jako obvykle rozhodují detaily, které nikdo jiný než ty nezná. Obecně: 3 200 000 za hrubou stavbu + okna + krytina, to je teda dost. Jenomže ceny jdou (a půjdou) jen nahoru. Je také dost vysoká inflace, což by bylo z druhé strany výhodné, neboť s tím souvisí růst nominálních mezd a protože splátka hypotéky zůstává konstantní, každým rokem ta splátka ujídá méně a méně z rodinného rozpočtu. Já bych do toho asi šla, ale každý jsme jiný. Jasně, že to nebude legrace, ale to nebyla nikdy. Dřevo ani jiný stavební materiál levnější nebude, to je idealistická vize. Jestli jednou výrobce zjistí, za kolik může své produkty prodat, tak to prostě levněji prodávat nebude, to je tržní hospodářství.
Odpovědět
Profilova fotka
@caesar82 obrať se na jakoukoliv slovenskou firmu. Postaví ti to za polovinu české ceny 😊
Odpovědět
Ahoj všem srubařům a roubenkářům. Jdu si k vám po hoooodne dlouhé době pro radu, je vás tu tolik, že někdo by mi určitě mohl poradit. 😉 S velkým nadšením jsme se před cca měsícem nastěhovali do naší vysněné roubenky. To, že si bude ještě sedat, dřevo vysychat to jsme samozřejmě věděli velice dobře, občas jsme zapraskání slyšeli, ale tak maximálně 2x za den a nic hrozného. Poslední 3 noci ale nastalo peklo, co 10 minut šílené rány a lupani. Budí to nás, ale hlavně našeho psa, který si myslí, že jde lupič a štěká jako blázen. Prosím vás, kdo s tím má zkušenost? Je to tím, že bylo teď konečně jakž takž teplo? Nebo třeba stačí trochu pustit barák? Jak dlouho toto trvalo u vašich srubů/roubenek? Rok, dva, tři? Ten dům miluji, ale ty noci jsou teď k nevydržení. 😀 Předem děkuji za reakce 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@scrollin1 tak zvuky pri sedani jsou normalni, ale ze by se u toho clovek nevyspal to se u nas rozhodne nestalo mate tam neco na aretacnich sroubech? ty se musi povolovat a ze zacatku sdedani pomerne casto nam to nejvice sedlo mezi 2 a 3 rokem od postaveni, pak uz prakticky nic, ale cas od casu to "lupne" dodnes
Odpovědět
@geodett Ano máme několik aretačních šroubů. Manžel říkal, že to zkusí povolit, tak snad to pomůže. Zvláštní ale je, že to začalo takhle nahlas praskat až poslední noci.
Odpovědět
Článek se načítá
@scrollin1 Pokud jste dlouho nepovolovali, začněte určitě tím. Doporučuji WD40 na uvolnění závitu a dloooouhou trubku na páku. Pokud můžete změřit výšky podlah v horních místnostech, například laserovou vodováhou, určitě to udělejte, ať víte kde povolit a o kolik. Nebo se obraťte na stavitele ať poradí nebo pomůže.
Odpovědět
Profilova fotka
@scrollin1 v dobe nejvetsiho klesani jsem povoloval kazdy 1-2 tydny, jednou jsem zapomnel hlavni sloup mesic a pul povolit a temer to neslo, takze bych rekl ze by se to tim melo vyresit pokud mate ze syroveho dreva, celkovy pokles je 6 cm na 1 m, takze to je pri beznem dome kolem 18-20 cm
Odpovědět
@scrollin1 náš srub i po 6. letech stále občas někde lupne, ale jak psal @geodett, tak největší lupání bylo mezi 2-4 rokem (první rok jsme ještě nechali vymzrnout). A je pravda, že na to má vliv i roční období a počasí venku. Já zaměřuji vždy po obvodu výšku od podlahy k záklopu a porovnám s výškou u aretačních sloupů, dle toho povoluju. Aktuálně tak jednou za půl roku.
Odpovědět
@caesar82 koľko m2? Aká je presne cena teraz? Daj viacej info
Odpovědět
@stanlee Máme 96 m2 zastavěné, 82 obytné plochy, v loňském roce vycházela cena "na klíč" dle pracovníka firmy Dřevotes + - 50 000 za m2 zastavěné plochy, patro se nepočítalo. Jiný místí tesař mi ukazoval roubenku podobnou té naší, kterou postavil na podzim u Jeseníku a říkal, že to na klíč vyšlo na 4,2 milionu kromě jediného a to jsou kachlová kamna. Takže tak nějak jsme si říkali, že do 4,5 se vlezeme s tím, že hromadu věcí si buď uděláme sami nebo po drobných živnostnících. Vše máme pěkně u sebe - voda, odpady v jedné lajně, minimální délka atd. Žádný nadstandard... No teď jsem si nechal udělat nacenění již dle projektu a hrubá stavba ve smyslu - skelet, štíty, okna, vchodové dveře, střešní krytina (bez zateplení štítů a střechy) = 3.200.000 s DPH 15%. (Klidně zašlu kalkulaci na vyžádání) Není v tom základová deska!!! Co jsem se ptal, tak "na klíč" mám počítat s dvojnásobkem. A to si nebudu moc vyskakovat, jak jsem už psal, žádný nadstandard. Další firma mi jen skelet spočítala na 1.890.000 bez DPH!!! Soused přes 20 let pracuje v dřevoprodeji. Říkal, že to co se teď děje, ještě za svůj profesní život nezažil. Obyčejná OSB deska (vlastně lisovaný dřevoodpad) ze 130 Kč na 250 Kč. Ta firma, kde maká, má po celé republice pobočky a ačkoliv potřebují nějaký matroš, tak ty pobočky to odmítají redistribuovat. Máme, ale nedáme. Zrovna včera jsme se bavili... Říkal, že ráno přijel chlapík a bral palubky za 100.000. V poledne přijel další pro palubky za 50.000 až z Liberce, což je k nám 220 Km a 3,15 hodiny za volantem! Soused říkal, že měli napakovaný sklad od podlahy pod strop, ale čistí se to brutálně rychle. Mají objednáno hafo zboží, ale dodavatel jim není schopen říci, kdy jim to dodá, zda vůbec a kolik toho bude. Dřív se prakticky nečekalo, teď i několik týdnů. Nechci panikařit, ale nevypadá to vůbec dobře. 😞 A děje se to na více frotnách - plasty, kovy... Blbý kabel stál na podzim 9 Kč za metr, teď je za 18. Zde úryvek z článku: https://www.e15.cz/domaci/ceskym-podn... Na výrazné zdražení se musejí připravit rovněž odběratelé produktů z plastů i ze dřeva, jejichž cena dramaticky vzrostla. „V posledních několika týdnech došlo k nárůstu ceny dřeva na úroveň dvoj- až trojnásobku oproti původní ceně. Například lepené hranoly typu BSH stojí aktuálně 35 tisíc korun, ještě před měsícem stály 15 tisíc,“ vyčísluje Václav Pinďák, obchodní manažer firmy 3AE vyrábějící dřevostavby. A další zvýšení cen ještě může přijít. „V letošním roce očekáváme ještě několik vln zdražení materiálových vstupů,“ shrnuje Dozrál s tím, že firma bude kvůli tomu zdražovat všechny výrobky. Na druhou stranu, viz rozhovor se šéfem Strabagu Novákem: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-s... Kdy se podle vás ceny stabilizují? Jsem optimista. Sice nám růst cen působí obrovský problém, který se zásadně dotýká výsledků staveb, ale taková je realita. Na druhé straně si myslím, že je to do značné míry dopad komplikací v rámci logistiky, kdy se suroviny kvůli pandemii nemohly dostat tam, kam měly. Tyto důsledky mohou doznívat třeba ještě půl roku. Jakmile se však materiály dostanou na trh a budou dostupné, začnou ceny klesat. To, co zažíváme dnes, rozhodně nemusí platit v roce 2022. Možná tomu tak bude, že se vše uklidní, až se trh trochu nasytí. Teď se hold sešlo víc faktorů a je navíc stavební sezóna a proč by měli podnikatelé zlevňovat, když to někdo koupí. Lidé mají hypotéky, které musí do dvou let vyčerpat, aby neplatili sankce, tak hold budou všechno dělat proto, aby je vyčerpali. Možná už v současné době není o hypotéky tak velký zájem a tudíž to trochu v oblasti stavitelství do dvou tří let utichne, ale nemám křišťálovou kouli a ani dané oblasti nerozumím. Pravděpodobně dojde k pročištění trhu, protože velcí hráči budou schopni garantovat jiné ceny, než malí živnostníčci. (Ti zase staví bez faktury :smiley🙂 Jeden tesař, co dělá roubenky, mi říkal, že má podepsáno několik smluv, ale že není schopen se na tu cenu dostat. Smlouvy uzavřel v loňském roce. A je teď otázka, jak se k tomu postaví: Buď se s investory dohodne, zdraží, ale je zde riziko, že se mu na to vykašlou, nebo to už nechá tak, jeho firma bude mít bobříka za férovost, ale půjde do mínusu a bude se muset o to víc zahojit jinde. Obzvlášť, když se jedná o novou firmu, která má realizováno jen pár staveb a velké zadlužení na vstupu na začátku (hala, mašiny, technika atd.) Tož asi tak.
Odpovědět
Zdravím, nabízíme k prodeji světlicový olej s včelím voskem. Tónováno s titanovou bělobou. Více informací popř. v SZ. Cena za vše 6000,-. jižní Morava, Zlínsko, Valašsko.
Odpovědět
Profilova fotka
Nazdárek lidi, tak co, odpočívate? 😁 Jen v tip, u srubu si člověk přece neodpočine. Mám takový dotaz. Dost mi to vrtá hlavou. Srubaři mi vyřezali drážky na latě v oknech a dveřích už když srub vyráběli. Pochopitelně jim to pak nesedělo, když to přijeli. Tak to ještě dořezávali. Teď jsem to začal řešit na čisto, jelikož mají přijet zaměřit okna. A když to dám do vodováhy, stanese mi to, že dole na jedné straně je mezera mezi kulatinou a latí 2 cm a nahoře na druhé straně taky. Mohli by jste mi poradit jak to vyřešit? Měl jsem v plánu lepit na latě kompresní pásky, které se nafouknou třeba na ty 2 cm. K tomu jsem chtěl latě přišroubovat nahoře a dole. Nahoře udělat do latě drážku, aby tam byl jakože kluzný systém při Sedání. Mám ale strach, že když to dotahnu moc, nebude to klouzat a když to dotahnu málo, tak že to okno v tak velkých mezerách bude haprovat. Nebo se na to mám vykašlat, koupit větší trámky, tentokrát to vyriznout normálně a usadit na těsno? Jde o to, že třeba u dveřních trámů, které mají 6cm je díra nahoře 8cm a dole třeba 9,5 cm. Takže ikdybych vzal 8,trám, pořád dole zbyde mezera. A navíc je to křivé celé. Díky za případné rady.
Odpovědět
Profilova fotka
Fotky
Odpovědět
Profilova fotka
@peking53 teda nevím, jaké nářadí to ti chlapi používali, když vidím výsledek. Doříznout nebo dobrousit mezeru na (přibližně) stejnou šířku po celé délce a dát tam tlustší trám, aby to bylo natěsno, vidím jako skoro nevyhnutné, jinak bys to musel vyklínovat a to je hodně velká piplačka a je to potom vidět. Koukala jsem na staré fotky a bohužel jsem nenašla to, co bych to k tomu poslala, ale trošku názorné je to tady https://www.modrastrecha.cz/blog/esme... to je sice výřez na příčku, ale ty výřezy na okna nebo dveře jsou +/- to samé v bleděmodrém. Akorát zde pod osazením příčky je mirelon, u oken nebo dveří je to pruh ovčí vlny, přesně stejně zasazený trám. Jinak trám máme asi o půl centimetru menší než výřez a ten půlcenťák se vyplnil tou vlnou, ty trámy tam byly v podstatě na fest. Nikde není ani hřebík
Odpovědět
Profilova fotka
ještě nezapomeň, než tam ty trámy dáš, to uvnitř pořádně natřít, tam se již nikdy nedostaneš, pak ti také pod tím nátěrem krásně vyleze barva toho dřeva
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 rezali to normálně motorovou no. Takye napadlo to vyříznout, ne že ne, ale je tu jiný problém. Vzhledem k tomu, že je mezera nahoře a dole, tak je řez nakřivo. Když to vyriznu víc na trám, stejně se mi stane to samé 😁 možná tam jen nebude mezera 2 cm ale jen jeden. Jojo ty fotky jsem viděl. Je mi jasný, že ten půl cm tak že to pak bylo na těsno. Ty 2 cm je opravdu dost 🙊 díky
Odpovědět
@peking53 ahoj dneska sem shodou okolností byl u osazení oken v robence jak sem se dival tesari ten trám udělali hodně natěsno a po skoro roce skelet normálně bez problémů sedal a nedělalo to žádný problém. Možná napíšu blbost ale když to zvětšíš tu mezeru na ten trám a jak si psal bude to stejně křivé nešlo by upravit ten hranol tak aby ti tam vlezl a je jedno jestli nahoře bude mít 8cm a dole 7 cm stejně to nepůjde vidět protože budou obložky a parapet.
Odpovědět
Profilova fotka
@peking53 mam to vycpany konopim a v pohode
Odpovědět
Profilova fotka
@alman No ale při Sedání by byl problém myslím.
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett A měl jsi tam taky takovou mezeru?
Odpovědět
@peking53 no to máš asi pravdu jestli by to bylo širší dole tak by to mohlo asi dělat neplechu ale zase na druhou stranu jestli tam budeš mít takovou špárů a ten hranol nebude nějak napevno vsazen po ukotvení oken ti můžou ty okna v tom viklat ještě jak se o to bude opírat vítr při takové mezeře. A co kdy vycházi nové video?
Odpovědět
Profilova fotka
@peking53 pravda kdyz koukam na fotky tak to mam docela na tesno ty late, takze takovy mezery jsem tam nemel
Odpovědět
Profilova fotka
@alman právě proto to asi vyklínuji nahoře a dole a prišroubuji, zároveň udělám kluzný systém. Hele nové video vyjde až dodělám střechu. Zrovna dnes jsem dodělal kompletní laťování. Takže buď vydám laťování jako samotné nebo ho spojím rovnou s pokládku střechy. Tu budeme pokládat o víkendu. Ale asi do poloviny července to vyjde. 😁
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?