Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson asi všichni bydlí,topí nebo staví 😉
Odpovědět
Profilova fotka
No tak já se teda na něco zeptám. Na garáži chci udělat zelenou střechu, zaklop bude z OSB, jako první by měla být hydroizolace odolná prokořenění, pak ty další vrstvy včetně substrátu. Letos chci stihnout zaklop a tu izolaci, otázka zní jak ji tam uchytit, aby neuletěla, než na to (snad na jaře) přijde zbytek. Nevím jestli na OSB jde něco navařit, nebo tak...
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato už ti to staňa dovezl?
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato dnes jsem viděl na ČT1 v pořadu Polopate, ze tam ukazovali nějakou knihu o zelených střechách. Bohužel neznám název, ale ty si to jistě vyhledáš, když budeš chtít. To je vše co k tomu můžu přispět🤔
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 Zítra ještě cosi pořeže a v úterý to snad přijede, v pátek se do toho pustíme...
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson zijem, topime, stavime a tapeme na novem webu 🙂 ja zrovna utesnuju diry kolem vaznic jak zaclo foukat
Odpovědět
Uuuuuž jsem tady zas! Máme dokončenou architektonickou dokumentaci a rozesláno na úřady. Takový menší dotaz. Jak velké máte střešní přesahy ve štítech a jak velké na ostatních dvou stranách? (mne pan architekt napsal toto a já tomu nerozumím. Je to dostačující? " přesahy střech jsou u štítových stěn osově 1175 mm a u podélných stran 1475 mm"
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 u severovýchodní štítové stěny asi 130 cm u jihozápadní asi 2 metry, po stranách asi metr
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 cim vice tim lepe 🙂 ve stitech mam 140 cm, po stranách 160 cm a klidně bych přidal - ale základní požadavek je splněn, projdu kolem baráku suchou nohou
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e Brožurka stažena, díky za tip. Ovšem pokládka fatrafolu na dřevěný záklop bohužel, zatím, bez příkladů.
Odpovědět
@90veronika90 116 cm přesah ve štítě je zoufale málo, já mám 150 cm a klidně bych bral 2m. Konstrukční ochranu dřeva ničím nenahradíš, kam neprší, tam to nehnije. I pokud máte podlomenici je metr na hraně.
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 radši bych to na tvém místě nechala předělat. Existují k tomu nějaká doporučení, jako třeba že presah v poměru k výšce by měl být nejméně 1:8, ale čím víc, tím lépe. To by měl člověk, který projektuje sruby, vědět. A ano, ztotožňuji se s názorem, že konstrukční ochranu dřeva ničím nenahradíš
Odpovědět
Článek se načítá
poměr 1:8 platí bez opravy na vítr. Například u nás vesměs prší a přitom fouká ze severozápadu a mnohdy je i relativně velký přesah na hraně aby nepršelo na kulatinu. Z východu naopak při dešti nefouká vůbec, a při každém dešti je tam přes metr široký suchý pruh. Určitě máte vytipované odkud při dešti fouká a doporučuji to zohlednit při projektu přesahů.
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 minimum cca 2 metry, jinak 350 cm apod.
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson Také zdravím, já se tedy stále snažím zorientovat... 🙂 A pak..jak už jsem psala, syn začíná stavět a tak veškerá má volná kapacita, která je volná, je hned využitá na hledání důležitých věcí ke stavbě jejich domu 🙂 Teď třeba sbírám info k topení. Budou mít větší dům , za ty roky se topení trochu posunulo, než máme my a tak toho máme plnou hlavu. (odborníci nám návrh dají..ale už pár let vidím, jak to někdy je...jeden navrhne tohle, druhý řekne to ani náhodou a ty člověče si vyber 🙂 -mám pocit, jak kdybych si dodělávala maturitu ze stavební průmyslovky 🙂 Každopádně vás všechny zdravím. U nás nic nového..dům funguje, nic se nově natírat nemusí, nic se se srubovinou neděje, nemrzneme 🙂 (nejčastější otázky lidí když se ptají na srub 🙂 Mám roupi na předělání koupelny, na jaře možná uděláme venkovní úpravy před garáží...ale jinak nic nového.
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn Ano 🙂
Odpovědět
Bože! Já budu za trapáka! Všechno jsme to odsouhlasili a pan architekt už to poslal na úřady...😞 Také si myslím, že by to mělo být víc, ale chtěla jsem slyšet více názorů....
Odpovědět
@90veronika90 úřad je jedna věc. Pokud jen navýšíte přesah a nepřidáte například sloupy, které by efektivně měnily půdorys stavby, bude to úřadům celkem jedno. Když to bude nutné podepřít, čeká vás změna stavby před dokončením, ale ohlášení určitě nestahujte, abyste měli podání podle starého stavebního zákona. Samozřejmě se navýší rozpočet na střechu, ale to už se nedá nic dělat.
Odpovědět
Profilova fotka
Děkuji za rady 🤔 vyhrála autoplachta, která bude plnit funkci spodní vrstvy ve skladbě zamýšlené střechy. Otázka další - nezná tu někdo z vás někoho kdo tyto střechy dělá? Potřebuju rozum jak doma namíchat substrát, abych střechu nemusel za 2roky chodit hnojit. Brožurku jsem si přečetl, ale tam jsou jen pěkné fotky a všeobecné kecy, popř. Řečeno, že substrát dodá firma xy, což je pekelně drahé...
Odpovědět
Tak jsem při bližším zkoumání celkových pohledu zjistila, ze by ve finále stačilo trochu více “splostit” střechu, aby nebyla tak špičatá a do výšky. Pak by se přirozené daly zvětšit podélné presahy stěn. Presahy ve stitech už domluvíme s dodavatelem při výrobě krovu.... ovšem nevím jak velký by to byl problém s tím “splostenim” i vůči dispozicim podkroví....😞 sloupy navíc by snad neměly byt potřeba...
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 mám obavy, že takto by to asi nešlo. Respektive, střechy počítá m.j. také statik a je to docela věda, my jsme střechu řešili asi měsíc. Určitě by šlo předělat projekt, akorát ne jen tak se rozhodnout, že střechu změníš, to bys mohla něco podělat. Kdo vám dělal projekt? Zeptej se ho, co s tím
Odpovědět
@esmeralda2 @90veronika90 Jakýkoliv zásah do projektu střechy musí vidět a odsouhlasit statik. Slušná stavební firma bez statického posudku střechu neudělá. Zkuste sem hodit nějaký nákres nebo vizualizaci, většina stavebníků tady už právě tento problém řešila s větším nebo menším úspěchem.
Odpovědět
Pan inženýr mi pravé řekl, ze už je to na úřadech a muselo by se to cele stáhnout zpět a stalo by to nemalé peníze a taky by musel předělat opravdu cely projekt, protože střecha je jedna z nejdůležitějších součástí... 😢 s tím jedním přesahem bych se ještě smířila, ale ty presahy stítovy mi nedaj spát. Fakt mi přijde ten štít moc vysoký ve své středové čáře...
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 ja jsem stitove presahy natahnul cca o 35 cm na kazdou strany tim ze jsem nechal presah lati za krokev - jen se to nesmi prehnat aby ty krajovy tasky nepadaly dolu 🙂 a presahy podel stran se daji take o kousek protahnout delkou krokvi, opet ale jen tak aby se clovek nemlatil do hlavy kdyz pujde kolem baraku - to nebude mit na statiku strechy zadny vliv, zmena sklonu ale urcite v uvahu nepripada jak uz psala @esmeralda2
Odpovědět
@obludak vzhledem k tomu že máte celkem malé okna ve štítě, zvážil bych přidat podlomenici a natáhnout krytinu na střešních latích co to dá. To byste ostatně měli udělat tak jako tak, jinak jak bude pršet na čela pozednic a riziko hniloby je tam nemalé. Totéž se týká té srandičky ve vrcholu štítu. Ta se podle mne hodí spíše k roubence, ale proti gustu, žádný dišputát. Umístění hlavního stropáku nad okno je taky zajímavé, už to viděl nějaký srubař?
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 @obludak souhlasim s podlomenici, mame ji taky a i tak na navetrnne strane 2spodni klady trpi od deste a slunce
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 jak praví geodet, stačí jen protáhnout krokve spodní hranou na úroveň spodní hrany stropaku a ve štítech to vyřešíš protažením pozednic a pridanim krokve. Přesah pozednice bych podepřel páskem, to je asi jediná záležitost která je třeba doplnit kvůli statice. Jinak do štítu doporučuju podlomenici, protože ten průvlak (co leze ven nad oknem) praskne a velice pravděpodobně na horní straně a v tom případě do toho bude zatikat voda a velice těžko bude vysychat, těžko to ošetříš. Když to začne hnít, máš problém hjustne. Ozdobu ve štítě mám taky, úplně stejnou. Sice se hranol ke srubu moc nehodí, ale mě to nevadí, opět ale hrozí hniloba, bo je to na dešti. Doporučuju to udělat ze sušeného řeziva, které nebude praskat a dobře to ošetřit a natřít celé ze všech stran ještě před montáží, pak by tomu nemělo nic moc hrozit.
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato
Odpovědět
Včera jsem volala dodavateli a taky projektantovi a vypadá to, ze to bude dobrý. Pan dodavatel udělá presahy větší a bude to. Možná bude nová vizualizace... pak vám ji sem opět dam...🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@90veronika90 Zdravím, o 20 stránek zpět jsem se ptal na to samé. Chápu, že číst tento portál je na dlouho a nad lidské síly, ale aspoň jim prolétnout by neškodilo. Když jsem to zvládl já tak ty bys to zvládla též. Nemyslím celé, ale alespoň tak 100 stránek zpět a vše by ses dozvěděla. 😊 Jinak hodně štěstí 😊
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?