Patrový rodinný dům s garáží půdorys

Dobrý den. Poprosím o komentář a návrhy na půdorys. Nevíme si rady jak to zmenšit. Požadavky jsou možnost oddělení kuchyně od obýváku s jídelnou, v dolním patře místnost pro budoucí ložnici na stáří, krbová vložka se zadním přikládáním. U kuchyně spajz. Vytápění tepelným čerpadlem plus příprava ( komín) na kotel na dřevo. Prádelna se sušárnou. Dole malá koupelna a záchod. Horní patro 2 pokoje a ložnice, větší koupelna s vanou a sprchovým koutem. Velikosti pokojů 12-13 m, ložnice 15, obývák s jídelnou a kuchyní celkem 45-50m. Z obýváku či z jídelny výstup na terasu, která je na jihozápad. Dvojgaraz. Nemáte někdo něco podobnýho? Půdorys v příloze je fajn, ale tohle nezaplatime, moc veliký. Děkuji za tipy a postřehy
Odpovědět
@jenda2017 Přikládám naše půdorysy, je to trochu upravený barák od djt. Garáž je mimo dům a verandu dodělávám. Veranda bude něco jako sklep a špajz v bytovce. Pračka je v zrcadle schodiště a i když jsem měl strach, že bude hodně slyšet, tak to ve výsledku není vůbec špatný. V horním patře jsem udělal nad schodištěm vestavěnou skříň a tam se toho taky vejde hodně.
Odpovědět
Profilova fotka
A čo tak nestavať garáž? Aj tak je to ekonomický nezmysel, staviate dvojgaráž v cene > 1 milion Kč, kde budete parkovať autá menšej hodnoty. A v 95% prípadoch to bude sklad blbostí a auto tam ani nebude.
Odpovědět
@jenda2017 tak když to nezaplatí te tak proč máte takový projekt všechno máte zbytečně moc velké a složité udělejte hned jednu ložnici dole od začátku. Místnosti zmenšit. Ať vám to projektant překope. Zrušte garáž a postavte jen přístřešek zbytečně nahoře dvě šatny. Buď peníze mám a postavím tuhle haciendu a nebo se musím uskromnit a zmenším to minimálně o třetinu.
Odpovědět
Já nechápu jak tady na fóru velká část lidí zbrojí proti garáži. Pro mě je to nepochopitelné stavět dům bez garáže. To můžu rovnou bydlet v bytě. Tam budu mít alespoň sklep.. Pro trochu aktivní rodinu je garáž naprostá nutnost a velmi důležitý benefit. Kam chcete dát drahá kola, nosiče na kola, motorku, kempovací potřeby, rakev na střechu, lyže, sáně, psí přepravku, ponk, vapku, kde parkujete kočárek, když máte dítě? V zádveří? možná že i sekačku a věci k zahradě (na to je ale lepší zahradní domek)..
Odpovědět
@rumcajk ale tady nejde o zbrojení proti garáži ale o tom že stavím podle toho na co mám. A když na takový projekt nemají tak musí někde ušetřit. A sami musí rozhodnout co zmenší když to mají i s garáží přes 350m² . Ano jde ubrat na spoustě jiných věcí nahoře ložnice velká 6-3,5 zbytečnost když k tomu mají ještě šatnu. Ale je na nich kde uberou. A ano garáž na bordel se hodí vždy.
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk Na takové věci přeci není garáž, ale sklad. Jde o menší dveře a jinou organizaci uvnitř, když tam neparkuje auto (a nejsou smrady z benzínu). @jenda2017 Nelíbí se mi řešení průchozího obýváku před sedačkou, která je zády k oknu. Doporučuji vstup do obytné haly mezi sedačkou a jídelním stolem. Taky bych zmenšil kuchyň. Já mám rád, když z terasy vede přímý vstup do koupelny/WC, ať se lidi nemusí přezouvat. Taky vzdálenost TM od kuchyně je dost velká, ale to se dá řešit pomocným bojlerem u dřezu.
Odpovědět
@radim2015 dobře, ale mít možnost jednou za čas při kalamitě nebo dovolené jedno auto uklidit dovnitř se také hodí. O motorce ani nemluvím Navíc dělat sklad i se širšími dveřmi mi tedy přijde nepraktické. Podle mě je komfortní mít garáž, to mě nikdo nevymluví. Dokonce v ní spatřuji jednu z největších výhod oproti bydlení v bytě. Takže za mě. Máte to fakt zbytečně velké. Pokud vás tíží rozpočet (koho v dnešní době ne), tak barak zmenšete. I garáž udělejte třeba jen na jedno auto plus metr a půl do šířky na další věci. Pokoje máte velice velkorysé. Klidně si sami spočítejte případný rozdíl čisté v metrech a to jen na nějakých položkách od podlahové krytiny, po beton, tašky na střechu, počet dveří a oken, izolace... Opravdu každý metr udělá tisíce. Někde bych ubral tak jako tak.
Odpovědět
@rumcajk Jako nemame uplne maly rozpocet na dum a presto garaz neni, jen stani. Je pro me uplne nepochopitelne stavet autu loznici v cene 1.5 mil. A to nemluvim o tom, ze vytapena akorat autu skodi a nevytapenou zas budete horko tezko izolovat od zbytku domu. Na zahradni veci apod. maj lidi drevenou kulnu nekde na zahrade. Taky mi prijde, ze i ta nejvetsi garaz je ve vysledku pro auto mala a nepohodlna, kor pro dnesni auta, takze se nakonec pro auto nepouziva. Samozrejme lze udelat pohodlnou garaz treba 5x6m na jedno auto, ale malokdo je ochotny to zaplatit.
Odpovědět
@rumcajk Taky zalezi na zivotnim stylu, prijde mi, ze tady se bere pomalu jako narizeni zakona mit sportovni kola a lyze. My treba kola nemame (jen syn sve detske) a lyze uz vubec ne. Manzel si je jednou rocne pujci, kdyz jede na hory, ja o to nestojim 😄
Odpovědět
@jenda2017 Tak vypadá to skvěle, ale například ložnice je obří a hned vedle máte ještě šatnu. Sklad na dříví velikosti koupelny. Koupelna v patře, kde se v rohu krčí vana a ve zbylém prostoru by se dalo tančit. Dala bych to architektovi, aby udělal něco rozumného a bez hluchých míst.
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk Však garáž môžu k tomu domu dostaviť aj za 5-10 rokov. Navyše všetky haraburdy sa dajú skladovať aj v plechovej garáži z Polska položenej na 4 betónových dlaždiciach v cene 20k.
Odpovědět
@bayt No právě o tom to je a to uvádím i ve svém prvním příspěvku. Pokud je rodina aktivní, tak si ji (nás) nedovedu představit bez garáže. A dnes je aktivních lidi čím dál více. Proto je pro mě nepochopitelné lidem radit, ať ji zruší, že je zbytečná, tak jak se tu často prezentuje. Prostě každému po chuti, je normální, že je každý dům jiný a více či méně zdůrazňuje rodinné zájmy.
Odpovědět
Článek se načítá
@josefx jasně to je také řešení, postavit ji bokem pokud je místo. Skladovat věci v takové garáži co píšeš, nevim nevím. Dneska trochu dobré elektrokolo cca 75k, motorka, lyže. Docela bych se bál to skladovat v takové boudě. Nevím ani co pojišťovna na to.
Odpovědět
@rumcajk Když ještě ke "kolaudacím" novostaveb chodili hasiči, zakazovali užívání domům, které v garáži měli cokoliv jiného než auto. Nevím, jak je to teď, nicméně 6 let zpět platilo, že do garáže (prostor tak označený v projektové doktumentaci) patří pouze auto. To souviselo i s proplacením případné pojistné události. Doporučuju si to u vaší pojišťovny ověřit, ať vás to v budoucnu nepříjemně nezaskočí.
Odpovědět
@rumcajk Ale my jsme aktivni, jen proste fakt nejezdime po okoli na kolech 😄 Ale kdyby, strcim si kola pod to parkovaci stani vedle auta nebo do technicke mistnosti, pripadne ty dreveny chajdy na zahrade.
Odpovědět
Díky za prozatímní reakce. Ke garáži: garáž bude sloužit max na jedno auto, primárně je to sklad na sekačky, kola, lyže atd a hlavně je tam dílna a prostor pro projekty co tvořím. Takže velikost garáže opravdu potřebuju a spíš než garáží bych to nazval dílnou se skladem. Taky jsem přemýšlel nad zahradním domkem, ale ten vyjde ještě dráž... Takže garáž beru ok, trápí nás ten dům. Ty prostory jsou opravdu šíleně veliký, takže potřebujeme zmenšit. Máte někdo přikládání do krb.vlozky zezadu? A další dotaz je na schodiště z chodby nebo z obytné části jídelna/obývák?
Odpovědět
@jenda2017 Dobrý den, vás návrh je na jednu stranu značně velkorysý - ložnice 20m2, koupelna 16m2?, na druhou krivocare schodiště, které je uživatelsky nepohodlné.. Za mě doporučuji totálně překopat dispozici a zmenšit pokoje na 12m2, upravit místnosti, aby byly normálně zariditelne a nevznikala nesmyslná místa (viz vstup do spodní ložnice a divná šatna na jejím vstupu). Dále se mi nelíbí U-turn při vstupu do obýváku a courani před televizí.. Naopak místnost na bordel (garaz🙂) není nikdy dost velká, pokud rodina sportuje nebo ráda nakupuje..
Odpovědět
@jenda2017 za mě zbytečně velké místnosti: spíž (na pár těstovin, mouku a cukr vám stačí 1m2. Vzhledem k zateplení domu tam zima na brambory nebude a ještě tam chcete topit mrazakem), sklad dřeva - zbytečný 3m2, proč nemít trochu dřeva vedle krbu a zbytek venku? Kuchyň - scuknout linky k sobě, takto se dost nabehate a ušetříte metry. Analogicky zúžit jídelnu a pokoj nahoře.. Prostě šetřit metry, kde se dá. Uvědomte si, že kazdej ušetřenej m2 je 30kKč doma.. Spočítejte si, co vás stojí 16m2 koupelna, která funguje stejně jako 5m2..
Odpovědět
@jenda2017 Garáž určitě mimo zateplenou obálku domu. Dneska vám stejně nic moc jiného přes PENB než pasiv neprojde, takže zvažte, jestli opravdu potřebujete krb, komín a všechno okolo toho. 100kKč to určite nespraví a navíc to potřebuje m2 navíc. Když jsem to před pár lety zjišťoval, tak jen komín do pasivu od schiedelu byl cca 70kKč. Teď, po druhé zimě jsem rád, že jsem se nenechal ukecat. Ohledně schodiště pro nás byla jasná volba z chodby. Když si děti vodí nahoru kamarády, nepotřebujou nás vidět 🙂. Až si budou vodit známosti tak tuplem. Navíc pak se dá obývák zavřít a případná návštěva či televize nahoře není slyšet. Pro nás byla podmínka dole 2+1 a co nejvíc bezbarierové. Oželeli jsme samostatné WC a technická je taky malá (ale vejde se). Nahoře už to nebylo kritické a tam je místa dost a v budoucnu tam může být i kuchyňka. Nakonec se všichni diví, jak je to vevnitř velké a to je zastavěná plocha 89m2. Teď teda dodělávám tu verandu (cca 9m2), se kterou se ale počítalo od začátku. Je zatím nevytápěná a asi to tak i zůstane. Přípravu na přímotop tam mám a el podlahovku do předsíně už mám koupenou.
Odpovědět
@kofejn v přízemí 2+1 do budoucna nebo v rámci současné dispozice? to by mě zajímalo jak to máte, pošlete sem nějaký výkres, díky
Odpovědět
@thea2b Už to tak máme a půdorysy jsou v první odpovědi.
Odpovědět
Kolik m2 máte obývák s jídelnou? Spokojený, moc nebo málo?
Odpovědět
@jenda2017 Jestli je to na mě, tak obývák s jídelnou je 4.1x6.2m. Chtěl jsem o půl metru širší, jenže by se to propsalo do celého baráku a to by chtělo novou statiku (dům je typový) a bylo by to v podstatě zbytečné zdražení. Takže jsme si vystačili jen s prodloužením o 1/2 metru. Na tancování to není, ale nakonec je to v pohodě a vejdeme se i s návštěvama.
Odpovědět
@jenda2017 my máme cca 35m² obývák kuchyň a jídelnu dokupy a naprosto dostačující celkové máme cca 100m² a každý metr na víc by byla zbytečnost.
Odpovědět
@josefx My máme třeba z garáže dílnu, plocha 48m2 a je v domě, auto má přístřešek a na další prší bohužel
Odpovědět
@edison101 U nás obývák + jídelna je asi 60m2 a je to jedna místnost...¨ V horním patře ze schodiště hala, na celou šířku domu a ta má 50m2 a je to jenom rozdělování do 5 dveří, jinak prázdný prostor. Schodiště, technická místnost a zádveří na terasu je 25m2... Vše záleží od toho, jak to majitel chce, tady se stavělo stylem podnikatelského baroka např. takže velké otevřené prostory a dům má podlahu 372m2 a obestavěný prostor asi 1 200 m3 Dnes ale je doba taková, že se staví co nejmenší domy, protože je všechno strašně drahé a musí se řešit nesmysly jako rekuperace, zateplení 30cm vatou nebo pasivní okna.....
Odpovědět
@jenda2017 radila bych úplně změnit projekt a začít odznova. Je to opravdu velké, zbytečně velké, pokud nevydelavate měsíčně aspon 200 tis a už nemáte tak 10 mio nasetreno. Na to, jak je to velkoryse, je obyvak a kuchyň hrozně řešena a určitě bych celé změnila. Výše už je napsáno to hlavní. Průchod před tv, gauc otoceny zadum k oknu. Máme kuchyň, jídelnu a obyvak dohromady 50 m, ale tzv do L, dalo by se rozdělit na dva pokoje, ale obývací část, kde je gauc a "hraci koutek" pro dítě (což jestli nemáte malé děti, tak si to tam zakreslete, zvlášť u patrového domu, a když je máte, tak asi víte jak to vypadá ted u vás doma) ma sama o sobě 26 m2. U vás ten pocit stisnenosti dělá ten nevyužitý prostor uprostřed kuchyně, naprosto zbytečné a neelegantni využití m2, spíž, taky zbytečně velká. Velikosti a problémy koupelen, šaten i pokojů tady už byly popsané. Koukejte na projekty do 150m2 + garáž. Hodně štěstí při výběru.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?