Rekuperace - ano nebo ne? Jaký je váš názor?

25. led 20212240

Chtěla bych se zeptat zkušenějších, jaký máte názor na rekuperaci? Nejdřív jsem o tom moc nepřemýšlela, ale po názoru zdější uživatelky se mi honí hlavou spousta otázek.

- plísně a bakterie v systému - chápu, že má rekuperace filtry, ovšem musí se pak hodně často měnit? Sežere ta filtrace hodně energie navíc?
- není čerstvý vzduch zvenku zdravější než nějaký umělý přefiltrovaný? nerada bych, aby mělo moje dítě alergii, protože my se pomalu nesetkalo s pyly a prachem
- jde zajistit výměnu vzduchu v baráku ještě jinak než otevíráním okna a jak?
- jak se dá bojovat se suchým vzduchem, když má někdo rekuperaci? máme v bytě suchý vzduch a musím zvlhčovat, jinak je syn častěji nemocný
- na kolik vás systém rekuperace vyšel?
- po jak dlouhé době se musí veškeré rozvody z hygienického hlediska vyměnit?
- pokud se v létě inenzivně větrá, lze mít tu rekuperaci zapnutou? pokud ne - opět, nemnoží se tam o to víc plísně?

 • @bayt  Ježiš marjá. Osobně mně ten humbuk kolem rekuperace přijde nafouknutý. Je to drahé, je to zbytečné.

  Prostě pořádně vyvětrejte ráno na 3 minuty, pořádně vyvětrejte v podvečer na 3 minuty a je to to nejlepší co můžete udělat. To mluvím o zimě či když je venku prostě zima. Když je venku teplo, větrejte dle libosti.

  Jednoduché, neřešíte jestli pyly ano či pyly ne, žádná investice, žádné plísně atd. Rekuperace v drtivé většině domu nemá valný smysl, vyvětrat prostě není problém. Je to věc na tahání prachů z lidí, stejně jako třeba systémové desky pod trubky podlahového topení.

 • @skunkos  No jo, když já se větrat snažím, ale vlastně nevím, jestli dostatečně 🙂 Teda v zimě, v létě máme otevřená okna samozřejmě neustále...

 • @skunkos  A ještě mě napadá - nedělají se prostě moderní okna příliš "těsná"? Chápu tepelná ztráty, jenže pak je uvnitř totálně nedýchatelné vakuum....

 • Sponzor fóra
 • Ahoj, můj názor: budeme mít rekuperaci, už jen z toho důvodu, že nechci několikrát denně lítat po domě a otvírat a zavírat okna. V dnešní době, kdy se každý snaží mít dům co nejvíce utěsněný a zateplený, kvalitní okna atd. je to podle mě nutnost. Špatný vzduch, zápach atd. z domu jinak pořádně nedostaneš, pokud nebudeš lítat několikrát denně větrat, jak už jsem psal a pokud jo, tak budeš přicházet o spoustu drahocenného tepla. S rekuperací prijedeš z dovolené, doma bude čerstvý vzduch, ráno se probudíš, budeš mít čerství vzduch.

 • @lukven  A alternativa nemit ty okna tak moc tesna, treba jsem nasla ventilacni klapky? Prave se bojim ze uplne spravne "manualne" v dnesni dobe vetrat nejde 😞

 • @skunkos  A co bude dělat v noci, kdy tam bude mít už totálně vydýchaný vzduch?

 • Zatím zkušenost s rekuperací 1 rok.
  přes léto větráme okny. Od podzimu do jara používáme rekuperaci.
  Na začátku byl problém přesvědčit drahou polovičku že se nebudou otevírat okna, když je už venku chladno. Po měsíci se naučila žít s rekuperací a už nechce sama ani větrat. Větrání je nastaveno na takové hodiny, kdy zrovna sousedé nezatápí.
  Příjdeme z práce je vyvětráno, než jdeme spát je vyvětráno, jak se vzbudíme je v noci několikrát spuštěné větrání.
  Člověk si na to rychle zvykl.
  Co se týká výměny filtru - mám jeden filtr H4 u nasávání z fasády a potom dvojici F7 v rekuperaci.
  Rozvody čerstvého vzduchu v podlaze, nasávání v pozinku na TM , koupelna a v šatnách.

  Neměnil bych

 • @rimmer  Totálně vydýchaný vzduch, pobavil jste.

  Ale pokud má někdo zavřený všecky dveře, všechny okna dotažená na hulváta, aby neprošel ani atom kyslíku, dobře mu tak.

  Máme ložnici 14 m2 a ani jednou se nestalo, že bych se vzbudil a byl "vydýchaný" vzduch. Co si pamatuju z dětství, nikdy se nic jako vydýchaný vzduch neřešilo a ne opravdu to není "vzdchotěsností" moderních staveb. Spíš je to měšťákama co koupí barák a řeší kraviny.

  Takže za mě, @bayt , prostě to neřešte a mějte klidný, levnější život.

 • @skunkos  
  Za jak dlouho 2lidé v ložnici (nejčastěji 12-16m2 tedy 31-41m3 objemu vzduchu) "vydýchají" vzduch. Jak dlouho se průměrně spí? Poukazuj tímto na to, že večer a až pak ráno vyvětrat nestačí...ověřeno čidlem CO2 (ráno cca 2200ppm!).

 • @bayt  Samozřejmě, že jde.

  V noci spím, nějaký vzduch neřeším. Ráno se probudím, děcka vstanou, vyvětrá se a tím starosti končí.

  Náklady 0 Kč, ztráty větráním jsou kolik % nákladu, 5%? Spíš méně. Takže "útrata" tak do 500 Kč za rok?

 • žiji s VZT s rekuperací od roku 2012, takže si troufám tvrdit, že něco o tom z praktického hlediska vím. Máme aktuálně Atreu. Filtr je netkaná tkanina. 10 ks stojí asi 150 Kč, na výměnu se spotřebují 2. Nechápu, jak by taková tkanina mohla nějak negativně ovlivnit vzduch. Jako, že s těma částečkami co ulpí na filtru, že by byl vzduch venku zdravější?
  V moderním domě správně vyvětrat právě problém je a bez řízeného větrání nelze splnit základní parametry vzduchu ani předpisy. 3 minuty ráno a 3 večer opravdu nestačí. Mohu si prohlédnout záznam z čidel CO2, které máme doma dvě a řídí jednotku větrání. Krásně je tam vidět, kdy přijdeme domu, kdy sedíme v obýváku, kdy spíme. V okamžiku kdy se do dané místnosti přemístíme, začne koncentrace CO2 dost rychle stoupat. Vyvětrat to oknem znamená v topné sezóně totéž, jako vyhazovat peníze z okna na ulici.
  Ano rekuperace je dost drahá, něco to stojí. Ale okny to nelze celoročně nahradit.
  Větrání s rekuperací je silně návykové. Ale člověk to musí brát realisticky. Není důvod být v létě bez otevřených oken.

 • @skunkos  ano Vám to stačí, není důvod nesouhlasit. Ale buď máte dost velkou přirozenou výměnu vzduchu netěsnostmi, nebo jste prostě na smrádek zvyklí.

 • @honzik75  Jak říkáte, tleskám vám.

 • @honzik75  a jak casto to cistite? nebojite se tech plisni v tom?

 • Máme VZT v domě, hlavní motivací byla eliminace hluku z blízké železniční trati se silným provozem. Za 2,5 roku jsme VZT nevypnuli na déle než na výmenu fitru. Běží nonstop, alespoň na minimální výkon. Na jaře a v létě k tomu větráme okny dle libosti, po několik zimních měsíců nemusíme vůbec otvírat okna a máme pořád čerstvý vzduch.

 • Sponzor fóra
 • @skunkos  bydlím sice zatím ve starším domě, což je vlastně z vašeho hlediska plus, protože máme absolutně netěsnící okna a kdybych větrala tři minuty ráno a tři večer, tak nás tady sežere plíseň do týdne...toť asi tak k tomu větrání.....ad vydýchaný vzduch, máme ložnici 25m2, spíme tam čtyři a když přijdu v noci z WC do ložnice, věřte mi, že vydýchaný vzduch tam tedy sakra je, pokud není léto a celou noc okno dokořán, a je to dost nepříjemné....do nového domu se na rekuperaci rozhodně těším

 • Největší odborníci na rekuperaci jsou vždycky ti, co ji nemají.

 • Nejsem odborník na rekuperaci ale na ne-rekuperaci. Když mi dobře slouží stávající řešení, nemusím mít jiné.

  Problém je v tom, že lidi si myslej, že umí dobře vyvětrat, jenže to většinou neumí.

 • @bayt  v byte jsme nemeli rekuperaci, pravidelne vetrali a nekdy, kdyz bylo krasne celodenne. Vzduch se nam zdal ok. Zdal... ja pokaslavala, deti obcas pokaslavali, prisuzovali jsme to skolce a detskym "moribundusum"... Manzel koupil Kaiterru, protoze se mu to nezdalo.. no a chvili po tom jsme kupovali do bytu cisticku vzduchu. Cerveny cisla na CO2, aj. hodnoty fakt spatny... nemluve o tom, kdyz zacala topna sezona a lide ve vilkach i rod. domech zacali topit, to se nedalo nejednou ani vetrat. S cistickou prestalo pokaslavani a bylo to fakt znat, hlavne i v noci.
  V dome nyni mame rekuperaci s nucenou vymenou vzduchu, Kaiterra ukazuje vse v normalu. Vymena filtru je uz zanedbatelna polozka nasledne.
  Takze za nas rekuperace urcite ano.

 • @skunkos  nejednou neni problem v tom, ze lide neumi vetrat, ale v tom co Vam tahne dovnitr z venku pri vetrani.

 • @skunkos  Pokud vám slouží dobře vaše řešení, tak OK není co řešit, nicméně je potřeba si uvědomit, že vy asi nebudete nějakým etalonem standardu, mě osobně nestačí vyvětrat ráno a večer, jelikož už za hodinu cítím, jak je vzduch vydýchán a to rozhodně nemám super těsná okna, ale stará paneláková dřevěná s těsněním hliníkovou lištou. Pokud netoužím celou noc pouštět teplo pánubohu do oken a nebo mít rozglábený všechny dveře dokořán, abych ten vzduch trochu ředil celým bytem, tak holt rekuperace není špatnej nápad.

 • @gepe  Když píšete, že se v topné sezóně nedalo větrat, jak je to teď s rekuperací? JIž jsem zde na MS mnohokrát četla, že filtry všechno nepoberou a smrádek se do domu dostane.

 • @aneri53  neni z venku citit. Zachytila by to i Kaiterra, co jsem zminila detekuje CO2, prachove castice aj. splodiny. Muselo by se stat ci horet - smrdet asi primo u 2 vstupu vzduchu do domu. V ramci rodiny jsou 3 domy s rekuperaci a resilo se to hodne, kor kdyz jsme bydleli v byte. V kazdem pripade milionkrat lepsi nez bez ni.
  V pripade, ze by jo hodne horelo, tak ji vypneme na tu dobu. 😬

 • @gepe  Aha díky za zkušenost. My bydlíme v bytě, ale hodně starém, takže tady asi netěsní celkem dost věcí 😃 Tak v tomto ohledu výhoda....ale nedovedu si ještě představit ten dům.

 • @gepe  Jak často plánujete čistit a plánujete s tou rekuperací ji nepoužívat v létě? Já se nejvíc bojím těch plísní nebo bakterií, abych neohrozila děti.

 • Za me NE - dle nazoru architekta ma zasadni vliv na ionizaci vzduchu. Rada si vyslechnu nazory ostatnich, zatim jsem cetla a slysela neco jako tady
  https://www.mujdum.cz/rubriky/stavba/zdrave-klima-cast-4-zaporne-ionty-hraji-kladnou-roli_3936.html?showTab=nejnavstevovanejsi

 • @bayt  v lete jsme dost vetrali pres vstupy na terasu, ale taky jsme ji mivali pustenou. Mame ovladani pro kazde patro zvlast (tj. 3 panylky vedle sebe), na kazdem tom ovladani je casovac aby se to nekolikrat denne pustilo a vyvetralo, jde nastavit i sila. Pro suteren je navic udelane pripojeni ovladani na jablotron, ktere zajisti nezavisle na nastaveni ovladace vyvetrani suterenu.
  Filtry se menily naposledy v dubnu a staci pry jednou za rok. Stara se nam o rekuperaci i klimatizace (kazda obytna mistnost ma vlastni jednotku), vcetne tepelneho cerpadla a na nej navazujicich veci, jedna firma.
  Ja jsem stredne tezky broncho astmatik a v pohode, nemam problemy.

 • za mne rozhodne ANO. Už jenom ten velkej teplotni rozdil v zime je dost znat na spotrebe energie, kterou musim pak prece zase vytvorit abych tech chladnej vzduch ohral. Vetrat okny je ekonomicky nesmysl, ikdyz pocitove to asi ma kazdy zazity. Ale driv jsme take lezli po stromech a jedli banany. Nepodleham modnim trendum, ale kdyz vetram s rekuperaci muzu si prece spocitat kolikrat za noc ten vzduch v dome vymenim a filtr zachyti necistoty co se ostatnim zachycuje na zaclonach atd. Kdybych nechodil na terasu, tak se mi doma vubec neprasi, nema odkud.Filtry vezmu a jednou za mesic (treba) vyklepu, vysaju, vymenim.A to ze je v zime venku -20 a ja vetram vzduch zpet do domu a ma +20 je hodne velkej rozdil🙂 a vetranim okny nespocitate vubec nic. Musite jit a okna dvere otevrit zavrit.

 • @ozzy77  presne tak, hezky shrnuto 🙂

 • Zatím s rekuperací osobní zkušenost nemám, ale napíšu zde důvody, které mě vedly k tomu si ji do nového domu pořídit.
  1) Vím, že neumíme větrat. V létě je to v pohodě, to máme na větračku pořád, ale v zimě je to fakt problém. Já jdu brzy ráno do práce, když všichni ještě spí a manžel prostě ráno nevyvětrá, když tam jsou dvě malé děti, na které nechce pouštět studený vzduch. Někdy teda vyvětrá a někdy ne a fakt to je hodně znát. Navíc větrat nějaké dvě, tři minuty nic neřeší. Chce to pěkně na průvan a ten já a děti nesnášíme.
  2) Dále se mi líbí to, že nebudeme muset mít otevřeno na větračku ani v létě. Budeme mít jednopodlažní dům, v každém pokoji navržené francouzská okna, takže jen kvůli většímu pocitu bezpečí přes den, ale hlavně v noci, se mi ta myšlenka líbí. Teď v bytě v 6. patře neřeším, že mám větračku, ale v přízemí je to prej velké lákadlo pro zloděje.
  3) Také jsem se dočetla, že rekuperace je jedno z nejúčinnějších opatření proti radonu (máme střední riziko).
  4) Šetří to energie.
  5) V létě nemusíte větrat okny a pouštět tak teplý vzduch dovnitř. V kombinaci s TČ, které umí chladit, a s venkovními žaluziemi by to měla být účinná ochrana proti přehřátí interiéru.
  6) V domě s rekuperací by se mělo méně prášit.
  7) Pokud bude i třeba rekuperaci suchý vzduch v domě, což se lehce může stát, dá se to řešit namontováním zvlhčovače. Na ten si necháme udělat přípravu a dáme ho jen v případě, že to bude i náš problém.
  😎 Chci předejít tvorbě plísní, budeme mít dřevostavbu, difuzně uzavřenou konstrukci.
  9) Těším se, až bude zapnutá v létě a my nebudeme muset mít otevřená okna a řešit tak komáry a jiný obtížný hmyz. A taky ušetříme za nevzhledné sítě proti hmyzu.
  To je tak asi v kostce vše. Netvrdím, že rekuperace je něco, co musí mít každý, žít se bez toho zajisté dá. Ale
  někdo si hold zpříjemní život v domě krbem, bazénem, akváriem a někdo rekuperací. Vím, že to není o návratnosti, ale o pohodlí. Rekuperaci určitě neplánujeme vypínat ani v létě, hlavně i z důvodu, že by se tam pak mohly v potrubí tvořit plísně. Pokud ale poběží aspoň na malý výkon celoročně, tak nevěřím, že by se tam něco tvořilo. Čistit se trubky taky dají a když to bude potřeba, tak to hold jednou za 5 let absolvujeme.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat