Centrální přívod vzduchu z půdy

Zdravím mohl bych poprosit o radu s centrálním přívodem vzduchu pro krbovou vložku o výkonu do 6kw, která bude umístěna v 1NP? Vložka bude využívána spíše jako občasné přitápění. Jelikož bude vložka až v patře kde skladba podlahy není tak vysoká aby bylo možné ani hranaté potrubí které by už nebylo možné tepelně zaizolovat tak řeším přívod vzduchu z půdy, respektive se shora kde by bylo možné potrubí vyvést třeba do štítu a to v libovolné dimenzi průměru. Máte někdo zkušenosti s tímto způsobem přívodu? A mohou nastat nějaké problémy? Náš kamnař nám to zrovna nedoporučuje. Jako krajní řešení je poté táhnout potrubí v 1PP. pod stropem, kde by již bylo nutné přiznat kastlík.
Odpovědět
Pořád koukám, jestli se někdo ozve. To by mě taky zajímalo, jestli váš nápad může fungovat... Logicky mi to přijde jako blbost, takhle "komínový efekt" nevznikne 🤔 Dejte pak vědět, jak to dopadlo, zřejmě budute průkopníkem 😉
Odpovědět
@kafr pokud vím, tak se pro tento účel běžně používají komínová tělesa s větracím průduchem. Mírně to sníží tah komína, ale na komínový efekt to má malý vliv, protože přiváděný vzduch se po cestě komínem ohřeje jen nepatrně.
Odpovědět
Probíral jsem to se třema kamnařema. Jeden mi řekl že by se toho nebál že když není zbytí dělá se to tak, další mi to vyloženě nedoporučoval a třetí mi řekl že by to fungovat mělo ale musí být ústí komína min. 2 - 2,5m nad přívodem vzduchu. Popravdě po takových odpovědních teď už vůbec nevím jak to udělat. Třeba ještě někdo přidá nějakou zkušenost.
Odpovědět
A komínové tělesa se samozřejmě dělají s přívodem vzduchu bohužel na to jsem nemyslel předtím. Nicméně si zase říkám když to jde komínem tak to musí jít i kolem komína z půdy, s tím že prisavani bude kratší a nemělo by snad mít takový potenciál otočit tah.
Odpovědět
@brodrust proto jsem to psal. Pokud to funguje větracím průduchem v komínu, musí to fungovat i samostatnou trubkou. Nenapsal jste ale podstatnou věc a to jakou máte efektivní výšku komínu. Píšete o krbu v 1NP, takže to klidně může být na hranici tahu. Pak se to ještě nechá řešit komínovým ventilátorem. Třeba něco jako toto https://www.nejenkrby.cz/kominovy-ven...
Odpovědět
Profilova fotka
@brodrust my budeme mít přívod vzduchu z půdy, ale krb bude v přízemí, strop bude vysoko a krb bude sloužit na občasné přitápění. Navrhl nám to kamnář jako alternativu v momentě, kdy jsme chtěli dávat CPV tím hranatým potrubím v podlaze zvenku (když to ještě šlo)
Odpovědět
Účinná výška komínu je 3,5m. Měřeno od ústí komínů po osu sopouchu který je se sklonem 45st a ten dále pokračuje přes zeď takže se sníží a prodlouží asi o další cca 1m. I když se to k účinné výšce nepočítá myslím že by to také mělo přispět trochu k tahu. Vložku také budeme používat jen občas na pritopeni.
Odpovědět
@brodrust tak zde je ten problém. Minimální účinná výška komínu by měla být 5m.
Odpovědět
Jak se to vezme, 5 m je dáno normou při nižších je potřeba výpočet spalinove cesty a taky by neměl být problém. 5 m je rozměr jen pro revizi bez výpočtu spalinove cesty. 3,5m je dle kamnáře v pohodě, prý dělal i nižší a fungovalo to.
Odpovědět
Profilova fotka
@brodrust ale v tomto případě se řeší ještě k tomu prišávání vzduchu z půdy, čímž dojde ke zhoršení už tak minimálního tahu. @brodrust Když jsem řešil přisávání já, trochu jsem si o tom četl-i o průřezu přívodu ext. vzduchu. Byly u toho i vzorce pro výpočet ledasčeho. Teď už po tom pátrat nebudu, ale můj odhad je takový: pokud budou ideální podmínky, pak to bude v pohodě. Pokud se ale počasí zhorší, nebude tah, oheň se bude dusit a z komínu půjde jen kouř. Takže pokud trváte na tomto provedení, předpokládám, že vás bude čekat instalace kominoveho ventilátoru, který budete moci za zhoršených podmínek zapnout. 😉 p.s. I tak si myslím, že zatapeni nebude jednoduchá záležitost...
Odpovědět
@fantomik nejspíš máte pravdu, nicméně mi nejde do hlavy proč není, nebo je, nevím, tento problém i u dostatečně dlouhého komína kde je sice lepší tah ale přívod vzduchu komínovým průduchem je stejně dlouhý takže by měl zase tah více snižovat. Nejspíš zkusíme variantu z půdy, nebudeme dělat obedtavbu krbu a zkusíme nějakou dobu topit a kdyby byl problém tak vy se udělal přívod pod stropem v přízemí a přiznal by se kastl.
Odpovědět
@brodrust tah vytváří vyšší teplota spalin. Nasávaný vzduch se sice mírně ohřeje, ale tak nepatrně, že to nemá vliv. Pokud bude malý tah, tak prostě přidejte komínový ventilátor
Odpovědět
Článek se načítá
Je to na občasné přitápění, je to do 10kW, vyprdnul bych se na přívod externího vzduchu. Jenom bych udělal ve spodní části obestavby nasávací mřížku. Alespoň vám to při topení vysaje vydýchaný vzduch. Délka komína je špatně, komínový ventilátor si naplánujte rovnou. Nebo prodlužte komín, odhadem tak o metr.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Přidávám info ohledně přívodu vzduchu. Nakonec jsem vzduch přivedl v kastlíku v 1NP ( budou zde vestavné skříně tak se stejně schová) nahoru přes strop ke vložce a ven na fasádu. Centrální přívod jsem řešil kvůli digestoři která je ve stejné místnosti jako vložka. Problém s tahem absolutně žádný. Po rozhoření musím ubírat hodně přívod vzduchu aby mi hned vše nevyhořelo. Jsme na poměrně vyvýšeném místě takže s tahem problém není. Mohl by být pouze při velkém bočním větru ale to lze řešit opět kominovou hlavicí která se natočí podle větru a naopak zvýší tah.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?