Vytápění plynem nebo tepelným čerpadlem

Ahoj, v současné době řešíme projekt patrového domu 120m2 užitné plochy, kde bude jako zdroj tepla tepelné čerpadlo vzduch-voda + FVE na ohřev vody, podlahové vytápění. Tepelná ztráta doma je vypočítaná na 3,6 kW. PC cena čerpadla, včetně vnitřní jednotky, má být 220 000 bez DPH. Tak ještě přemýšlíme, jestli by se více nevyplatilo při takto malé tepelné ztrátě vytápění plynem, který máme na hranici pozemku. Co si o tom myslíte?
Odpovědět
@drobenka1 Plynový kotel s takhle malým výkonem asi neseženete, bude hodně cyklovat a účinnost půjde do prčic. Máme trochu menší ztráty, TČ invertor 5kW a stejně i při minimálním výkonu se nevyhne cyklování. Měl jsem vzít 3kW verzi.
Odpovědět
@drobenka1 Pro ucelenou informaci: https://www.drevostavitel.cz/clanek/s...
Odpovědět
@kofejn proč by nesehnal, já mám třeba Thermonu s výkonem od 1,8 kw. Navíc není pravidlo že musí jet kotel celý den, mě třeba stačí když ho zapnu ráno a večer na 3 hodiny. Ztráty mám kolem 4 kw.
Odpovědět
@petr13 Vida, tak Thermona funguje i s plynem. Kdysi jsem koukal na el. kotle a uměli od 500W. Nicméně 1,8kW minimum pro ztráty 3,4kW mi přijde pořád dost. Ohledně ztrát cyklováním zde: https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime... Ale sic máme plyn v budníku na hranici pozemku, tak přes "wife faktor", nenašel jsem kotel s výkonem do 5kW a nakonec jsem nechtěl platit ani další paušál za přípojku a revize, jsem plyn škrtnul. El. kotel neprošel přes PENB, tak mi zbylo tepelko.
Odpovědět
@drobenka1 tak záleží kolik by stála přípojka netuším na kolik to teď vyjde . Ale ušetřili by jste za TC a FVE. Ve výsledku náklady na topení když nebudeme brát FVE zase takový rozdíl mezi TC a plynem není. A co se týče cyklování stačí dát nádobu do systému.
Odpovědět
@kofejn Já už ten kotel mám 3 roky a ještě mi necykloval. Jak říkám je to tím, že netopím celý den ale zatopím třeba jen ráno a večer. Sice není v domě konstantní teplota ale kolísá to max o necelý stupen. Také něco málo ušetřím i za ele, když to neběží celý den.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?