Změna v projektu- kolaudace

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, mám na Vás prosbu. Stavíme RD a oproti projektu nebudeme realizovat rekuperací a krb. Je to pak problém při kolaudaci? Že jsme nedodrzeli striktně projekt? Musí se zažádat o změnu v projektu nebo dělat tichou myš 🙂 díky za jakoukoli připomínku. Stavební povolení vydáno v 2019, rekuperace nebyla povinná.
Odpovědět
1
2
@puhelin Buďte klidná, děláte to správně. Sama víte, že ne vždy je v právním předpisu explicitně uvedena povinnost, ale že velmi často je nutno použít různé metody výkladů. Gramatický obvykle nestačí, využívá se zejména logický a teleologický. No a co se týká toho oprávnění stavebního úřadu, tak za provedení stavby podle PD odpovídá nikoliv stavebník, ale ten, kdo stavbu řídí, tj. stavbyvedoucí/stavební dozor. No a SÚ má právo a povinnost zjistit, zda je stavba podle PD provedena, takže logicky požaduje vyjádření/prohlášení toho, kdo stavbu řídí. Protože ani SÚ není na stavbě pořád, stavbu neřídí, takže nemůže vědět, co je pod omítkou... To prohlášení stavbyvedoucího/dozoru je pro stavebníka nejjednodušší cestou, jak soulad stavby s PD prokázat. Jinak by se musel detailně probírat stavební deník, zajišťovat třeba i svědectví atd. atd. A pouhé čestné prohlášení stavebníka (který je pro úřad laikem) samozřejmě nemůže být prokazatelné a dostačující. A riziko, že soulad nebude prokázán a stavba tak nebude "zkolaudována", za to nestojí. Víme sice, že se už nekolauduje, ale když stavební úřad nebude mít vše ověřeno, tak stavbu nezapíše do RÚIAN, takže nebude zapsána ani v KN, nebude č.p., atd. atd. Toto je standardní výklad, ověřený od MMR po krajské úřady. Vím že se tím podrobněji zabýváte, tak když budete něco potřebovat, písněte do mailu. 🙂
Odpovědět
@milanq Nekdy by se nam hodilo, aby si za to zodpovidal stavebnik sam. Treba kdyz dozor stavbu ani nevidel 🙂
Odpovědět
@milanq U tech pripadu bych pouzila vyklad @doog
Odpovědět
@puhelin ono je to přesně o tom, jak k tomu místní stavební úřady přistupují. Bohužel nějaký řád to má až od krajské úrovně, kde interpretace zákona je jasná a jednotná. Já tedy nejsem odborník v oblasti stavebního práva, specializují se na právo obchodní, nicméně kolega s tím má bohaté zkušenosti a právě nelegitimní požadavky místních SU, případně místní samosprávy je vesměs jeho nejčastější agenda. Jestli máte stále kontakty na SU, které toto požadují, mohla by jste případně zkusit se jich zeptat na legislativní odůvodnění požadavků na prohlášení stavebního dozoru? Už jen ze zajímavosti, jestli se to vůbec snaží o něco opírat.. 🙂 Od milanq se toho zřejmě nedočkáme, protože i přesto, že metodický pokyn ani zákon k tomu SU neopravňuje, tak bude raději tvrdit, že interpretaci stavebního zákona nadřazených institucí je chybná, protože tam úředníci z jeho místní SU se kterymi spolupracuje vidí i paragrafy s požadavky, které jsou ostatním smrtelnikum skryté, ale citovat je je zakázáno.. 🙂
Odpovědět
@doog Zřejmě jste nečetl, co jsem napsal. A pokud ano, nepochopil. A že tvrdím, že nadřízené složky interpretují chybně, i když tvrdím pravý opak. To je pak s Vámi jako evidentním neprávníkem těžké pořízení.
Odpovědět
@milanq Váš názor vám neberu (i když třeba na mou profesi a praxi), o to spíše co je pro Vás evidentní.. vždy je jednodušší plácat něco o těžkém pořízení než doložit "svou" pravdu důkazem, k čemuž jsem Vás několikrát vyzval. Jsou lidé, kteří budou raději součásti problému, než součástí řešení a osvěty, protože je to pro ně komfortnější, o to spíše, pokud je to živý. Jen to špatně nechápejte, nic Vám nevyčítám, každý je nějaký. Hezký den.
Odpovědět
@doog Napsal jsem jaký je postup, jak vykládá zákon MMR a krajské úřady a proč to tak vykládají. Proto tak postupují i prvoinstanční stavební úřady. Co chcete víc? Názor řadového úředníka má být tím "důkazem", podle Vás? To snad ani nemůžete myslet vážně. A ještě si rýpnete o řešení a osvětě. Copak my to tady vyřešíme? Nebo stavebníci mohou něco řešit? Já se jim tady jen snažím poradit, aby nenarazili. Na řešení tady máme zákonodárné orgány. Takže pokud to chcete řešit, dejte se na politiku a já Vám budu ve Vaší snaze upřímně fandit.
Odpovědět
@prochazkovaklariisa u nás se nechodí to mi řekla přímo paní s SU a před dvěma měsíci to řešil obsoused dokončení novostavby potrebaval "kolaudaci" kvůli banky tak haroval do noci ale pak to risknul a dodal dokumenty ze to má hotové i když neměl a nikdo nepřišel a má klid. Osobně doufám že stále nechodí mám změnu ve schodišti kdy jsem měl mít betonové točité a mám s podestou železo dřevěné a nechce se mi předělávat projekt.
Odpovědět
Profilova fotka
Zákonodárné orgány jsou ale od něčeho jiného, než aby dohlíželi na případné porušování zákonů prvoinstančních stavebních úřadů. Vyžadování podpisu stavbyvedoucího/stavebního dozoru opravdu nemá oporu v zákoně. Nicméně je i uvedeno, že pokud je přesto podpis dodán, nemusí pak úředník provést prohlídku na místě....
Odpovědět
@pyramis Nepochopili jsme se. Řešením byla myšlena náprava špatného stavebního zákona. A co se týká podpisu, tak je to velmi dobrá možnost, jak se stavebník může vyhnout mnohem větším obtížím, včetně významné ztráty času.
Odpovědět
@milanq mno, tak několik příspěvků zpátky tvrdite, že podpis prohlášení stavebním dozorem vyplývá z povinností stavebníka a stavbyvedoucího a odvoláváte se na paragrafy stavebního zákona i když Vám tvrdím, že to nema oporu v legislativě a ejhle, najednou je z toho jen dobrá možnost, jak se vyhnout kontrolní prohlídce při dokončení stavby namísto zákonného požadavku? 🙂 Rovněž moje žádost o to, aby Vám úředník vašeho SU sdělil, na základě jakého požadavku po Vás toto chtěl, by byl důkaz toho, zda si je vědom, že to nemá oporu v zákoně nebo zda jde o jeho profesní neodbornost. A jak Vám už potvrdil/a i pyramid, oporu v legislativě to prostě nemá. A závěrečnou kontrolní prohlídku nemusí SU vykonat ani pokud mu předložíte jen čestné prohlášení stavebníka. Vždy záleží pouze na rozhodnutí konkrétního SU, legislativně k tomu opět nejsou nuceni. Jinak tím, že s SU aktivně spolupracujete a vědomě je necháváte dávat požadavky nad rámec legislativy, na což je neupozorníte a plníte je, tak právě tím se stáváte součástí problému, protože mu uznáváte vyšší kompetence než má a ty dále vyžaduje i po ostatních. To, že řešením problému může být jen zákonodárný orgán, je opět jen další výmluva, protože tady nejde o špatně sepsany zákon, ale o vyžadování něčeho, co tam není, což Vy ovlivnit můžete, stejně jako každý stavebník, po kterém to vyžaduje. Ne sice systémově, ale lokálně můžete být součást řešení osvětou právě těchto konkrétních neznalých úředníků SU. Nad tím se zkuste zamyslet, než zase vlezete do své obranné ulity s další omluvou výmluvou. Čím více lidí bude chtít být součástí řešení, tím líp se všichni budeme mít.
Odpovědět
@doog Bude špatně čtěte, nebo špatně chápete. S tím ale nic nenadělám.
Odpovědět
Článek se načítá
@doog Já teda nevím, ale byl jsem vloni s investičákama na školení, které dělalo ministerstvo. Tady ty kolaudace a náležitosti k nim se tam dost probíraly a v podstatě tam zaznělo to samé, co tady píše milanq. Ještě jsem se pohrabal v poznámkách, jestli si to dobře pamatuju, a jo, pamatuju.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?