Kolaudace v roce 2018 - jak to bude?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Prosím vás, vyznáte se v tomto někdo? Jak to bude s těmi kolaudacemi po novém roce? Jaké dokumenty budou potřeba? Četla jsem, že nebude ani chodit kolaudační komise? To jim jako pošleme fotky a nazdar? :) Pro koho tedy kolaudace platí a pro koho ne? Uměl by to nám smrtelníkům někdo pěkně vysvětlit? díky! Jak již bylo uvedeno, vzhledem k tomu, že došlo ke změně v oblasti povolování staveb do užívání, (kolaudace staveb), budou stavebníci, kteří dokončí stavbu RD až po 1.1.2018, moci užívat RD bez dalšího ověření ze strany stavebního úřadu, byť jejich oprávnění k realizaci vznikla před nabytím účinnosti novely. V dalších aspektech by neměly být novelou dotčeni. Snad nejdiskutovanější změnou v oblasti výstavby RD je fakt, že od 1. 1. 2018 už nebude fungovat institut oznámení záměru užívat dokončenou stavbu upravený v § 120 SZ, který byl bez náhrady zrušen. Stavebník tak do budoucna zpravidla u RD nebude potřebovat ze strany SU žádné povolení o užívání stavby, resp. ani ho nebude moci ale získat, což se mnohým stavebníkům může jevit jako problematické zejména v závislosti na již uzavřených smlouvách (hypotéky, smlouvy o smlouvě budoucí kupní smlouvy apod.) Navíc tato právní úprava se bude aplikovat na všechny stavby RD, které stavebník dokončí po 31. 12. 2017. U staveb RD tak stavební úřad již nebude ani vykonávat závěrečnou kontrolní prohlídku stavby. Zákon rovněž nestanovuje stavebníku ani povinnost oznámit SU, že stavbu dokončil a započal s jejím užíváním, což z mého pohledu úplně v pořádku z podstaty logiky věci a účelu stavebního zákona není. Bude tedy na samotném stavebníku, odkdy se rozhodne stavbu užívat. Kolaudaci by RD mohli podléhat pouze za předpokladu, kdyby u nich byla naplněna podmínka, že se jedná stavbu, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, což se u RD nepředpokládá. Navíc, na rozdíl od stávající úpravy (§122), již stavební zákon ve znění od 1. 1. 2018 přiblížení termínu stavba, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit ani neobsahuje, čímž celou oblast kolaudace ještě více komplikuje pro novou aplikační praxi. V souvislosti s dokončením stavby tak stavebník bude moci získat ze strany Stavebního úřadu pouze osvědčení, že stavba existuje, nikoliv však, že byla povolena do užívání. Co se týče přidělení popisného či evidenčního čísla nové stavbě, tam se bude aplikovat stávající § 121/2, který stanoví, že pokud stavbou vzniká nová budova, které se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, stavební úřad po předložení podkladů uvedených v odstavci 1 (§121/1 SZ) vyzve písemně příslušnou obec o přidělení čísla popisného nebo evidenčního případně orientačního. Jedná se zpravidla o předložení dokumentace skutečného provedení stavby, pokud došlo při realizaci k odchylkám od původně schválené dokumentace a doložení geometrického plánu.
Odpovědět
@pavlinka27 @puhelin ..upřímně je podle mě ten váš výklad špatný, ale na to jsme u nás v čr zvyklí, že co není do písmenka přesně popsáno, tak to jakoby nebylo a nebo je to prostě tak, jak si každý umane, nevidím žádnou logiku ani smysl v tom, aby se zákon 225/2017, který novelizuje zákon 183/2006 jakýmkoliv způsobem vracel k zákonu 50/1976, jen je to prostě v zákonu 225/2017 nešťastně napsané, je to napsaná tak, jak se tomu říká už od roku 1976, i když od roku 2006 je to podle zákona trochu jinak, smysl je podle mě ale pořád stejný a prováděcí předpisy potvrdí, že můj výklad je správný 8-) :-D
Odpovědět
Tak na MMR mi řekly , že když mám odhlášku z předchozích let, budu kolaudovat po staru.
Odpovědět
@jakob1986 ..žádný překvapení...
Odpovědět
Dnes jsem byla na SU a rekli mi, ze "se domluvili", ze budou kolaudovat po staru s osobni prohlidkou. Vydaji nejaky papir a na jeho zaklade dostaneme c.p., zapis do katastru....
Odpovědět
@plaintruth A co takhle důvodová zpráva k novele, která říká, že skupina staveb podléhající do konce roku 2017 souhlasu bude možno užívat bez jakéhokoliv úkonu stavebního úřadu. Aneb jednoznačně zakotvená myšlenka DEregulace se nemůže vracet ke kolaudaci užívané do roku 2006.
Odpovědět
@pavlinka27 ja jsem se to snazila precist :-D , rozumim polovine, ale rekla bych, ze pravdu mas ty a puhelin....ale jack jsem napsala, u nas se bude kolaudovat pro staru... Soudit se s nima nebudu, koupim chlebicky a hotovo ;-) . Neni to nakonec jedno?
Odpovědět
@pavlinka27 to co píšeš vytržené z kontextu říká, že tyto stavby bude možné používat bez úkonu stavebního úřadu, ale neříká nic o tom, odkdy to začne, to je definováno paragrafem 190 odstavcem 3) zákona 225/2017, kde je řečeno, že stavby povolené do 31.12.2017 budou posuzovány podle stávající legislativy, což je zákon 183/2006 (zákon 50/1976 byl zrušen 1.1.2007, takže na ten rozhodně nemůže být odkazováno, jak tady neustále mylně odkazuješ...), pro stavby povolené 1.1.2018 a dále bude uplatňováno to, co jsi napsala výše..-.
Odpovědět
@plaintruth Ja vychazim z toho, co tam doslova pisou. "Stavby povolene... kolaudacni rizeni". To se proste rodinnych domu podle 183/2006 netykalo.
Odpovědět
@puhelin nemá cenu se dále opakovat, je tam hlavní věc a to je "podle dosavadních právních předpisů." ..dosavadní právní předpisy v době platnosti zákona 225/2017 jsou pouze 225/2017 (pouze platný) a 183/2006 (platný i účinný), tak můžeš hádat co těmi tvými doslovnými slovy chtěl básník říci, žádný jiný dosavadní právní předpis neexistuje, navíc už sem tady někde jinde psal, že prostě podle mě kolaudační řízení je i souhlas s užíváním stavby :-D
Odpovědět
@plaintruth Podle tebe mozna, ale kdyz uz maji byt zakony psane srozumitelne, nemuzou plest jablka a hrusky. To je jako kdyby jsi pozadal o ohlasku a bylo s tebou vedeno stavebni rizeni (leda by sis to nezavinil sam nedodanim vsech dokumentu).
Odpovědět
Profilova fotka
http://www.ceskatelevize.cz/porady/11...
Odpovědět
Tak jsem včera nastartoval jedno řízení a můžu vás průběžně informovat jak to probíhá Bude to komplet společné řízení , územní souhlas+ ohláška RD společně s ohláškou ČOV. Zatím je to švanda, protože úředníci podávají protichůdné informace a jeden chce nejdříve od druhého papír (stanovisko), který chce zas ten druhý od toho prvního, ale chce ho nejdříve on, aby rozhodnul. A já bych měl jako daňový poplatník, dělat motospojku mezi úřady a předávat info od jednoho druhému a zpět, místo, aby si sami zavolali, kdo má co udělat. A pozor, od nového roku nově (alespoň v malých obcích to dříve nikdo nechtěl) závazné stanovisko orgánu územního plánování k záměru. I pro RD. Sorry, že se to netýká kolaudací, ale jen nového zákona.
Odpovědět
Článek se načítá
@petros4 My budeme delat stavebni upravy podkrovi a bude se menit vzhled domu od ulice. Podle naseho st. uradu dame žádost o koordinovane stanovisko, kde se nam vyjadri jak zivotni prostredi, tak i uzemni planovani. Půjdu tam nejdriv v polovině ledna, jeste to nemam dokreslene.
Odpovědět
@kocicak123 O kolaudacich tam nepadlo ani slovo :(
Odpovědět
https://www.estav.cz/cz/5858.stavite-...
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin jsou to HADI! :-p
Odpovědět
@plaintruth Nelze souhlasit s tvojí interpretací přechodných ustanovení. Ustanovení 190/3 je ve stavebním zákoně od účinnosti 183/2006 Sb., tedy od 1.1.2007, tedy i po období 2007-2017, kdy fungoval institut užívání stavby se souhlasem stavebního úřadu. Pokud došlo k vyškrtnutí užívání stavby a důvodová zpráva to odůvodňuje Deregulací, tedy užíváním této skupiny staveb bez dalšího úkonu stavebního úřadu, pak je zřejmé, že stavební úřad NEMÁ zákonnou oporu pro kolaudace RD. Novela 225/2017 pouze obsahuje přechodné ustanovení, že postupy (tj. i oznámení o užívání stavby) zahájené přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se dokončí podle dosavadních právních předpisů. Takže kdo v rámci dispoziční zásady paragrafu 44 správního řádu podal žádost o užívání stavby a nedošlo do 31.12.2017 k zastavení řízení, tak se to dokončí ve znění StavZ účinného do 31.12.2017. Stavební úřad je vázán procesně zásadou zákonnosti ve smyslu úst. paragrafu 2/1 správního řádu, který říká, že správní orgán postupuje v souladu se zakony.. Jinými slovy nemůže činit to, pro co nemá zakonnè oprávnění.
Odpovědět
Ještě doplňuji, že přechodné ustanovení 190/3 je ve stavebním zákoně od jeho účinnosti počínaje 1.1.2007 a vztahuje se na povolení vydána v roce 2006 a dříve a v každé dílčí novele StavZ zůstalo proto, aby ti, kterým bylo vydáno povolení před rokem 2007 mohli zkolaudovat. Na ty, kteří nepodali žádost do konce roku 2017, tak se uplatní novela zákona.
Odpovědět
@pavlinka27 :-D bavíš mě.. ale už nebudu reagovat :-D
Odpovědět
Byl jsem se trošku poptal na stavebním a bylo mi řečeno, že kolaudace, resp. užívání staveb od Nového roku neprobíhá, neboť příslušná ustanovení byla zrušena, takže není zákonná opora podle čeho RD, které do konce roku 2017 podléhaly oznámení o užívání stavby, resp. následnému souhlasu, kontrolovat, resp. kolaudovat. Jak tady někdo psal výše, že by se mělo kolaudovat podle § 119 písm. b), tak to nelze, neboť RD nesplní charakteristiku, že by se mělo jednat o stavbu, kterou budoucí uživatelé nemohou ovlivnit. Je to logické a šlo by i proti samotné myšlence novely, kterou bylo pomoci a zjednodušit postupy pro jednoduché stavby, tedy zejména pro RD, které si stavebníci sami staví. Vzhledem k tomu, že nejsou přechodná ustanovení, která by ponechávala stavby povolené v období do konce roku 2017 ve staré úpravě, pak se vše bude kolaudovat po novu. Volal jsem i na MMR Sedláčkové, která má toto na starosti a bylo mi to potvrzeno. Problém je, že stavebník začne bydlet, jakmile uzná za vhodné, ale zatím není jasné, jak bude novostavbě přiděleno č.p. a jak se ona nemovitost zapíše do katastru. Ale dal bych tomu čas, ono si to během prvním tří měsíců sedne a sjednotí. Jinak platí zásada in dubio pro mitius, takže v pochybnostech mírněji, resp. ve prospěch stavebník. Tož tak. Hezké odpoledne i víkend.
Odpovědět
@player7 kvůli tomuhle sdělení si pavlinko nemusela zakládat novej účet... :-D :-D :-D
Odpovědět
Doporučuji všem přečíst tuto diskusi https://www.uur.cz/konzultacni-stredi... Tady je jasně vidět, že ani pracovníci SÚ v tom nemají jasno a tapou...
Odpovědět
Co všichni v tomto ne zas tak důležitém tématu blbnete, proč na sebe tlučete přes zeď, začíná to být zbytečně nějak vyhrocené. Každý se tu snaží o pochopení něčeho, co neví zatím pořádně ani pracovníci SŮ, háže se tu s paragrafy z leva do prava, různým pochopením definic, jak někde na právnické fakultě, termíny a pojmy jsou vytrhávány z kontextů a chápány po svém. Prostě klídek. Zkuste si jako lidi dojít na svůj SŮ a pokud jste blízko kolaudace, prostě se zeptat, jak to doposud chápou u Vás. I tu v diskusi jsou lidi, co takto postupovali a prostě bude chvíli trvat, než se vše sjednotí. Je moc hezké, že si tu radíme se vším a je to tu super studna informací i někdy zbytečných, ale ton této diskuze začíná být prostě nějak hádavý.....
Odpovědět
koho to zaujima tak uz vysla metodika aj potrebne prilohy k nej :D http://www.mmr.cz/cs/Uzemni-a-bytova-...)
Odpovědět
V tom připade se stavby povolene pred 1.1.2018 nebudou kolaudovat :-)
Odpovědět
presne tak uz tam su aj prilohy co treba doplnit.
Odpovědět
děkuji "http://www.mmr.cz/cs/Uzemni-a-bytova-politika/Uzemni-planovani-a-stavebni-rad/Stanoviska-a-metodiky/Uzemni-rozhodovani-a-stavebni-rad/Zapis-stavebnich-objektu-do-RUIAN-po-1-1-2018-(1)"
Odpovědět
děkuji, snažil jsem se dát odkaz klikatelný a díky kombinaci závorky a 8 je tam smajlík, třeba lépe ke kopírování: [url=http://www.mmr.cz/cs/Uzemni-a-bytova-politika/Uzemni-planovani-a-stavebni-rad/Stanoviska-a-metodiky/Uzemni-rozhodovani-a-stavebni-rad/Zapis-stavebnich-objektu-do-RUIAN-po-1-1-2018]odkaz na mmr[/url] tak to se omlouvám, neumím to tu
Odpovědět
tady jde odkaz nabrat ke zkopírování: https://www.uur.cz/konzultacni-stredi... [url=http://www.mmr.cz/cs/Uzemni-a-bytova-politika/Uzemni-planovani-a-stavebni-rad/Stanoviska-a-metodiky/Uzemni-rozhodovani-a-stavebni-rad/Zapis-stavebnich-objektu-do-RUIAN-po-1-1-2018-(1)]odkaz na mmr[/url]
Odpovědět
Profilova fotka
Tak u nás se nekolauduje. :-S
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?