Kolaudace v roce 2018 - jak to bude?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Prosím vás, vyznáte se v tomto někdo? Jak to bude s těmi kolaudacemi po novém roce? Jaké dokumenty budou potřeba? Četla jsem, že nebude ani chodit kolaudační komise? To jim jako pošleme fotky a nazdar? :) Pro koho tedy kolaudace platí a pro koho ne? Uměl by to nám smrtelníkům někdo pěkně vysvětlit? díky! Jak již bylo uvedeno, vzhledem k tomu, že došlo ke změně v oblasti povolování staveb do užívání, (kolaudace staveb), budou stavebníci, kteří dokončí stavbu RD až po 1.1.2018, moci užívat RD bez dalšího ověření ze strany stavebního úřadu, byť jejich oprávnění k realizaci vznikla před nabytím účinnosti novely. V dalších aspektech by neměly být novelou dotčeni. Snad nejdiskutovanější změnou v oblasti výstavby RD je fakt, že od 1. 1. 2018 už nebude fungovat institut oznámení záměru užívat dokončenou stavbu upravený v § 120 SZ, který byl bez náhrady zrušen. Stavebník tak do budoucna zpravidla u RD nebude potřebovat ze strany SU žádné povolení o užívání stavby, resp. ani ho nebude moci ale získat, což se mnohým stavebníkům může jevit jako problematické zejména v závislosti na již uzavřených smlouvách (hypotéky, smlouvy o smlouvě budoucí kupní smlouvy apod.) Navíc tato právní úprava se bude aplikovat na všechny stavby RD, které stavebník dokončí po 31. 12. 2017. U staveb RD tak stavební úřad již nebude ani vykonávat závěrečnou kontrolní prohlídku stavby. Zákon rovněž nestanovuje stavebníku ani povinnost oznámit SU, že stavbu dokončil a započal s jejím užíváním, což z mého pohledu úplně v pořádku z podstaty logiky věci a účelu stavebního zákona není. Bude tedy na samotném stavebníku, odkdy se rozhodne stavbu užívat. Kolaudaci by RD mohli podléhat pouze za předpokladu, kdyby u nich byla naplněna podmínka, že se jedná stavbu, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, což se u RD nepředpokládá. Navíc, na rozdíl od stávající úpravy (§122), již stavební zákon ve znění od 1. 1. 2018 přiblížení termínu stavba, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit ani neobsahuje, čímž celou oblast kolaudace ještě více komplikuje pro novou aplikační praxi. V souvislosti s dokončením stavby tak stavebník bude moci získat ze strany Stavebního úřadu pouze osvědčení, že stavba existuje, nikoliv však, že byla povolena do užívání. Co se týče přidělení popisného či evidenčního čísla nové stavbě, tam se bude aplikovat stávající § 121/2, který stanoví, že pokud stavbou vzniká nová budova, které se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, stavební úřad po předložení podkladů uvedených v odstavci 1 (§121/1 SZ) vyzve písemně příslušnou obec o přidělení čísla popisného nebo evidenčního případně orientačního. Jedná se zpravidla o předložení dokumentace skutečného provedení stavby, pokud došlo při realizaci k odchylkám od původně schválené dokumentace a doložení geometrického plánu.
Odpovědět
Profilova fotka
@tmnj Varnsdorf
Odpovědět
Profilova fotka
@janina1111 Prý většina školení proběhla minulí týden.
Odpovědět
ahojte, prosím vás: geometrický plán jako příloha k dokončení stavby -- to je ten, co máme v projektové dokumentaci nebo se po postavení domu musí znovu vytvořit, případně kým? děkuji moc :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@autumnwed Ano po postavení stavby musíte nechat znovu zaměřit skutečný stav.Toto Vám zajistí geoget.Určitě máte v okolí.
Odpovědět
Dnes jsem si domu přivezla formular zadosti Oznameni dokonceni stavby, ktery spolu s revizemi a geometrakem odevzdam na urade a oni sdeli termín kontrolni prohlidky. Takze u nas to tak jednoduche nebude. Na skoleni byli ted v patek...
Odpovědět
@dreambox děkuji za rychlost ;)
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Tak to postupují nezákoně.Nemohou po Vás chtít revize ani kontrolní prohlídku.Nikdo nesmí porušovat zákony ani úředníci.Místo těchto věcí co po Vás vyžadují je pouze vaše prohlášení,že stavba proběhla dle dokumentace,nebo doložíte změny. Zde to máte jasně http://www.mmr.cz/cs/Uzemni-a-bytova-... Je pravda že ke mě také chtěli přijít.Odeslal jsem jím ale tento odkaz a vše bylo podle mě.S tím rozdílem,že mě už od začátku řekli že revize nechtějí,jelikož je nemohou kontrolovat.
Odpovědět
@dreambox A co tato část uvedeného dokumentu MMR: Skutečnost, zda je stavba prováděna v souladu s rozhodnutím nebo jiným opatřením stavebního úřadu, zjišťuje stavební úřad při kontrolní prohlídce (§ 133 stavebního zákona). Kontrolní prohlídky jsou základním institutem pro výkon státního dozoru nad prováděním a užíváním staveb [§ 132 odst. 2 písm. a) stavebního zákona] a stavební úřad je provádí kdykoli, kdy je to pro plnění úkolů stavebního řádu potřebné. Úkolem stavebního úřadu je chránit veřejný zájem, který mu svěřuje stavební zákon. Po nabytí účinnosti novely stavebního zákona sice nebudou stavby některé stavby uvedené v § 104 odst. 1 písm. a) až d) a k) stavebního zákona nebo stavby, které vyžadovaly stavební povolení, kolaudovány, nicméně kontrolu jejich provádění může stavební úřad nadále vykonávat na základě oprávnění v § 132 a násl. Pokud stavební úřad při kontrolní prohlídce zjistí, že je stavba prováděna v rozporu s povolením, postupuje dále podle § 129 stavebního zákona.
Odpovědět
Profilova fotka
@wendy213 to mi bylo vysvětleno tak, že jsou kontrolní prohlídky v průběhu stavby....ty jsou v pořádku a stále platí - u nás tedy nikdo nikdy nebyl. Ale když nahlásíš dokončení stavby tak již nemohou na prohlídku - ...protože závěrečná byla právě zrušena... logiku to má... nevím kde je skutečná pravda....
Odpovědět
Profilova fotka
Ano je to tak.Stavební úřad může chodit na prohlídky během stavby. Né ale na tu konečnou po ohlášení dokončení.Na tyto prohlídky mohli chodit i dříve.To ale moc nevyužívali.
Odpovědět
@janina1111 Tak to je zajímavé, my jsem odevzdali formulář oznámení dokončení stavby a přišel nám dopis, že SÚ příjde na kontrolní prohlídku.
Odpovědět
Profilova fotka
@wendy213 Asi u Vás nechtěj přijít o chlebíček. :-)
Odpovědět
Článek se načítá
@wendy213 Tak to bude u nas to same. V patek se to pry dozvedeli na skoleni,
Odpovědět
@dreambox Na zaklade ceho nemohou chtit revizi?
Odpovědět
@wendy213 U nas se odkazuji na §152/3 SZ
Odpovědět
Zdravím, pořád tedy nějak nevím jak to je. Mám postavený dům který má 250 m2. Musím tedy kolaudovat nebo ne, někdo tady píše že nemusel a další že musel. :-) Další věc je že mám zatím hotovou fasádu na půlce domu a zbytek na jaře. Když bych nemusel kolaudovat tak to můžu začít užívat hned. Je to celé nějaké divné, to pak můžu dát střechu, okna a pomalu si běžet pro číslo popisné. Děkuji ;-)
Odpovědět
Bydlet můžeš od Nového roku dle svého uvážení, neboť příslušné ustanovení 120 bylo zrušeno, takže plynule prejdes z režimu stavby do režimu bydlení. Nikdo Ti nemůže zakázat užívání stavby. Problém je, že si to stavební úřady tu deregulaci vyložili tak, že stejně přijdou na kontrolu a budou dělat ofuky kvůli přidělení čísla popisného. Chce to čas, než si to sedne. Taková česká legislativní klasika.
Odpovědět
@puhelin Nás "vyzývají podle ust. § 133 odst. 1 a 4 SZ k účasti na závěrečné kontrolní prohlídce stavby a stanoví podle § 120 SZ termín jejího konání na den... " Přitom § 120 SZ je zrušený.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin Toto je při provádění stavby a né po ukončení.
Odpovědět
Profilova fotka
@wendy213 Taktéž nemohou použít tento paragraf. Jde vidět že stavební úřady se nechtějí vzdát návštěv.Záleží na Vás jestli se s tím smíříte.Já jsem řekl jak mají postupovat a bylo to tak.
Odpovědět
@dreambox V pátek prý dostali pokyny od krajského úřadu.
Odpovědět
Profilova fotka
https://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian/adresni... Už je to zapsáno v rúianu.Vše tedy trvalo tři dny.Od ohlášení dokončení stavby přes přidělení č.p.do zápisu rúian. Přeji všem ať taky narazí na takové rychlé úředníky.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin tam se pise o kontrolnich prohlidkach v ramci stavby, max. by to mohli zkusit skrze bod f) ze je stavebnik povinnei SU oznamit zahajeni zkusebniho provozu, ale ja si osobne nejsem vedom ze bych bydlel na zkousku :-) pristi tyden snad budu mit GP, tak pujdu zkusit stesti na SU do Humpolce a dam vedet jak na to nahlizeji zde
Odpovědět
@geodett Ona mi argumentovala tim, ze maji stalou dohledovou povinnosti v ramci cele zivotnosti stavby. Coz opravdu maji.
Odpovědět
Profilova fotka
@dreambox Tak to je tedy rychlost, gratuluji. Doufám, že až budeme potřebovat kolaudovat my, tak to taky půjde tak rychle :-)
Odpovědět
@dreambox Tak to je taky v pořádku, mají na ten zápis 3 dny, dle té metodiky MMR.
Odpovědět
Profilova fotka
@petros4 To ano mají na zápis tři dny ale od přidělení č.p. Mě to ale trvalo 3 dni od ohlášení dokončení.Přeji ať všichni narazí na takové úředníky.
Odpovědět
Profilova fotka
mohla bych vás poprosit o nějaký odkaz na metodiku, zákon, lejstro, nařízení, vyhlášku, jánevím na cokoliv.... - souhlas s užíváním stavby (po ohlášce). Tuto diskusi sleduji od začátku, už mi vše přislo jasné a že už to bude jasné i na úřadě. Tak volám na SÚ, které dokumenty ze seznamu, co jsem dostala vloni, budou nyní po změně potřebovat a jak že to bude u nás.... - a prý stejně, rozestavěné stavby dojížídí po staru vč. prohlídky. 8-( Té bych se opravdu ráda vyhnula, vedoucímu SÚ však nemůžu předložit diskusi na modré střeše... dejte mi prosím pádný argument! ]-(
Odpovědět
@zuzekk Nepomohu, jen si ulevím :) Tyhle místní zvyklosti a místní právo mě fakt ..... ! Zákony by neměly mít více výkladů,
Odpovědět
Profilova fotka
@r4d3k74 jj, regionální rozmanitosti naší zemičky jsou nádherné, ale že by musely zahrnovat i stavební zákon.... :-o
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?