Kolaudace v roce 2018 - jak to bude?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Prosím vás, vyznáte se v tomto někdo? Jak to bude s těmi kolaudacemi po novém roce? Jaké dokumenty budou potřeba? Četla jsem, že nebude ani chodit kolaudační komise? To jim jako pošleme fotky a nazdar? :) Pro koho tedy kolaudace platí a pro koho ne? Uměl by to nám smrtelníkům někdo pěkně vysvětlit? díky! Jak již bylo uvedeno, vzhledem k tomu, že došlo ke změně v oblasti povolování staveb do užívání, (kolaudace staveb), budou stavebníci, kteří dokončí stavbu RD až po 1.1.2018, moci užívat RD bez dalšího ověření ze strany stavebního úřadu, byť jejich oprávnění k realizaci vznikla před nabytím účinnosti novely. V dalších aspektech by neměly být novelou dotčeni. Snad nejdiskutovanější změnou v oblasti výstavby RD je fakt, že od 1. 1. 2018 už nebude fungovat institut oznámení záměru užívat dokončenou stavbu upravený v § 120 SZ, který byl bez náhrady zrušen. Stavebník tak do budoucna zpravidla u RD nebude potřebovat ze strany SU žádné povolení o užívání stavby, resp. ani ho nebude moci ale získat, což se mnohým stavebníkům může jevit jako problematické zejména v závislosti na již uzavřených smlouvách (hypotéky, smlouvy o smlouvě budoucí kupní smlouvy apod.) Navíc tato právní úprava se bude aplikovat na všechny stavby RD, které stavebník dokončí po 31. 12. 2017. U staveb RD tak stavební úřad již nebude ani vykonávat závěrečnou kontrolní prohlídku stavby. Zákon rovněž nestanovuje stavebníku ani povinnost oznámit SU, že stavbu dokončil a započal s jejím užíváním, což z mého pohledu úplně v pořádku z podstaty logiky věci a účelu stavebního zákona není. Bude tedy na samotném stavebníku, odkdy se rozhodne stavbu užívat. Kolaudaci by RD mohli podléhat pouze za předpokladu, kdyby u nich byla naplněna podmínka, že se jedná stavbu, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, což se u RD nepředpokládá. Navíc, na rozdíl od stávající úpravy (§122), již stavební zákon ve znění od 1. 1. 2018 přiblížení termínu stavba, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit ani neobsahuje, čímž celou oblast kolaudace ještě více komplikuje pro novou aplikační praxi. V souvislosti s dokončením stavby tak stavebník bude moci získat ze strany Stavebního úřadu pouze osvědčení, že stavba existuje, nikoliv však, že byla povolena do užívání. Co se týče přidělení popisného či evidenčního čísla nové stavbě, tam se bude aplikovat stávající § 121/2, který stanoví, že pokud stavbou vzniká nová budova, které se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, stavební úřad po předložení podkladů uvedených v odstavci 1 (§121/1 SZ) vyzve písemně příslušnou obec o přidělení čísla popisného nebo evidenčního případně orientačního. Jedná se zpravidla o předložení dokumentace skutečného provedení stavby, pokud došlo při realizaci k odchylkám od původně schválené dokumentace a doložení geometrického plánu.
Odpovědět
Tak u nas taky drobna zmena...nechteji "revize" , ale na chlebicky prijdou. Pockam jeste tyden a uvidime.
Odpovědět
Profilova fotka
@bamak ja zatim vyckavam az si aspon prectou metodiku :)
Odpovědět
@geodett ja doufala, ze uz to nekdo stihnul :-) ....a taky trosku ze zvedavosti, jak byrokraticky siml postupuje :-D ....uvidim pristi tyden.
Odpovědět
Profilova fotka
@bamak prosím vás co je to za zvyk s těma chlebíčkama, to jako vážně nebo je to joke? Ještě jsem nikdy nic nekoulaudovala, ale brzy mě to čeká :)
Odpovědět
@kocicak123 Tak asi jak kde, ségra je kupovala, kolega ten zase vynosil všechny stoly a židle z domu, aby si úředníci neměli kam sednout a brzo vypadli. Já mám hodnou úřednici na SÚ a neměl bych problém s tím jí pohostit, ale stejně budu klidnější (minimálně tu noc před), když kolaudovat nebudu muset.
Odpovědět
@kocicak123 chlebicky jsou klasika, bez toho papir nedostanes :-) . Zkusim jeste propasovat trochu rumu do caje. Ne, vazne, neco bych nachystane chtela mit a protoze nemam cas a co si budeme povidat, osobne nerada jim u uplne cizich lidi jejich home made, tak koupim par chlebicku.
Odpovědět
@r4d3k74 spatne spani? Ja to povazuju za zdvorilostni navstevu. Neco jako : hezke to mate, prijdte si za tyden pro papir.
Odpovědět
Profilova fotka
ja myslim ze metodika jeste docka zmen, dle diskuze uredniku SU si to kazdy druhy bude stejne delat po svem, vetsinu papiru k tomu uz stejne mam, tak holt jeste pockam nez dodelam ty vnitrni dvere a zabradli ke schodum :-)
Odpovědět
Profilova fotka
https://www.youtube.com/watch?v=xk2ke... 12 úkolů pro Asterixe
Odpovědět
Profilova fotka
Tak příští týden podávám žádosti o Dokončení stavby a žádost o přidělení čísla.Na stavebnim mě sice řekli že na to neexistuje formulář,ať to napíšu volnou formou.Já jsem jím ale zaslal ,že to napíšu na oficielní formulář.Tak prý jo.Uvidíme . Oficielní formuláře zde.Musí být dva. http://www.mmr.cz/cs/Uzemni-a-bytova-...
Odpovědět
@dreambox Potom nam dajte vediet ako to dopadlo :D
Odpovědět
Ta kolaudace nemusí být ani pro ty co stavěli nad 150m2 ? TJ. stavební povolení? Nevíte?
Odpovědět
Článek se načítá
@lisakstavitel Podla MMR to plati pre stavby dokoncene po 1.1.2018, na ktore bolo vydane ohlaseni alebo povoleni. takze ak to rovnako pochopi aj Vas stavebni urad tak ano. spoliehame sa na to aj my
Odpovědět
Díky tak to je cajk :-) Já z toho stejně strach nemám protože je vše jak na papíře :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Tak pro představu u nás na úřadě ještě neprošly ženské školením (11.1. - jim bylo zrušeno, další bude v půlce února!!) a až po něm jsou ochotny postupovat dle metodiky a zapisovat stavby. Nikdo jim stále nedal přesné postupy práce a nechtějí si vzít na sebe zodpovědnost, že něco udělají jinak. Nás to naštěstí ještě tak moc netlačí....ale jako řeknu vám jeden by se z toho zbláznil.... A ještě prosím je tu někdo komu se již banka vyjádřila, co od vás bude chtít doložit, když souhlas o užívání stavby již nebude vydáván?
Odpovědět
@janina1111 Ja som to z bankou riesil (hypotecni) a nechapali co sa deje. ako keby som im otvoril oci v tej chvily. Vysledok je taky ze este k tomu nemaju postup a idu po starom, cize kolaudace. Napriek tomu ze uz kolaudace neni. treba im dat tez cas.
Odpovědět
Profilova fotka
@vimamima Já mám stejnou zkušenost s Komerčkou...taktéž se ode mě dozvěděli, že je změna a dosud to řeší jejich právní oddělení.... od 3.1. :-D Zajímá mě právě, jak jsou na tom jiné banky...
Odpovědět
Nam dnes na urade oznamili ze sice sa to uz nevola kolaudace ale ze vsetky papiere revize, prohlaseni, certifikaty budu chciet na kontrolni prohlidke vidiet... viac menej k tejto zakonnej deregulaci budeme potrebovat asi o 2 papiere dokonca naviac
Odpovědět
Profilova fotka
@vimamima A mě zas dnes řekli že chtějí pouze geometrák , čestné prohlášení a doklad od stavebního dozoru.Řekl jsem že mám i revize.Ty prý ale nemají podle čeho zkontrolovat,tak je nechtějí. V pondělí to tam tedy nesu.Uvidíme.
Odpovědět
@dreambox Dej pak vědět jak jsi dopadl, i s přidělením čísla popisného. Mě to čeká za 114 dní. Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
Informuji o mé kolaudaci .Předloženy ty dva formůláře co jsem dával výše a k tomu skutečný stav stavby.Měnil jsem totiž počet oken.Dále geometrák.Bylo mě zděleno že už nic jiného nechtějí.Za pár dní se mám stavit na obecním úřadě pro číslo popisné a hotovo.Žádná kontrola prý ani neproběhne.Vše je na stavebníkovi.Vše trvalo 1 den od podání.
Odpovědět
Profilova fotka
@dreambox a muzu se zeptat,jsk to budete mit se zapisem na katastru?na zaklade ceho stavbu zapisi?Pripadne dokladate bance kolaudavi, tedy pokud ji na to mate? Diky moc
Odpovědět
Profilova fotka
@janina1111 katastr to zapisuje na zaklade geometrickeho planu a prideleneho cisla popisneho na tom se nic nemeni
Odpovědět
Teda koukám, že je v tom docela hokej. Mě paní na SÚ řekla, že jim minulý týden 3x změnili, jak to má po novém být a je možné, že než si podám žádost, bude zase všechno jinak. Prozatím po mě chce všechny revize, geometrák, vyjádření o likvidaci odpadů a na prohlídku se taky chystá. Tak nevím, jak to dopadne.
Odpovědět
Profilova fotka
@janina1111 Stavební úřad od dne přidělení čísla popisného má tři dni na to aby zapsal stavbu do RUÍANU.Horší to je z bankou.Tam zatím nevědí jak to budou dělat.Podle mě by jím mělo stačit to že budete mít č.p.
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett Jinak stačí jen jeden formulář a to Priloha-c-2_Ohlaseni_dokonceni_stavby-MMR-10012018 Tu přílohu č.1 o přidělení č.p. dělá stavební úřad.
Odpovědět
Profilova fotka
Dnes přiděleno číslo popisné.To je rychlost.
Odpovědět
@dreambox super, tak to máš štěstí na úřad :)
Odpovědět
@dreambox prosím tě, na kterém SÚ se ti to zadařilo?
Odpovědět
Profilova fotka
@dreambox no tak budu věřit, že to u nás za měsíc proběhne stejně úspěšně.....u nás stále nejsou ochotní stavby zapisovat bez školení.....
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?