Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej ano, ano, máš pravdu, ty severské bývají barevné.....
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej jojo, barevné zatírání dřeva známe z těch severních států :) a mají i zelené střechy :),,, a nepsal jsi náhodou, že uvnitř budete mít vatu s papírovou folií? asi mrknu na ten odkaz :)) tak zatím louskej louskej :)
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej také tě vítám v diskusi o topení si zde můžeš toho přečíst opravdu mnoho, a jsem přesvědčena, že princip je především otázkou peněz, pak také velikosti domu. Měl - li bys dostatek zdrojů, tak v přízemí má většina v menších domech krb, ve větších buďto krb nebo pec. Nejkrásnější pec, kterou jsem viděla, je na stránkách sruby Pacák (naživo je v Děčíně a fotografií mám víc, než je na www), a je to takový obrovský kus interiéru, krásný, teplý, k pohlazení, přitom automatika. Jestli mi někdy zbyde tolik peněz, určitě taková bude i u nás. Jinak většinou máme (nebo máme naplánované) podlahové topení v přízemí a radiátory nahoře. My za nejlepší zdroj považujeme kotel kombinovaný na dřevo (dvoustupňové hoření) a pelety. Je drahý v pořízení, ale bezkonkurenční náklady na provoz. Jinak samozřejmě držím palce, jako všichni, jako všem
Odpovědět
Profilova fotka
Dnes (teda vlastne uz vcera) som stihol len prvych 20 stran. Zaujimave citanie...len je toho vela :)
Odpovědět
teda tak já teď napsala tak dlouhý příspěvek a on se mi ztratil, to se na to vy.... jdu na houby a pak to napíšu znova . Pa
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 Ked mate tu podlahovku, aku mat vlastne podlahu? Predpokladam, ze dlazbu. My mame teraz v prenajatom byte tiez podlahovku s dlazbou. Je to sice fajn, ale do domu by sme chceli masivny parket (gastan) takmer vsade okrem kuchyne/kupelne a vchodu. Neviem, do akej miery by si ta podlahovka "rozumela" s parketom a taktiez ci to ma velmi vyznam, ked nemame betonovu ale drevenu (dobre zaizolovanu) zakladovu dosku. Tiez sme to dost dlho riesili, ci zakladovu dosku z betonu alebo z dreva. Su tam o oboch variant pre a proti, no nakoniec sme zvolili to drevo. Momentalne podlahovku neplanujeme a uvazujeme len o centralne umiestnenom krbe na pelety. Je to mozno vec pohodlia, ale aj otazka praktickosti a cien. Mame sice pri pozemku aj plyn, ale ten moc do domu tahat nechceme.
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi :))) no to se mi také občas stává, ale nemám tady při ruce les na houby :)))) tak jsem zvědavá, co nového u TEBE :) @sidzej ANO, podlahovka potřebuje dlažbu a nebo pro podlahovku parkety - je to lepené a nevěřím to mu moc :), základy ze dřeva jsem nikdy neviděla a neslyšela :), to by chtělo detailnější popis, jestli můžeš, zajímá mne to, jsem trochu stavař a toto mi tedy nejde do hlavy :),,, a když budete mít krb na peletky, tak mužete mít krb i se vzduchovým výměníkem a bude teplíčko všude :), jedinou nevýhodu to má, že dřevěný dum neakumuluje a také vzduchem toho moc nikam nenatlačíš, tedy přestaneš topit a brzy bude v zimě zima,,, jenže já netuším jaké bývá počasí u Paříže :),,, my tedy také podlahovka a časem solární kolektor na ohřev vody a ve sklepě akumulační nádoba, at nemusíme stále makat s dřevem, nebot máme itlaské nordicy, které topí do vzduchu a to vodního výměníku :),,,
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej půlku již napsala Karin, jinak také mě zaujaly základy ze dřeva Podlahovka v dřevěném domě má tu výhodu, že akumuluje teplo (nemáš - li naplánované zděné vnitřní příčky, které to teplo také akumulují), ta podlaha tak hned nevychladne. Rozumím tvému přání mít všude pokud možno přírodní materiál. Všem se nám to dřevo hrozně líbí, proto jsme tady. Zkus se podívat na album kanavi - je to album SRUB fotografie č. 48, tam je krásná dlažba, která na pohled vypadá jako dřevo. Bude - li chladno a budeš topit, podlaha bude příjemně teplá, bude - li teplo, bude příjemně chladit.
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha @esmeralda2 : Tak to bude pre mna asi tazke vysvetlit, najma vam stavbarom profikom. Tak ma prosim neukamenujte za zle vyrazy :) Hladal som chvilu nejake ekvivalentne SK&CZ preklady terminologie, ktoru poznam najma vo FR pripadne este v Angline. Ja zial nie som stavbar, takze v rodnej reci tieto veci naozaj nepoznam. Ak to mam ale opisat laicky, tak sme riesili, ci zakladna doska bude na betonovych pilieroch (pilonoch?) alebo na obvodovom mure (zaklady). Chvilu sme uvazovali aj o kompletnom podpivnceni ale to sme nakoniec zrusili. Rozhodnutie nakoniec padlo na zakladovy mur (vysku/hrubku si nepamatam), ktory bude prazdny (cize nebude zaliaty betonom/zemou atd, bude len dobre vetrany otvormi v mure, aby sa tam nedrzala vlhkost velmi: po FR je to "vide sanitaire", po EN crawl space - ak si to chcete vygooglit) a na nom bude polozena drevena zakladova doska (borovicove tramy budu pouzite ako hlavne nosniky pripevnene o ten mur, k tomu prirodny vykonny izolant, a viac detailov neviem po pamati, musim pozriet technicku specifikaciu doma). Takato zakladova doska sa tu vola: dalle bois (je to nieco taketo: http://www.salon-maison-bois.com/wp-c...) Zaklad je, ze takato zakladova doska nie je taka chladna ako klasicke betonove dosky. Betonove dosky maju (ne)vyhodu inercie (ze vedia akumulovat teplo, ale zaroven aj zimu a chladia zdola, ak nie su dostatocne vyhriate). Pri dobre izolovanych drevenych zakladoch je proste podlaha ovela teplejsia. Toto je tiez dost hakliva tema, lebo aj tu vo FR je vela zastancov klasickej "zaliatej" zakladovej dosky ale cim dalej viac aj takychto drevenych zakladov (najma teda pri drevostavbach). Este k tomu kureniu: Pocasie u Parize je miernejsie nez v CZ&SK. Leta su tu chladnejsie a zimy tiez miernejsie. Obcas sice omylom nasnezi, ale to sa hned aj roztopi. Zimne teploty su okolo nuly, par dni nam to mozno mrzne, ale urcite nie dlhodobo pod -5. Dobre zaizolovany dom nestraca teplo tak rychlo ani po vypnuti kurenia, takze ta inercia by nam az tak chybat nemala. Je to proste iny koncept, uz trosku viac podobny nizkoenergetickym domom. V zruboch to mate mozno trosku ine, lebo tam tych skar a unikov bude isto viac, nez v pripade nasho typu konstrukcie. Ide sice o sandvic (ako tu tomu vravite), ale o zdravy, dychajuci a stale drevom vonajuci sandvic :-D Zvnutra bude tiez borovicovy dreveny obklad aj na prieckach vnutornych. PS> Uz som precital 50 stran z diskusie...uz "len" 90 mi zostava :) Ale musim aj pracovat, tak sa uz odmlcim na dnes...pekny zvysok dna vsetkym!
Odpovědět
Profilova fotka
Vau, opravdu je toho tady moc moc..asi to precist cele od zacatku,tak mame veskere info o drevostavbách... mám v počítači ve wordu info k postavení roubenky či srubu svépomocí.. kdysi -tak rok a pul zpátky jsem to dávala perně dohromady, jsou tam veškeré informace ke stavbě od podlahy až ke střeše, instalace vevnitř, nátěry a prostě všechno o tom, jak ma byt, rady,tipy,fotky i ty normy které to musí splňovat.. kdyby to někomu pomohlo treba aspon pro přečtení, mozna by tam neco bylo nekomu napomocno muzu to poslat na mejlika. Muj mejlik je lenkarauchova@seznam.cz :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej :) jseš dobrej!!! :) 50 stran :), no a hezky jsi to popsal, tomu rozumím, ale v našich podmínkách dost nemyslitelné, nebot právě ty mrazy by nám tady vadily :) takto, když je to u nás v zemi, tam nikdy není minus 15 :), ale v mírnějších pásmech to trochu chápu, ale nechtěla bych :))),,, také bych to viděla odůvodněné na pozemku svažitém, nebo nad hladinou vodní,,, ale na rovině ne :) toť můj postřeh :), těším se na Tvé přírůstky stavební písemné i obrazové. Podle mne, by takový domek u nás vyšel mnohem dráž, než ty naše :) Drž se a díky za popis :) kk
Odpovědět
@kasha tak jsem našla košík hub, les mám pár kroků od baráku, tak na houby nemusím nikam daleko. a prve jsem si tak psala o těch ekozahradách,než se mi to smazalo. :-| Holky Jak si to pročítám, tak pořád si myslím, že ekozahrada - to určitě není bezúdržbová zahrada, jak tam píšou. Já to vím na své malé bylinkové zahrádce. Pořád se musí stříhat, jinak by jedna udusila druhou. a nestříhaný trávník- to se mi taky nezdá - sice obrázky vypadají krásně - jsou to krásně rozkvetlé louky, ale většinou z nestříhaného trávníků jsou pak džungle. :-) Třeba taková třapatka (nebo třepatka? - to je tráva tak invazivní, že když jí nehubíte, nebo nestříháte, tak zahubí vše v blízkosti. Mám ji v trávníku a na to pomáhá jen pravidelné sečení. Takže :-) jsem opravdu na vaše ekozahrádky zvědavá moc, moc, Já myslím, že to bude dřina něco takového funkčního vytvořit. Ale zahrádky nás baví že jo? a ještě byl u nás na návštěvě kamarád, který často jezdí do Skandinávie a při vstupu do srubu prohlásil, že úplně ho ta atmosféra pohltila,že mu to připomíná právě Norsko, většinou právě přespává ve srubech v Norsku, tak z naší návštěvy už dostal cestovatelskou horečku a zase už vyráží... :-) no hned bych jela taky - ale tam je vlastně zima - tak tam radši ne :-p
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Ahoj všem, no tady se toho zase ale sepsalo.... :-) ty jo, základy ze dřeva, no to jsou mi novinky, o tom jsem neslyšela.... @kanavi co se týká ekozahrádky, tak taky nevím nevím s tou loukou, je krásná na pohled, ale denně se vysokou trávou brodit kolem domečku, zvlášt po dešti.. my ted pár dní nesekali a bylo to hrozné, pejsky jsem skoro nemohla vzít ven, jak pak byli zmáčení... ted jsem tam synka nahnala se sekačkou.... a jak to prokouklo...... ;-) no. každopádně jsem taky moc zvědavá na Karin a Soňu, jak to bude vypadat, a kolik práce to dá.... myslím, že Soňa začne už brzo, ..... ;-)
Odpovědět
ta tráva se asi nejmenuje třapatka - abych neklamala,zkusím to najít na internetu.
Odpovědět
@jptn jo a těch klíšťat v té trávě - ty holky nám to asi nandaj, až si to přečtou, že jim to haníme :-D :-D @sidzej tak to je úžasnej popis a zajímavé. Určitě jsem to viděla v televizi. Dívám se na pořad o stěhování baráků v Americe a tam právě barák odříznou z těch pilířů a celej přestěhují jinam... :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi @jptn Tož asi takto :) kdyby jste malinko početly, tak zjistíte, že taková zahrada chce nejmene 5 let práce a pak si už začíná žít svuj život - louku mám nad náma a pod náma, ale teď to přijde!! jsem teoretik nadšenec :) JAKE to bude nakonec, se uvidí!!!! Jsem nadšená tou divokostí, tou samostatností, tím nesklízením listí, nebot přihnojují,,, nechci každý týden sekat angličana, když máme pozemek typu japonského - samajama :))), JITU - do domu se fakt brodit vysokou trávou nebudeme :-D, to mně rozesmálo :-D, tam bude žulová kostka, stejně jako na terase před francouzským oknem, ale,,, a co je podstatné,,, chci makat na zahradě, ANO, chci, ale také bych ráda z toho užitek, nejen krásu :) :) různé kuličky, semínka, bylinky atd. :) Je to veliká kniha a mnoho krásných kapitol na internetu, které mne uchvátily, stejně jako srub :)) a jsem stejně zvědavá jako Vy :-D (někdo to začít musí - tu permakulturu - to obnovování zemědělské půdy - nebo jak to překládají :))), za čas bych chtěla třešně, jablka, meruňky, kokos a ananas :)))))), no a rakytník, mátu, šípky, topinambury, dýně, :))) tak nějak se mi to moc líbí,,, no a v jezírku asi jedlé ryby nebudou, neb bychom se v tom asi nemohli koupat? uvidíme, nemám dostatek infoa :)
Odpovědět
Profilova fotka
Ekozahradky: Tak toto uz ja radsej prenecham manzelke :) Ta si s vami pokeca o travickach a dokonca aj o hubach. Boli sme prave cez vikend na huby, ale moc sme toho nenasli, len zopar modrakov (a hromadu muchotravok) :) Ja som asi poplietol tu terminologiu trochu, zaklady (mury) budu betonove, ale zakladova doska ako taka ma uz drevenu konstrukciu. Je pravda, ze je to trochu drahsie riesenie, ale verime, ze pre nas lepsie. Dalsou vyhodou takejto zakladovej dosky je aj ovela lahsia moznost pristupu k rozvodom (elektrika,voda, odpad atd) v pripadne problemov (kedze to nie je cele zaliate betonom). @kasha Nas pozemok je veru trosku svahovity. Vertikalny rozdiel medzi severnou a juznou fasadou domu bude ca. 1 meter, cize aj ked zakopeme trochu na severe ten zakladovy mur, tak aj tak nam bude juzna terasa prevysat na betonovych pilieroch ca. 60cm nad zemou. Chceme to ale nejak zrovnat zeminou a spravit taky jemne klesajuci prechod z terasy do zahrady.... @kanavi Super napad. Ak sa teda nahodou budeme stahovat, tak si dame "odrezat"a prestahovat cely dom :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha tak nepsala jsem do domu, ale okolo, a to když vypustím pejsky nebo sama půjdu... tak bych se tomu nevyhnula, nemáme pozemek zase tak velký..... a louku též všude kolemvšude kolem ;-) ale jsem na to tééž moc zvědavá, jsem ráda, že vy-průkopnice jste se našly..... :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi @jptn http://sobestacnost.cz/modules.php?na...
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi nehaníme, naopak je vidět, že nás to zaujalo a že dumáme ;-) i když ty už zahr určo předělávat nebudeš, já mám ještě na výběr... klíštata mě napadla hned :-D
Odpovědět
@kasha díky za odkaz, jdu to prozkoumat ale s tou jedlou zahradou souhlasím... už mám borůvky, brusinky a dýně a cukety okurky, rajčata - mám od sousedů přes plot,neboť to nestíhaj jíst a mě letos přibudou rybízky,. Ale jak píšeš vypěstovat ananas a kokos - to bude zajímavé v našich povětrnostních podmínkách :-) a topinambury? to jsou nějaké brambory? @jptn já sice zahradu předělávat nebudu, ale přidávat budu každý rok něco... to zase by mě nebavilo, jen koukat na to hotové.. :-N
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi já samozřejmě dělala legraci s tím ananasem :-D a kokosem :-D, ale na pergolku možná dáme kiwi, což mně překvapilo, ovšem je to kiwi, které vypadá jako angrešt :))) a u toho posledního odkazu se mi libil nadpis, zatím také neznám :),,, a můj myšlenkový pochod jde asi tímto směrem - Jiří bude mít mnoho let co dělat okolo srubu, tak já budu poblíž :-D a pak v kuchyni,,, a ono se to všechno snoubí i s tou zdravou stravou :) kterou teď razím,,, všechno se vším souvisí,,,, domnívám se, že i srub mne tak trochu předělává,,, možná proto, abychom tam zůstali dostatečně dlouho :-D,,, a jen do nás, líbí se mi to :),,, právě u TEBE jsem byla zvědavá co na to řekneš :) koukla jsi na nějaké ty články Jardy? na www.ekozahrady.com? je velmi vtipný :) a shodly jsme se se Sonou, že to všechno má jakýsi hlubší smysl :), že nám to tak nějak zapadá, jako puzzle :) papapa :)
Odpovědět
@kasha články jsem četla , asi ne ještě všechny a líbí se mi, že to úplně nepřehání, že sám píše, že je nejlepší taková ta střední cesta , že nezavrhuje i nepůvodní rostlinky. já nemyslela, že to haním- to byla sranda - jen ten nesekaný trávník tomu zatim nerozumim :-) A je fakt, že co píše o zahradách platí vlastně na celou společnost :-) a pokud by vyšel ten pozemek vedle (jak jsem psala,) tak bych to určitě zkusila taky :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi souhlas.. sama bych to nevyjádřila lépe ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi jojo, to je přesně to, co se mi na něm a jeho postupech a příměrech líbí :),,, tedy vedlejší pozemek je ještě ve hře? :) myslela jsem, že je to pase :)
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravíčko všem Vrátili jsme se z Hluboké a nestíhám se divit kolik toho tady je nového. Když se tady bavíte o zahrádkách - naše parcela je defakto mateřídoušková plantáž, až mi je líto, že to rozryjem až budeme bagrovat základy, ale až bude všechno hotové (držíme si palečky), bude to tam krásně vonět :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato juuuu, tak to je krásné!!!!!!!!!!!!!!! fíííha, to jsem ještě neslyšela :)
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato Jsi na slovenských stránkách a vrátil ses z Hluboké? Já jen že jestli to byla ta naše na jihu Čech, byl jsi téměř vedle našeho srubu. Mohls zajít na kafe a na čumendu ;-) :-) A přeji ať se vám to už rozjede! Mateřídouška se zase rozroste, až přijde čas. :-) @jptn @kanavi Jen do nás holky! Je to třeba. :-D Kritika a podobné debaty jsou nutné, alespoň přemýšlím, než do něčeho bezhlavě skočím.! :-N Ale myslím, že v Ekozahradě už jsem až po krk x-) , doufám že budu plavat v čírém rybníčku a ne v bažině. =-) =-) čím více se do toho ponořuji, tím je mi jasnější, že to zpočátku nebude vůbec snadné. Proto počítám s tím, že ten začátek bude hóódně dlouhý... asi budu vždy přidávat zahradu po kouskách. To nebude Ivi jako u tebe ;-) tys to měla zorganizované perfektně. Já to ale beru jako moji hlavní práci na zbytek života: vypěstovat mlsací zahradu pro vnoučata, kde mohou běhat kde chtějí a nemusím se bát, že něco pošlapou. Že by trávník musel být ale vysoký, to nikdo netvrdí. To se myslí spíše o loukách. Jen se asi nemusí sekat zrovna na 2 cm. Chápu, že vaši pejsci si říkají o nízký sestřih :-) Proto také svého budoucího psa vybírám už asi půl roku. Pořád si nejsem jista, jestli bude dostatečně velký na náš permakulturní výběh :-D :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej To jsou tedy novinky! Ta teplejší podlaha má ale určitě něco do sebe. ;-) Jen bych asi měla pořád trošku pocit, že mi domek zespoda může shnít, nebo mi ho rozežerou nějací červotoči. Vždyť se tam k tomu dřevu dole už nikdy nikdo nedostane, až se dodělají podlahy. Nebo je to nějak jinak?
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi Ještě musím přeci jen konstatovat, že mám trošku odlišnější názor než ty na knížku Ekozahrady. Pokud jsi tedy psala o ní. Myslím si, že tu střední cestu právě Jarda Svoboda moc nebere, že to většinou prosazuje dosti extrémně, samozřejmě ví co a proč dělá. Ale je pravda, že nikomu to tak nenutí. I na mne samotnou jsou některé drobnosti už moc na hranici "přírodní zahrada" - "všechno jen eko". Nemám to v hlavě až tak zelené, takže si z toho pro sebe vyberu asi nějakou tu volnější střední cestu, kterou jsem ještě schopna zvládnout. pozn. Dnes jsem dočetla na stranu 85, hezky mně rozesmála, viděli jste ten obrázek? Stromy, které žádají pro svůj růst svobodu, drží transparenty SVOBODU. Velmi příhodné, když si uvědomím, kdo knihu napsal :-D
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?