Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@parabuteorim Nám natírali Ekobarvy nějakým olejem s bělobou. Je to světlejší a zatím to netmavne. Jak to bude dál, nevím. Zkus se jich zeptat nebo si ten olej s bělobou u nich můžeš koupit.
Odpovědět
Profilova fotka
@mioniname @thomson Už zase tady někdo děsí :-D. Temná můra dřevěného žití - brouci! :-S . Někde jsem četl, že veškeré chemické ošetření je "kuprdu" , protože brouk stejně, pokud se mu Váš srub zalíbí, upřednostňuje škvíry a praskliny, kterých je (nebo se vytvoří) na každým srubu nepočítaně..... To jen abyste při stavbě tu chemii nepřeceňovali. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
my máme kolem baráku hejna tesaříka fialového. zlatá zima :)
Odpovědět
Profilova fotka
@prapor1 myslíš tohle? https://www.dek.cz/produkty/detail/12...
Odpovědět
Profilova fotka
@mioniname zkus deron - I http://www.moset.cz/produkty/deron-i.... je to odkaz přímo na výrobce. používají ho srubaři. myslím si, že to asi nepomůže, ale zkus... výrobce tvrdí opak (asi aby prodal). jinak viz. fredd1e
Odpovědět
@tomas80 Ano ten mám od Schiedelu doma, akorát když ho nainstaluji na tvrdo, tak jak bude roubenka sedat, bude mi to tlačit komín dolů. Mám pocit, že tady někdo dával fotku upraveného držáku, který byl tzv. kluzný.
Odpovědět
Profilova fotka
@prapor1 to je jednoduché, dáš mezi úchyt a komín cetris. my máme ten cetris nalepený přímo na komíně. mezi komínem a cetrisem stejně nechám díru alespoň 1 cm z každé strany. nemůžu předpokládat, že se srub malinko nenahne na jížní stranu, takže to natvrdo nechci dělat. potom je tam ten náš cetris vlastně zbytečný...
Odpovědět
Profilova fotka
@mioniname Taky nám něco chroupe v kulatině. Na dotaz mi bylo z OK Pyrusu řečeno, že je to tesařík, který se dostal do dřeva před ošetřením, ale až se vykuklí, odletí a nevrací se. Údajně to může trvat 5 let. Tak to zatím neřeším. Možná by nám to mohl upřesnit Vorelmato, ten je přímo od zdroje :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@pekbit v moudrých knihách se píše, že tesařík krovový napadá suché dřevo, jedině že by šlo o fialového. praxe asi může být úplně jiná. trocha optimismu pro nás všechny :-) https://bydleni.idnes.cz/roubena-chal...
Odpovědět
tak po tejto diksusii som dnes kupil Deron Plus 3 litre a idem všetko vystriekať :-D
Odpovědět
@tomas80 Děkuji ti za radu vyzkouším a snad to bude ok :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica nevím, jestli ti tři litry něco vyřeší :-) já jsem vynatíral minimálně 25 litrů (taky používám deron plus) a mám pocit, že jsou to vyhozené peníze :-D manželka mně to pak zakázala, protože to pak prej není přírodní barák, ale chemický :-D důležitá věc: bylo mně doporučeno použít míň vody na ředění, protože jinak nemáš zaručeno, že se ti vpije potřebné minimální množství na M2, což nemáš prakticky jak změřit. navíc deron se mixuje na kila. já dávám na jeden litr deronu plus cca 15 litrů vody. deron je dobrý přípravek, ale určitě není všemocný. ty máš srub nový, relativně bez trhlin. počkej za 2 roky. budeš stříkat jak urvaný :-D :-D :-D
Odpovědět
Článek se načítá
Mám dotaz na dřevaře. Některé kmeny ve srubu praskají po létech, tedy, loupou se jako cibule ... setkali jste se s tím někdo? Jedná se jedlové dřevo. Jaká může být příčina? Je to výsušná trhlina, nebo následek mechanického poškození, nebo může být úplně jiná příčina? Srubaři do trhliny nacpali lepidlo a stáhli to popruhem, váhám jak to dále řešit. Obluda.
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak prodávám, jak jsem nakoupil od srubařů před dvěma lety: vnější část dřeva se může jakoby odtrhnout od jádra u jedle bělokoré. říkali tomu odlupčivost. srubaři nám proto jedli nedoporučovali (kromě douglasky - ta je naopak kvalitativně na "tuzemské" poměry nejlepší dřevinou na srub, ale je vzácná - prakticky nemožné sehnat 100 kubíků na barák). chtěl jsem stavit z jedle, protože do ní údajně tolik neleze brouk. nakonec mě přemluvili, ať to neděláme z jedle. no ale zas tam máme pár dírek od dřevokaza. to si nevybereš :-) snad to konstrukční lepidlo, které použili udrží.
Odpovědět
@obludak ahoj, vieš dať foto? v akej miere to más? niečo sa mi tiež podobné objavilo
Odpovědět
Profilova fotka
@prapor1 ta fotka byla asi od nas. Rano ji sem hodim znovu 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@mioniname U nás už je dlouho klid, bylo to asi jen jednu sezónu a pak odtáhli. Ale my všechny něchtěné obyvatele v zimě občas necháme vymrznout, tak nevím zda to bylo tím.... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak http://drevo.celyden.cz/charakteristi... já bych ale vůči jedli tak skeptický nebyl. máme z ní krov na kostele a funguje od roku 1880.
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa jakože do mínusu? :-) musím na to psychicky připravit ženu. klukům se to bude líbit. budeme týden eskymo :)
Odpovědět
@geodett a já si ještě před týdnem říkal, jak je to fajn, že sem nikdo nepíše co všechno už má a neprohlubuje moji frustraci z nedodělaného srubu. A tys to zase rozhráb, tak to dík. 8-( Kromě dodělané izolace v podkroví, venku přeskládaných pár tun nějakých šutrů, ve středu započaté elktrifikace jsem vyrobil ještě hodiny, samostříl, dvoje chůdy a pingpongový stůl :-) @tomas80 Pokud ti tam už stojí sloupek od eonu, koupíš a postavíš (elektrikář) vedle svou skříň (u mě ER212/NKP7P 651) , připojit kabely, domovní rozvaděč, udělat revizi. Zažádat o připojení - poslat poštou https://goo.gl/4sVvFU s přílohama. Myslím, že mě i volali zpět na doplnění nějakých údajů. Za pár dní přijde smlouva, podepíše se, pošle zpět. Mezitím zaměstnanec eonu namontuje elektroměr. Za pár dní přijde potvrzení o zahájení dodavky ele. Otázka asi jednoho měsíce, vše zařídil elektrikář, vlastně jsem jen vyřídil poštu. U mě teče zatím jen na tarif D02d s nízkými zálohami, po dodělání komplet ele bude nová revize na D57d. Cena: antoníček, jističe, chrániče, revize, práce = cca 14.000,- . @parabuteorim Nejsvětlejší přírodní olej je světlicový. Může se přidat bílý pigment. Interiér trochu ztmavne vždy ale černat by neměl, nejde tam UV. Zesvětlovat tedy jen bílým pigmentem ať v lazuře či zvlášť. Pokud to s tou bělobou ale přeženeš, může to vypadat blbě. @prapor1 já to mám vlastním forichtungem za pár Kč. Foto: https://goo.gl/BW6Ge3 . Na rohy komínu jsem přilepil obyč. plastové L profily, po kterých to klouže (ale myslím, že nejsou nijak podstatné, nějaká vůle tam být musí. 4all: Nepanikařte s brouky, chtěli jste srub, máte smůlu :-D Prvotní ošetření bylo umě Bochemitem, ten se doufám nějak vyplavil. Na druhé ošetření jsem použil Deron Plus, 5l balení jsem ani nespotřeboval, hodně se ředí. Deron jsem stříkal jen zvenku, do interiéru si ty jedy dávat nechci. Bylo to jen při stavbě na čerstvé dřevo, nikdy později bych to už neaplikoval, stejně, kdoví jestli to k něčemu vůbec je. @pekbit on tesařík krovový je docela vzácnost ale když se ten červ pustí do žrádla, tak za těch 5 let kládu řádně zdevastuje. A když už jste to nakousli, tak mi to nedá si taky pobrečet nad zničenou jablůňkou, která ještě minulý týden byla obsypána květy. Nejdřív jsem myslel, že to silný vítr ji skolil, ale prdlajs, ten pouze dokonal dílo zkázy. Ze zlomu drť se sype a hle, chodbička středem kmene se vine, a na konci larva, svině. Až poté, co jsem ji v afektu utopil, jsem si uvědomil, že už asi nejsem ten citlivý chlapec milující vše přírodní.......nebo ještě nejsem ? Foto:
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e presne tak kdyz chteji cestu si najdou, ja jsem napr. zjistil ze kdyz zabusim do dreveneho oblozeni v podkrovi tak se z toho sypou fest piliny, zatim nemuzu porad prijit z ceho, leda ze by to neco zespodu izolace po paroteskou systematicky zralo :-) ale nic neslysim, takze obcas nekde zaboucham vyluxuju a je klid
Odpovědět
Profilova fotka
@mioniname zkus se podívat na DERON- I, pěkné (i když stručné) povídání o tom je na stránkách olejenadrevo
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica myslím, že s 3 litry moc parády nenaděláš, na tvuj srub bych si tipla tak 30 litrů nebo i víc
Odpovědět
Profilova fotka
zdravím všechny milovníky,,, dřeva tedy :) ale i všeobecně,,, jestli si dobře vzpomínám, tak máme dřevo z těžby roku 2008 - což je 10 let-bude ke konci tohoto roku,,, a mohu Vás uklidnit,,, sem tam se objeví dírečka a vyletí,,, tokonce toho tesaříka i vidím, jestli je to tedy on,,, ale jsou místa v domě, kde si to chroupou stále! skoro 10 let,,, bud se larvy budí postupně, nebo co já vím, ale už dávno jsem si na to zvykla a v podstatě jsou to naši spoluobyvatelé srubu, včetně pavouků, much, ... .... ..... a co já vím co ještě s náma žije,,, viděla jsem někde krásně uklidnující video, kde srubař říkal, lidi nebojte se, oni Vám ten dum skutečně nesnědí :) @xavik jablunky je mi líto,,, to jsem ještě neviděla,,, ale také jsem neviděla takovou malinkatou obsypanou květy,,, mám doma jabloň, už je asi 4m, 4 roky u mně a ještě ani kvítek, ale možná to bude tím, že mám stromy neroubované, pravokořenné, nebo jak se tomu říká :) tak všem přeji kouzelné jaro,,, u nás nic nového, stále si žijeme na stavbě, jižní strana srubu žádá o nátěr, ,,, žijeme v symbioze-tedy pokoušíme se :) :-D
Odpovědět
@kasha jo, taky jsem čučel jak puk. Máš pravdu, roubované začínají dřív. Něco pravokořeného plánuji taky, ale protože to trvá dlouho, tak nejsem 100% ekozahradista a chci se radovat z úrody ještě zaživa :-) Některé stromy jsem zasadil ihned po koupi pozemku 2013 a o ekozahradě jsem dozvěděl později, tak nyní experimentuji a např. jsem se vyprd na postřiky a stříhání, ať si to roste jak chce. Tu vyžranou červem, naši chuťově oblíbenou odrůdu Gala, jsem obsypanou nevyfotil ale v r.2016 podobný stromky jo - https://goo.gl/wbrVUi ,z těch byla i malá úroda, pár jablek. Pod zlomeným roubem na podnoži je ještě malá větvička, takže může se to zpravokořenit ale myrobalán je jen špendlík, těch tu máme hafo u silnice, tož asi nemá šanci. Letos už má plody (no, zatím jen ty malé bobulky, tak snad to neopadá) poprvé i ořešák (cca 2 m výšky), kterého jsem zachraňoval po nájezdu srny - https://goo.gl/LkM4Xo . A světe div se, dokonce i čtyři broskvoně od 50 cm do 1,5 m a ty jsou z pecek !
Odpovědět
@hankahorakova Budu moc rád, děkuji :-) :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@prapor1 K tomu uložení komínu..... Mám z toho trochu obavy. Srub mi sedá nestejnoměrně (sedá víc z jihu) a docela mám obavu aby se mi nezlomil komín. Nějaké kluzné uložení tam mám i s nějakými vůlemi. Jenže mám komín u stropu obloženej sádrošem a ten už se docela dost z jedné strany vylamuje. Srubař na to, že žádnej strach, komín se nezlomí, ale nevím :-(
Odpovědět
@fredd1e Nalepín na komín cetris, nebo ty Silka desky, kvůli bezpečnosti a ten stabilizační držák od Schiedelu přitáhnu s menší vůlí k těm deskám. A budu doufat, že to bude fungovat. Cetris je hladký, tak by to mělo v případě nějakého vychýlení po něm s klouznout o proti klasické surové tvárnici.
Odpovědět
@fredd1e komín se nezlomí, docela jsem koukal, ještě před zavětrováním, jak se ta 9 metrová věž ve větru ohýbala. Nicméně prasklinu v omítce to udělat může. Ale co, srubu praskliny aj. patiny přece sluší :-)
Odpovědět
Profilova fotka
pokud máte v komínové tvárnici roxory, je celá stabilizace spíše na obtíž
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?