Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@parabuteorim - to je ještě horší než jsem si myslel. Snad se musí nejak spářit ! :-o . A k tomu by měl vyletět a hledat samičku. Přece to neni hermafrodit. =-) . Ještě mě prosím napiš jak jsi zjistil druh tesaříka. Já viděl jen larvy. Jsou snad nějaký viditelně rozdílný? Čekat až se vylíhne se mi moc nechce. ;-) . @thomson - mikrovlnku mam v záloze :-). Dnes jsem pečlivě poslouchal..... A nic. Asi se otrávili výpary z meruňkového kvasu. :-D.
Odpovědět
@fredd1e Mají propojené chodby a ani nemusí ze dřeva vylítnout. Tesaříci žijí v prúměru 1 měsíc. Já našel 2 ještě živé exempláře v praskliňě při vybrušování. A to je právě problém. Většina srubařských firem nastříká kulatinu hned jak postaví barák a po nás potopa. Kulatina je surová trošku oschlá na povrchu a ani do sebe žádný přípravek pořádně nenasaje. Po pár měsících jak kulatina seschne se na ní udělají praskliny a tudíž volná cesta jakémukoli škůdci. Mikrovlnka funguje na tenké dřevo. U silné kulatiny ne. Ale toto by měla každá firma říct. Jinak jsou to vyhozený prachy. Pokud jde o toho nejhoršího z nejhorších o tesaříka krovovýho tak ten zaleze hluboko do dřeva a vydrží tam klidně i 10 let chroustat. Ten má celkem velký výletový díry až 10mm ostatní tesaříci okolo 3-5mm. Je úsměvné bydlet vedle sebe a kecat přes net. :-D
Odpovědět
Jo a samice je schopna naklást až 200 vajec . Taky hezká představa.
Odpovědět
Profilova fotka
@parabuteorim No kdo by to byl řekl, že si píšu se sousedem :-D . Dík za info. Doufám hlavně, že tam nemáme jejich oblíbené stanoviště. :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@parabuteorim Jen doplněk,.... našel jsem na více místech že všechny druhy dřevokazného hmyzu se rojí mimo svůj úkryt - včetně TK, tzn, že musí vyletět. Odkud máš, že se můžou pářit už ve dřevě?
Odpovědět
@spaagetka dobrý den,můžu vás poprosit o nějaké webovky nebo něco k těm srubům? děuji
Odpovědět
@fredd1e od kamaráda broukologa. Oni asi vylezou, ale spáří se hned v prasklině na kládě.
Odpovědět
Profilova fotka
@kirrien špagetka s námi již několik let nediskutuje, ale informacį zde můžeš získat tolik, kolik chceš. Můžeš si přečíst tuto diskuzi, nebo se můžeš podívat do alb prakticky všech zde diskutujících současných i minulých, můžeš se zeptat, na co chceš, nebo jestli tě zajímá čistě teorie, tak existuje kniha o srubech od pana Koudelky, myslím, že je dost běžně k dostání, nebo jednou za čtvrt roku vychází časopis Sruby a roubenka, také se dá koupit téměř všude
Odpovědět
Profilova fotka
@parabuteorim neměl by ten tvuj kámoš broukolog nějaký tip na přirozeného nepřítele? Příroda je moudrá a podle ZSR (zdravý selský rozum) by nějaký existovat měl, jinak by zde nebyly asi již žádné lesy nebo vůbec, vypadalo by to tady jinak. Jestli by uměl něco smysluplného poradit, tak u mne má modré z nebe a velkého panáka k tomu, a myslím, že u těch, co tady s námi diskutují, to bude podobné.
Odpovědět
Ahoj, dobrý den srubaři a roubenkáři... už příští rok se snad připojíme do vašich řad a také si splníme náš dlouholetý sen o roubence na vesnici. Jsme ve fázi vyřizování stavebního povolení a hlavně hypotéky. Proto se zde na vás obracím s jednou otázkou... obrovským strašákem je pro nás odhad budoucí nemovitosti pro banku. Jak vám vycházel? Projektant nám řekl, naše roubenka nás bude skutečně stát 4-4,5 milionů (podle toho jak moc se rozšoupneme) My se tak moc rozsupovat nechceme, ale pod 4M se ani s vnitřky svepomoci asi nedostaneme. 😞 Takže potřebujeme odhad co nejvyšší... jaké máte zkušenosti? Jak odhadci vnímají sruby a roubenky? Berou to jako plnohodnotný dům, nebo to vidí jako nějakou chatku za pár korun, ikdyz je skutečnost úplně jiná? Předem děkuji za jakékoliv vaše zkušenosti a poznatky. Pěkný den
Odpovědět
Profilova fotka
@scrollin1 nevim jak bankovni odhad, ale projektant mne rikal ze za 1m3 obestaveneho prostoru pocita odhadni cenu 6500 Kc, kdyz spocitam tento udaj nyni po dostavbe dostal jsem se na 5400 Kc, tedy cca o 17% mene jinak drzim palce at vse vyjde
Odpovědět
@geodett dobrý večer, moc děkuji, ano to by sedělo...tak nějak nám to náš projektant nastínil také. Takže s tímto rozpočtem tak nějak počítáme, ale děsíme se toho, jaký na to bude mít názor pan odhadce. 😐
Odpovědět
Článek se načítá
@fredd1e ahoj, pýtal som sa chlapa čo mi predával farbu na zrub, čo s tesárikom. Odporúčal mi stetoskop - lekársky a večer presť komplet klády - a skúsiť najsť miesta výskytu. Následne navrtať malá dierky dookola cca 4x a striekačkou nastriekať deron - pár krát zopakovať a malo by to zničiť larvy. Ale musíš ich najsť. No po tvojom príspevku som komplet celý interiér nastriekal Boritou solou.
Odpovědět
Profilova fotka
@scrollin1 Odhadce to u nás trefil cca jak to vyšlo projektantovi, problem byl spíše v tom, že banka dá pouze 80% LTV a horší, že realita je výrazně nad odhadovaný rozpočet. Proto je dobré k zástavě přihodit nějaké pole, nebo byt aby to šlo profinancovat až do stěhování ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica No to jsem nechtěl - vyvolat paniku :-) . Je to takový docela šok, když najdete největšího nepřítele dřevostaveb u sebe doma :-(. A podtupem času už to dramaticky zase nevidím. Hold byla tam hromada larev, většinu jsem zlikvidovat, další chvíli byly slyšet, teď po důkladném máčení už nejsou. Takže buď je po nich a nebo se zavrtali hlouběji(což jsem taky někde četl že dělají :-( ). Blbý co nevím a je zásadní pro klidný spánek - co udělá tesařík po té, co se vylíhne. Jestli odletí na nějaké rojiště si užít trochu sexu a nebo ho může provozovat se svým příbuzným na kládě. A to bylo hodně špatný. Ať pátrám jak pátrám, tak nic relevantního jsem zatím nezjistil. Pokud po vylíhnutí má touhu někam odletět jsem klidný, ovšem jestli je takovej stroj na dělání potomků, že nemusí nikam, tak to bych už za problém považoval. Stetoskop možná pořídím, ale napřed asi zkusím aplikaci na mobilu -hlukoměr se záznamem. Třeba to taky k něčemu bude. Přilepím telefon mikrofonem na kládu a nemusím aspoň u toho čekat. Nevím jestli bude stačit citlivost...... No ... až nějakou živou larvu identifikuju navrtám dírky a budu nějakou dobu prolévat. To nemůžou larvy přežít. Přece jen suchý dřevo saje moc dobře a když budou dírky kolem, tak se larvy musí do toho jedu zakousnout. :-).
Odpovědět
@thomson děkuji za odpověď, s 80% počítáme 😊😉 My se spíš bojíme, aby odhadce neplacl nějakou nesmyslnou částku, jakože třeba 2miliony, nebo tak. :-S :-S
Odpovědět
Profilova fotka
@scrollin1 my měli s banky taky strach, všichni nás strašili, že takovéto dřevostavby banky podhodnocují, ale nebylo to tak. Mám pocit, že se odhad nelišil od toho, kdybychom stavěli zděnou stavbu. Mile nás to překvapilo. Hodně štěstí a s nadšením do toho. :-)
Odpovědět
@hankahorakova Tak to jste měli super!!! To strašně ráda čtu, moc děkuji za pozitivní odpověď a naději, že vše půjde jako po másle...😊😉
Odpovědět
@hankahorakova a jinak... váš srub je naprosto luxusní!!! 😍 Krásná práce, nádherný domov. 😍
Odpovědět
Profilova fotka
@scrollin1 Moc děkujeme, jsme nadšení. Je pravda, že srub je stavebně občas složitější, než zděný dům, ale stojí to za to :-).
Odpovědět
ahojte, riešim kurenie a dostal som návrh isť do tepelného čerpadla. Máte pls niekto skusenosť?
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica taky jsem to mel v navrzich, ale nakonec mne odradila cena mit pec a jeste tepelko to uz by byla strasna rana a ohne jsem se vzdat nechtel znamy ma TC v roubence, vsude podlahovku a nemuze si to vynachvalit, ma teda zeme-voda s vrtem 155 m hlubokym :)
Odpovědět
@kamenica mám realizované TČ ve srubu, země-voda (zemní kolektor), vše do podlah. Jsem s ním po první sezoně spokojen, pokud vydrží těch 20 let, tak to bude super :-) Ještě mám napojen krb s výměníkem, ale ten jsem letos jetšě nestihl zprovoznit.
Odpovědět
@esmeralda2 ráda budoucím sousedům vyřídím, až začnou kopat :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica máme TČ země(hloubkový vrt)-voda,a ohřívá i užitkovou teplou vodu. Podlahové vytápění v celém domě, v herně jsou ještě 2 klasické nástěnné radiátory, v pokojích topné lavice s kamennou deskou. Všechno klape v pohodě. Teplou vodu to vyhřeje bez problémů na 55C. Když mám čas a náladu, topím v krbu a v tom případě samozřejmě TČ stáhnu. V létě ohřívám vodu slunečními kolektory.
Odpovědět
@pekbit super dakujem za info. Ja premyslam vzduch voda... Len neviem do akej realnej minus teploty je to ok
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica TČ vzduch-voda většina výrobců uvádí do -15C, ale elektrický dohřev vypomáhá už od -10C. Tento typ má tchán, takže si vyměňujeme zkušenosti, co je lepší. Pořizovací náklady jsou nižší u systému vzduch-voda a do -10C to funguje. U systému země-voda byl pořizovací náklad u vrtů celkem pecka, ale vrty už jsou na furt. Provoz při mrazech je levnější. Takže si zvaž, jaké bývají ve vašich končinách mrazy a jak dlouho trvají. Podle toho se rozhodni. V každém případě jsou oba dva systémy levné na provoz a jelikož do podlahy nepotřebuješ vysokou teplotu vody, je to asi nejlepší řešení. A jako bonus máš levnou sazbu na elektřinu pro celý dům 22hodin denně, teda aslepoň v ČR to tak je.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak jsme oslavili 14 let bydlení ve srubu. A nelitujeme ani minutu. Není krásnějšího bydlení nad žití ve dřevě, které voní, které izoluje a které je pohodlné.
Odpovědět
@stetl Veliká gratulace! Přeji mnoho dalších let spokojeného a klidného bydlení!
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl Honzíku, velká gratulace, už jsem si říkala, že jste se dlouho neukázal.. tak přeji další spokojené roky Vám i paní Dáše :-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?