Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e @vorelmato @pekbit jo jakmile je neco zdarma cesi se muzou pretrhnout :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato tyjo, já su slepá,,, ani jeden pravák,,,, žeby už byly na pánvi? :)))
Odpovědět
Profilova fotka
Dávám jednodušší test vhodný pro nás se slabším zrakem. Kolik je tady hříbečků ;-) ? (včerejší úlovek na cyklovýletě) Výsledek je zde: http://www.modrastrecha.cz/blog/fredd...
Odpovědět
Tak jsem meril vlhkost dreva srubu kulatiny. Ukazalo mi to 12 % , chce to ale asi jeste cas aby mel kulac tuhle vlhkost v celem prumeru..
Odpovědět
Ahojte tak po dlhsej dobe sa hlasim😊 Pokracujeme pomaly tahali sme siete asi 200m k domu a robili pristupovu cestu. Okna sa uz vyrabaju a okolo 1.11 by uz mohli byt pripravene na montovanie. Tento rok by sme este chceli stihnut natriet domcek aspon zvonka a podlahove kurenie. Ak to pojde dobre tak mozno aj piecku. Len by som potrebovala poradit aky odporucate priemer privodu vzduchu do kachlovej pece? Stretla som sa s nazorom ze 110 priemer je malo. Dakujem
Odpovědět
Profilova fotka
@dadajanko ahoj, to je těžký, někdo nemá žádný externí přívod vzduchu, někdo má 110 a někdo 200. To ti musí říct kamnář, protože to dimenzuje celé on. stejně tak s komínem. je to věc kamnáře, který počítá s určitou spalinovou cestou. jinak průměr externího přívodu vzduchu se počítá na jeho délku a počet záhybů (kolen) plus kapacita topeniště. je úplně jedno, co nám vyšlo, protože každý máme jiné kamna, takže tě tím nebudu zatěžovat, protože by to byl pro tebe údaj naprosto neobjektivní. nicméně než přívod poddimenzovat, tak ho raději naddimenzuj. ono je to už totiž ve finále úplně jedno, jestli tam bude lochna 110 nebo třeba 200. pokud je tah přívodu veliký, koriguješ ho sám nebo ti ho řeší automatická regulace (mimochodem skvělá věc nejen pro začátečníka). pokud je přívod poddimenzovaný, postrádá smysl a jenom ti bude ochlazovat barák... pokud chceš mít klid, kontaktuj kamnáře. je potřeba nachystat víc věcí, než jen přívod vzduchu.
Odpovědět
@tomas80 dakujem krasne za odpoved
Odpovědět
Profilova fotka
@dadajanko My máme přívod myslím 150. A budeme mít automatickou regulaci klapky přívodu vzduchu, jak píše @tomas80 , bude to asi super. A bude nám to i hlásit, kdy a kolik přiložit, na stupeň teploty, který chceme, aby to bylo efektivní. Je to 15 tis navíc, ale myslím, že tu bude stát za to :-) a ve finále to bude i uspora v dlouhodobém měřítku.
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova jenom aby to nejelo na windows a neptalo se to - opravdu chcete aby vam bylo teplo :-D neni nad rucni ovladani @dadajanko jak uz se zde pise je to kus od kusu kamen, ja napr. privod vubec nemam a topi to :-)
Odpovědět
Začínáme :-) Tak jsme konečně kopli a pokud vše půjde podle plánu, tak koncem listopadu by měla být hotová roubená konstrukce (BSH lepený hranol 240x240) a do konce prosince by to mělo být pod střechou. Tak snad to vyjde. Další foto v albu. http://www.modrastrecha.cz/blog/da68n...
Odpovědět
Profilova fotka
@da68ni zdravim a drzim palce aby vse vyslo podle planu, take jsem byl na zacatku plny optimismu a nadseni z terminu :-D ale nekomu to obcas podle planu prece musi vyjit, kdyz jsem to nebyl ja treba to stesti sedne na tebe, at se dari
Odpovědět
ahojte lidičky, otazocka --- co to je za chrobaka? je škodny? zda sa mi ze som ho priniesol drevom na kurenie, predtym som ho u nas nevidel.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@hankahorakova - to ti jako řekne, hoď tam dvě polínka (určitýho druhu, rozměru a %vlhkosti) a za půl hodinu budeš mít 23°C? ..... a to za 15000 :-| ? Při kamnech nebo peci na dřevo si to nedokážu moc představit. Myslím, že bych to asi brzo vypnul. Kdyby to přikládalo automaticky - tak fajn, ale abych poslouchal ještě "taký bazmek" :-)
Odpovědět
@geodett @dadajanko topit to topi, ale berie vzduch z miestnosti, ktory dychame :-) takze urcite externy privod vzduchu je dolezity pokial chces vykurovat a nie len obcas mat krb pre efekt... a automaticka regulace je tiez fajn - my ju este nemame zapojenu, lebo nie je dorobena elektrika, a tak ako zaciatocnici to este nevieme uplne regulovat aby sme vytazili z dreva maximum a netopili viac do komina ako do kamien :-) tak sa uz velmi tesim, ked bude elektrika, ze si ten vzduch bude regulovat same ... mame prikladaci interval max 12hodin, tak som zvedava, ako to bude fungovat v zime...
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia není to úplně detailně vidět, ale to není dřevokazný hmyz. vím to na 99%, protože minulý rok jsem je viděl kolem srubu. byl jsem z toho nervozní, takže jsme brouky vyfotili a přes biologa zjistili, o co se jedná. už jsem zapomněl, o jaký druh šlo, ale je to obyčejný neškodný brouk.
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett @fredd1e Kucííí,nekažte mi radost :-). Krbař nám to nastaví prodle všeh parametrů krbu a tak. A my si nastavíme požadovanou teplotu a samo si to bude řídit přívod vzduchu a pak to na mě pípne nebo zabliká, kdy přiložit. Myslím, že je to velmi chytré, aby člověk pořád netopil a pak nevětral. Zvlášť pro krbové začátečníky :-) @da68ni Krásná roubenka! Přeji hodně štěstí, elánu a radosti to toho, jak to roste a ať vám vyjdou termíny. Ten začátek většinou není až takový problém, aby byly dodrženy. Nám se to brzdí až teď následnými řemesly a taky trochu penězi, protože je jich potřeba více, než jsme čekali (překvapivě, že? Každý to říká a nováček nevěří :-) )
Odpovědět
Profilova fotka
@petronia Já se zase setkal s názorem, že externí přívod vzduchu do dřevostaveb(srubů) je zbytečný protože žádná dřevostavba není hermeticky uzavřená, navíc ještě studený vzduch hodně v mrazech ochlazuje pec, ( i podlahu, pod kterou je veden) takže podstatně snižuje účinnost. Naproti tomu, pokud bere pec vzduch z místnosti, udržuješ čistý nevydýchaný (!!!) vzduch bez větrání. Sám jsem si kvůli externímu přívodu instaloval 2 komorový komín (právě aby mě neochlazoval podlahu) a nakonec jsem tu komoru využil jen na kabely. A zatím nelituji ;-) Nemusím větrat a navíc mě pec přisává ten nejchladnější vzduch u podlahy.
Odpovědět
Profilova fotka
spotřeba vzduchu na určité topeniště se taky počítá. je to opravdu věc kamnáře, který si má tohle všechno nadimenzovat. rozdíl mezi kamnovou a krbovou vložkou je v tom, že kamnová vložka má sice krátkodobý ale o to intenzivnější odběr při jejím nahřátí, kdežto krbová vložka žere vzduch v podstatě pořád. automatická regulace nehlídá teplotu v domě, ale v topeništi. dokáže rozpoznat vrchol zátopu a moment, kdy teplota v topeništi pozvolna klesá. servo pak pomalu začne přívod vzduchu uzavírat, aby teplo neletělo zbytečně do komína. jakmile várka dřeva po x hodinách dohoří, přívod vzduchu se otevře naplno ještě jednou, aby se využilo i zbytkové zuhelnatělé palivo. poté se znovu uzavře. výhoda automatické regulace je i v tom, že nepřehřívá vložku, tím pádem šetří její životnost. bonus je i fakt, že se vše děje bez přičinění člověka. jediné, co musíte udělat je to, že po přiložení musíte zmáčknou čudlík, že jste tak učinili a můžete jít třeba na pivko. mně se ta věcička moc líbí, protože dělá to, co momentálně ještě nejsem schopný 100% posoudit sám.
Odpovědět
Profilova fotka
my teda taky externí přívod nemáme, ale trvale nepřikládáme, dvířka máme otevřená cca 2 hodky, pak se zavřou...ale myslím, že budete mít externích přívodů tolik, že nekteré budete i ucpávat :-D :-D :-D
Odpovědět
@petronia jo, neškodná ploštice (pozemka obecná), mám jich tu taky stádo. @dadajanko Se sáním jsem se taky stresoval. Google, vzorečky, aerodynamika potrubí atd. Nakonec přišel kamnář (stejný jako @geodett ) a byl jsem v klidu. Prý není potřeba, že ani neví jak by to tam napojil. Jde totiž i o to, co je to za kamna a jakým stylem budeš topit. Souvisí s tím spotřeba vzduchu. Takže akumulační pec, ve které zatopíš jednou za den, dřevo za 2 hoďky vyhoří a pak už kamna vytápí jen sáláním ( teoreticky :-D ) , moc vzduchu nesežere. Oproti třeba kamnům na kterých chceš i vařit, nebo klasický krb, který nenasytně polyká polínka jedno za druhým. V dřívějších dobách se to tolik neřešilo, stejně jako protiradonové vrstvy v hydroizolaci. Pasivní bunkry s rekupytlovinami neexistovali, okna netěsnili, všechno zlo přirozeně vytlačil přikradený čerstvý vzduch ... no a tím se můžeme vrátit doslova zpět na strom a položit si otázku, jak dobře těsní srub ? Nedýchá stavba z masivu náhodou ? ;-) ( řečnická otázka, neodpovídejte prosím :-) ) ...nehledě na nutnost větrání při parotěsu v podkroví... ale to se toho asi moc netýká. Pokud budeš sání dělat (určitě po poradě s kamnařem), tak je nadimenzuj správně, jak psal @tomas80, jen připomenu, že můžeš dát i hranatou trubku. Nezapoměň na klapku a na spádovost kvůli odtékání kondenzátu, vývod tak, aby onen kondenzát netekl po zdi a venku mřížku, kvůli infiltraci živých tvorů. Jo a když jsem se dotkl kondenzátu, tak odpad ke komínu máš? Já teda ne a jak jsem se kolem něj taky zbytečně natrápil.
Odpovědět
Profilova fotka
@pekbit @fredd1e @geodett dobrá, dobrá, poprosím ženu ať do té fotky udělá šipky, jako že nekecám... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Zdarec @xavik mi chvíli mluvil z duše. Jako jo, srub dýchá, dost záleží jak je větrno... Při dimenzování průřezu externího vzduchu (krom veličin jako počet záhybů a délka přívodu) počítejte taky s průchodností případné krycí mřížky - kór v případě, že ji pavouci celkem kvalitně za...snovají svým lepkavým předivem, na které se uchytí náhodou kolem letící semena pampelišek a podobný bordel. @hankahorakova elektronická regulace funguje přesně jak popsal @tomas80, aspoň ta naše, čudlík mačkat nemusíme, sepne se to automaticky při zavření dvířek, ale jinak to topeniště bez roštu funguje stejně, jako pec kterou má xavik, nebo geodet, či jptn. tzn nálož dřeva řízeně vyhoří a zůstane uhlí, které vyhořívá daleko pomaleji a déle, takže pokud je v soustavě výměník na vodu, není to úplně ono, protože při žhnutí uhlí je klapka takřka uzavřená, spaliny prakticky neproudí, takže ani akumulační kouřovod, ani výměník z toho moc nemají. jinak řečeno - pokud je topeniště výkonem nadimenzované tak, že v něm stačí zatopit jednou za 12h a v baráku je teplo a je ohřáté vše co je třeba - je to v pořádku. Rozhodně to není tak, že do bezroštového topeniště lze přikládat co 3 či 4 hodiny plnou dávku, protože se hromadí uhlí, které v tomto případě udržuje teplotu kolem cca 300°C měřeno v kouřovodu, když je klapka zavřená. Tož tak
Odpovědět
Profilova fotka
@vorelmato @tomas80 no já jsem jen hloupá žena a papouškuju, co mi manžel povídal. Jsem zvědavá, jak bude věcička fungovat v praxi :-). Ale myslím, že má svá velká pozitiva :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova to určitě má, ale těch 15tis se mi zdá nějak moc. My máme Timpex, regulátor hoření. Myslím že je to český vyrobek a max spokojenost za 5500,- Za ty prachy by si to u nás muselo samo i dřevo naštípat a donest 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@hankahorakova beru zpět, 5500,- bylo jen za chytrou krabičku, +čidla a servoklapka a montáže celkem 13.000,- Si to už nepamatuju no...
Odpovědět
určitě se najdou lidi co po nějake kratší nebo delší době dokáží správně topit v kamnech či krbu s výměníkem, z vlastní zkušenosti ale vím, že odhadnout správnou teplotu spalin ve výměníku, tedy, jestli už je potřeba přiložit nebo ještě ne, bez teploměrných čidel prakticky nejde. Šílené čísla účinnosti které dosahují kotle s automatickým přikládáním a které po nás EU asi brzo bude chtít, jsou dosahované právě stálým a rovnoměrným procesem hoření, které má teplotu spalin ve výměníku v rámci určíté, velmi malé, hysterze. Soused právě taková kamna má, sestava kamna + akumulační nádoba + podlahové topení, a realita jeho topení byla pokles spotřeby dřeva o fantastických 45% po instalaci kontroly přikládání. Instalace proběhla dva roky po instalaci kamen. Chrochtá blahem a diskusím o oprávněnosti investic do regulátorů se jenom směje. Nejsem si jistý jak moc přemoudřelá ta krabička musí být, ale pokud máte akumulačku a chcete ji správě a efektivně natopit, bez něčeho co vám minimálně řekne teploty spalin, vstupní a výstupní vody topného okruhu a upozorní vás na klesající efektivitu výměníku, čeká vás dlouhá cesta pokus-omyl. Sám jsem zastáncem co nejjednodušších konstrukcí, protože čím jednodušší, tím spolehlivější. K "Inteligentním domům" přistupuji s velikým despektem. Projekt srubu a veškerého zařízení mám podle principu KISS (keep it simple, stupid), nicméne regulátor ke krbu s výměníkem je podle mne nutný ústupek ve prospěch hladkého a ekonomického provozu. To dříví totiž budu nosit já.......
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak je pravda ze je nutne jit trochu s dobou, u kamen s vymenikem chapu ze to ma svuj vyznam, pec co mam ja @xavik a $fredd1e je bez vymeniku (aspon u mne urcite) takze tam se nalozi, zatopi, co nejrychleji spalit a pak vse zavrit, tam elektronika nema moc co resit
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett a já :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn to se omlouvam, to jsem ani netusil, vida zase jsem o neco chytrejsi :)
Odpovědět
Profilova fotka
@geodett nemám asi úplně stejná kamna, ale princip asi jo ;-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?